محدودیت‌های جدید توییتر ممکن است برای ترامپ دست و پا گیر بشود

یک کارشناس تبلیغات نیروهای راست‌ افراطی می‌گوید این «یک گام در مسیر درست» است

نمایشگاهی از توییت‌های دونالد ترامپ در واشنگتن، ۱۴ ژوئن ۲۰۱۹- AFP

در پی اعلام توییتر مبنی بر نصب برچسب هشدار دهنده بر مطالب منتشر شده از جانب سیاستمدارانی که از قوانین توییتر تخطی کنند، احتمال می‌رود که توییت‌های ترامپ نیز با محدودیت مواجه شوند.

این راهبرد جدید کمپانی توییتر که روز پنجشنبه اعلام شد، رهبران جهانی و دیگر شخصیت‌های سیاسی را که از توییتر برای تهدید و آزار دیگران استفاده می‌کنند، تحت تاثیر قرار خواهد داد.

این تصمیم مدیریت توییتر، در پی انتقادات شدید به آن رسانه ارتباطات اجتماعی گرفته شد، که بر مبنای آن، توییتر متهم شده است که باوجود سانسور کردن توییت‌های نامناسب کاربران مختلف، به طرز ناعادلانه‌ای به رییس جمهوری آمریکا اجازه می‌دهد تا پیام‌های نفرت‌‌پراکنی که می‌تواند به خشونت منجر شود، توییت کند.

از این پس، هر توییتی که از منظر توییتر حاوی مسایل مرتبط با منافع عمومی باشد، اما مقررات این شرکت را رعایت نکند، توسط یک «برچسب هشدار دهنده» و با توضیح «عدم رعایت مقررات» پنهان خواهد شد.

برای مشاهده پیام مخفی شده در پشت برچسب هشدار دهنده، کاربران باید بر روی آن کلیک کنند یا آن را لمس کنند. با این حال، چنین پیام‌هایی، برخلاف رفتار توییتر در مورد مطالب اشخاص عادی، به‌طور کامل از آن شبکه حذف نخواهد شد.

آقای ترامپ که از هنگام پیوستن به شبکه توییتر در ۱۰ سال پیش، بیش از ۴۲ هزار بار توییت کرده است، هر گونه محدودیتی را، به اشتباه، تشدید سانسور صدای محافظه‌کاران در شبکه‌های اجتماعی تعبیر خواهد کرد. هیچ مدرکی برای پشتیبانی از این تئوری توطئه وجود ندارد.

توییتر گفته است که این راهبرد جدید در مورد تمامی مقامات دولتی، کاندیداها و چهره‌های سرشناس با بیش از یک‌صد هزار دنبال کننده به اجرا در خواهد آمد. علاوه بر الصاق برچسب، توییتر از الگوریتم‌های خود برای «بالا بردن» میزان توجه یا هرگونه ترویج چنین توییت‌هایی استفاده نخواهد کرد.

کیگان هنکس، تحلیل‌گر پروژه پژوهشی «کانون حقوقی اطلاعات فقر جنوب» که بر تبلیغات آنلاین دست راستی‌های افراطی تمرکز دارد، این اقدام را « گامی در مسیر درست» دانست، اما افزود که توییتر اساسا استدلال می‌کند «که سخنان نفرت‌پراکن هم می‌تواند در جهت منافع عمومی باشد. استدلال من این است که سخنان نفرت‌پراکن هرگز در جهت منافع عمومی نیست». 

توییتر از هرگونه اظهار نظر در این مورد که آیا هیچیک از توییت‌های گذشته آقای ترامپ ناقض این مقررات بوده است یا خیر، خودداری کرده است. توییتر همچنین در مورد احتمال تاثیر فعالیت وی در توییتر بر وضع این راهبرد قانونی جدید نیز اظهار نظر نکرده است. 

مقررات توییتر، تهدید دیگران به خشونت علیه یک فرد یا گروه، دست داشتن در «آزار و اذیت هدفمند یک شخص» یا تحریک دیگران به انجام چنین اقداماتی (مانند آرزوی صدمه دیدن یک فرد) را ممنوع کرده است. همچنین، ایراد سخنان تنفرآمیز علیه یک گروه بر اساس نژاد، قومیت، جنسیت و دیگر دسته‌بندی‌ها، در توییتر ممنوع است. 

این شرکت تاکنون با این استدلال که «رقابت در انتشار توییت‌های بحث بر‌انگیز سیاستمداران موجب اجبار آنان به پاسخ‌گویی و تشویق بحث در این زمینه‌ها می‌شود»، رهبران برجسته را از بسیاری از این مقررات معاف کرده است.

رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون، اظهار کرده است که «دکمه اتمی همیشه بر روی میز او است.» می‌شود لطفا کسی از آن رژیم قحطی‌زده و ضعیف به او اطلاع دهد که من هم یک دکمه اتمی دارم، اما خیلی بزرگتر و قوی‌تر از مال اوست، و کار هم می‌کند!

اما از مدت‌ها پیش کسانی، خواستار حذف آقای ترامپ از این شبکه اجتماعی، به علت آنچه رفتار تهدیدآمیز و آزاردهنده وی می‌نامند، شده‌اند.

تعدادی از کنش‌گران در این هفته پس از آن‌که رییس جمهوری آمریکا ایران را تهدید به «نابودی» کرد، دست به شکایت زدند. آقای ترامپ پیش از این ویدیویی از خود را توییت کرده بود که در آن، مردی را که لوگوی شبکه خبری «سی ان ان» به جای سر او گذاشته شده بود، کتک می‌زد. او همچنین یک کلیپ ویدیویی ضد مسلمانان را که به نظر جعلی می‌رسید، بازنشر کرده بود.

آقای هنکس می‌گوید: «با توجه به سطح اظهارات خطرناک او درباره جوامع آسیب‌پذیر در آمریکا، دونالد ترامپ گفتمان سیاسی در توییتر و هر جای دیگری را تغییر داده است».

بقیه سیاستمداران نیز ممکن است تحت تاثیر قانون برچسب هشدار دهنده قرار گیرند.

در سال ۲۰۱۸، دادستان‌های فرانسوی پرونده‌ اولیه‌ای را حاوی اتهامات علیه مارین لوپن، سیاستمدار دست راستی فرانسوی، به دلیل توییت تصاویر خشونت‌های بی‌رحمانه داعش به ثبت رساندند. توییتر انتشار مطالب «به شدت خونین» را ممنوع کرده است.

در ماه مارس، رییس جمهوری برزیل، جائیر بولسونارو، با انتشار یک کلیپ ویدیویی در توییتر، از ادرار مردی بر سر یک مرد دیگر در یک کارناوال، خشم همگان را برانگیخت.

توهین و تمسخر، از جمله مواردی است که تحلیل آن نه قطعی و «سیاه یا سفید»، بلکه در یک محدوده «خاکستری» قرار می‌گیرد. کسی را نمی‌توان صرفا برای «پست و کثیف»، «سگ» یا «بازنده کامل» خواندن اشخاص (چنان که تا کنون ترامپ رفتار کرده است) ناقض مقررات محسوب کرد. اما تکرار توهین علیه یک شخص، می‌تواند برای اجرای راهبرد قانونی منع آزار و اذیت کفایت کند. 

صادق خان که تمام کارهایش به‌عنوان شهردار لندن افتضاح بوده، رفتارهای زشت احمقانه‌ای در مورد دیدار رییس جمهوری ایالات متحده، مهم‌ترین متحد تاکنونی بریتانیا، از خودش نشان داده. او یک بازنده کامل است که باید بر روی جنایات در لندن تمرکز کند، نه من …..

جنیفر گریگیل، کارشناس شبکه‌های اجتماعی و استاد دانشگاه سیراکیوز، می‌گوید که توییتر این قانون جدید خود را «آشکارا» به دلیل فعالیت‌های آقای ترامپ در آن شبکه وضع کرده است، اما وی قانون جدید را به اندازه کافی موفق نمی‌داند. به گفته او، به علت قدرت زیاد رییس جمهوری در آغاز جنگ‌ها، تغییر بازار سهام یا تاثیر‌گذاری بر دیگر رویداد‌های جهانی، توییتر می‌بایست پیام‌های رهبران را پیش از انتشار بررسی کند و در صورت لزوم، مانع انتشار آنها شود.

قانون جدید توییتر در مورد توییت‌های گذشته اجرا نخواهد شد.

توییتر گفته است که مقامات دولتی یا اشخاص دیگر، هنوز هم ممکن است پیام‌های به‌شدت نامناسبی را ‌توییت کنند که شامل قانون حذف آن شبکه باشد. تهدید مستقیم خشونت بار علیه یک فرد می‌تواند از جمله چنان مواردی محسوب شود. 

شرکت توییتر گفته است که تصمیم برای الصاق برچسب هشدار دهنده، توسط گروهی شامل اعضای هیات امنای این شرکت، گروه حقوقی و روابط عمومی توییتر، و کارکنان توییتر در منطقه‌ منشا آن توییت‌های خاص، گرفته خواهد شد.

© The Independent

بیشتر از جهان