نامه‌های لو رفته سفیر بریتانیا؛ ترامپ: با او تعاملی نخواهیم داشت

سفیر بریتانیا ترامپ را فردی «بی‌منطق» و «ناکارآمد» خوانده

 Combo of two AFP photos

یک روز پس از این که رسانه‌های بریتانیایی نامه‌های لو رفته سفیر این کشور در واشنگتن را منتشر کردند، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفته است که اداره او «تعاملی» با سر کیم داروک نخواهد داشت.

نامه‌هایی که در اختیار روزنامه «دیلی میل» بریتانیا قرار گرفته نشان می‌دهد که سفیر بریتانیا در واشنگتن با لحنی تند رئیس جمهوری آمریکا را شخصی «بی منطق»، «متزلزل» و «ناکارآمد» می‌خواند. 

آقای کیم داروک در یک نامه دیگر می‌گوید که «ما باور نداریم که دولت [ترامپ] کاملا به حالت عادی برگردد؛ از ناکارآمدی‌اش کاسته شود؛ قابل پیش بینی گردد؛ بر بنیاد واقعیت عمل کند و خامی و ناکارآمدی کمتری در رفتار سیاسی اش دیده شود».

 دفتر سخنگوی نخست وزیر بریتانیا با ابراز تأسف از سخنان سفیر این کشور در واشنگتن، اظهارات او را «غیر قابل قبول خوانده است».

جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا اظهارات سفیر این کشور در واشنگتن را «ابراز نظر شخصی آقای داروک» خوانده است.

در همین حال دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه در یک رشته توییت گفت که او سفیر بریتانیا را نمی شناسد ولی می‌داند که فرد «پسندیده و محترمی در آمریکا نیست». 

ترامپ افزوده است: «ما پس از این تعاملی با او نخواهیم داشت».

آقای ترامپ با اشاره به آخرین سفر خودش به بریتانیا اذعان کرده که  «این ملکه بود که بیش از هر کس تحسین مرا برانگیخت»؛ اشاره‌ای که ناظران آمریکایی و بریتانیایی آن را نشانه‌ای از اختلاف نظر رئیس جمهور آمریکا با ترزا می نخست وزیر آن بریتانیا می‌دانند.

این نخستین واکنش رئیس جمهور آمریکا به نامه‌های لو رفته سفیر بریتانیا در واشنگتن نیست. آقای ترامپ که شامگاه روز یکشنبه در ایالت نیوجرسی با خبرنگاران صحبت می‌کرد در پاسخ سوالی گفته بود که «من می‌توانم بگویم که سفیر بریتانیا خدمت شایانی به کشورش نکرده است».

سر کیم داروک، کارنامه ۴۲ سال خدمت به دستگاه سیاست خارجی بریتانیا را دارد. او از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ مشاور امنیت ملی نخست وزیر بریتانیا بوده است.

بیشتر از