آیا افراد بهبود یافته از کرونا به واکسن نیاز دارند؟

«کسانی که از کرونا بهبود می‌یابند، دارای سطح متفاوتی از محافظت هستند»

در بریتانیا، افراد آسیب پذیر، سالمندان و پزشکان در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند - Steve Parsons / POOL / AFP

از زمان انتشار خبر توزیع واکسن کرونا در بریتانیا، سؤالات بسیاری در خصوص نحوه توزیع آن، مطرح شده است. بیشترین سؤالی که این روزها مطرح می‌شود این است که آیا افرادی که قبلاً به کرونا مبتلا شده‌اند، نیازی به دریافت واکسن دارند یا به شکل طبیعی در بدن آنها مصونیت ایجاد شده است؟

به طور منطقی به نظر می‌رسد که بدن افرادی که سابقه ابتلا به کرونا را دارند، باید آنتی‌بادی‌های لازم را در خود داشته باشد. این نظر باتوجه‌به تحقیقات مؤسسه راکفلر در آمریکا، تأیید شده است. در واقع، بدن افرادی که پس از ابتلا به کرونا بهبود پیدا کردند، در صورت مواجهه با بیماری، دفاع مؤثرتری از خودش بروز می‌دهد.

بااین‌حال، سخنگوی وزارت بهداشت انگلیس در گفتگو با پایگاه خبری «هافینتگتون پست»، گفت: این وزارتخانه افرادی را که از بیماری همه‌گیر کرونا بهبودیافته‌اند را به دریافت واکسن تشویق می‌کند.

البته آزمایش‌های واکسن کرونا، بر روی افرادی که قبلاً در معرض ویروس قرار نگرفته‌اند، تمرکز داشته است؛ بنابراین هنوز مشخص نیست که چگونه یک فرد بهبودیافته نسبت به واکسن واکنش نشان می‌دهد.

در همین رابطه اسکای نیوز نوشت، به نظر نمی‌رسد کارشناسان نگران این موضوع باشند، زیرا سارا فورچون، رئیس گروه ایمنی‌شناسی و بیماری‌های عفونی در دانشکده بهداشت عمومی هاروارد می‌گوید که «هیچگونه شواهدی مبنی‌بر عدم ایمنی این واکسن برای افرادی که از کرونا بهبود می‌یابند، وجود ندارد. بااین‌حال، این کارشناس دانشگاهی تأکید می‌کند که تحقیقات بیشتری لازم است.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

همچنین،النور رایلی، استاد ایمونولوژی و بیماری‌های عفونی در دانشگاه ادینبورگ در اسکاتلند، می‌گوید کسانی که از این اپیدمی بهبود می‌یابند، دارای سطح متفاوتی از آنتی‌بادی و فعالیت خنثی‌سازی (ازبین‌بردن اثرات عفونت از سلول‌ها) هستند؛ بنابراین، محافظتی که این افراد از آن برخوردار هستند، دارای محدودیت زمانی متفاوت است و برخی از آنها ممکن است نسبت به دیگران، مدت بیشتری در برابر اپیدمی مصون بمانند.

او افزود که ممکن است گروهی از افراد بهبودیافته مجدداً در معرض خطر ابتلا به این بیماری همه‌گیر قرار بگیرند. ازاین‌رو واکسن‌ها باعث تحریک پادتن‌ها در بدن می‌شوند که به آنها کمک می‌کند تا برای مدت طولانی‌تری از آنها محافظت کند.

قرار است در بریتانیا توزیع واکسن از روز سه‌شنبه آغاز شود که اولویت با پزشکان، افراد مسن و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن خواهد بود. جوانان و سایر اقشار کمتر آسیب‌پذیر نیز به‌تدریج از این واکسن بهره‌مند می‌شوند.

هفته گذشته دولت بریتانیا موافقت کرد که این واکسن را به افراد بالای ۱۶ سال ارائه کند. البته کودکان و زنان باردار فعلاً شامل این گروه نمی‌شوند.

بیشتر از جهان