توضیحات وزیر بهداشت درباره واکسن ایرانی کرونا

سعید نمکی: واکسن‌ها تقریبا مدل انسانی را پاس کرده و به‌زودی وارد ارزیابی بالینی می‌شود

سعید نمکی وزیر بهداشت دولت حسن روحانی - عکس از ایرنا

آمارهای جهانی می‌گوید که آمار مبتلایان به کرونا در ایران، جایگاه کشور را در رتبه چهارم کشورهایی با بیشترین آمار ابتلا قرار داده است.

شمار روزانه کشته‌شدگان در ایران براساس آمار رسمی مدت‌هاست که رقمی نزدیک به ۲۰۰ نفر است. آماری نگران کننده که عدم تغییرش بر میزان نگرانی‌ها می‌افزاید. 

بسیاری از کشورهای جهان در ماه‌های گذشته تلاش‌های گسترده برای کشف واکسن ویروس کرونا کرده‌اند.

امروز چهارشنبه ۲۲ مرداد، سعید نمکی، وزیر بهداشت دولت حسن روحانی گفته است که « برای اینکه از دنیا عقب نیفتیم، با شرکت‌های دانش‌بنیان و موسسه رازی و پاستور در زمینه تولید واکسن کرونا تلاش کردیم و در سه تا چهار مورد همکاری مشترک، واکسن‌ها تقریبا مدل انسانی را پاس کرده و به‌زودی وارد ارزیابی بالینی می‌شویم».

سعید نمکی که در یک ویدیو کنفرانس به سوالات خبرنگاران پاسخ می‌داد با اشاره به حضور ایران در مجمع سازمان بهداشت جهانی درباره ویروس کرونا گفته است «سبد خود را در خرید گذاشته‌ایم تا اگر جایی از جهان این واکسن را عرضه کرد، بتوانیم این واکسن را برای شهروندان خود خریداری کنیم».

وزیر بهداشت ایران، در پاسخ به سوالی درباره «نوسان» آمارهای کرونا در ایران گفته است: «نوسان آمار معمولا نشان از یک راست گویی و صداقت در سیستم است. این نوسان حاصل کم یا زیاد شدن مرگ و میرها در کشور است».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بنا به ادعای وزیر بهداشت «آمارهای کرونا در ایران یکی از دقیق‌ترین و منطبق بر حق‌ترین آمارهاست».

ادعای وزیر بهداشت درباره صحت و دقت آمارهای مربوط به ابتلای شهروندان به کرونا و شمار واقعی کشته‌شدگان در اثر کرونا، تردید‌های بسیاری وجود دارد. 

چند روز پیش بود که محمدرضا محبوب‌فر، اپیدمیولوژیست و عضو ستاد مقابله با کرونا در ایران، در مصاحبه با روزنامه جهان صنعت صراحتا گفته بود که آمار اعلامی از سوی وزارت بهداشت «از ابتدا تا اکنون» به‌صورت «مهندسی‌شده» منتشر می‌شود و «آمارهای اعلامی از سوی وزارت بهداشت (تعداد مبتلایان و فوتی‌ها) یک‌بیستم آمار حقیقی و واقعی است.»

این عضو ستاد مقابله با کرونا گفته بود که وزارت بهداشت از ابتدای بهمن متوجه شیوع کرونا در کشور شده ولی بنا به ملاحظات امنیتی و سیاسی آن را اعلام نکرده است.

بنا به گفته این مقام مسئول در ستاد مبارزه با کرونا «دولت به دلایل سیاسی و امنیتی پنهان‌کاری کرد و بعد از مراسم ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس بالاخره تصمیم گرفت وجود شیوع کرونا در کشور را اعلام کند».

روزنامه جهان صنعت بعد از چاپ این مصاحبه توقیف شد. 

وزیر بهداشت مملکت در پاسخ به سوالی درباره «دوصدایی و چندصدایی» میان مسئولین کشور درباره کرونا گفته است که «دوصدایی یا چندصدایی حاصل دو رویکرد یا نگاه به مشکلات کشور است. سلامت اصلی‌ترین رکن اساسی کشوراست که می‌تواند بر اقتصاد و سیاست و فرهنگ تاثیر داشته باشد. برخی ممکن است این را به گونه دیگری مشاهده کنند، اما کشوری که در تحریم به سر می‌برد و مشکلات اقتصادی دارد، عده‌ای فکر می‌کنند باید اولویت‌های دیگری را پررنگ دید». 

احتمالا اشاره وزیر بهداشت به رویکرد حسن روحانی‌ست که همواره اصرار به بازگشایی اقتصادی و حتی در این اواخر برگزاری مراسم محرم هم هست. از سوی دیگر این چند صدایی در میان مسئولین بهداشتی کشور هم به وضوح دیده می‌شود. همین دیروز بود که معاون وزیر بهداشت بر خلاف خود وزیر صراحتا با تعویق روز برگزاری کنکور مخالفت کرد. 

روز قبل از آن وزیر بهداشت گفته بود که پیشنهاد شده تا کنکور برای یک ماه به تعویق بیفتد. سعید نمکی تاکید کرده بود که بر اجرای سخت‌گیرانه پروتکل‌های بهداشتی در زمان برگزاری آزمون ورودی به دانشگاه‌ها اصرار دارد.

حالا وزیر بهداشت درباره ماجرای پر بحث و جدل برگزاری کنکور می‌گوید «خانواده‌ها در اضطراب بودند و در این زمینه جلسه‌ای گذاشتیم و دیدیم که این تامین فضا را می‌توانیم انجام بدهیم. در نتیجه اعلام شد که تاریخ همان تاریخ قبلی باشد و کل این موضوع در کمتر از ۲۴ ساعت طول کشید. اصرار ما این بود که باید پروتکل‌ها سخت‌گیرانه‌تر باشد».

براساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت ایران طی ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸۸ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در کشور جان باختند و آمار رسمی قربانیان این ویروس به مرز ۱۹ هزار نفر رسید. 

بیشتر از