«یک روز کاری ۱۰ ساعته در هفته، خطر سکته مغزی را افزایش می‌دهد»

بریتانیایی‌ها طولانی‌ترین ساعات کاری را در اروپا دارند

بر اساس تحقیقی که در فرانسه انجام شده، کسانی که به طور میانگین یک روز کاری ۱۰ ساعته در هفته دارند، حدود ۳۰ درصد بیش از افرادی که «ساعت‌های کار طولانی» مداوم ندارند، در معرض خطر سکته مغزی هستند.

پژوهشگرانی که تاثیر فرهنگ‌ کاری بر سلامت قلب و عروق را بررسی می‌کنند به این نتیجه رسیده‌اند که احتمال سکته مغزی در کسانی که می‌گویند حداقل ۵۰ در روز در سال روزانه ۱۰ ساعت یا بیشتر کار کرده‌اند، حدود ۲۹ درصد بیشتر است.

کسانی که در یک دوره ۱۰ ساله یا بیشتر ساعت‌های طولانی کار کرده‌اند، در معرض خطر بیشتری قرار دارند و احتمال سکته مغزی در آنها ۴۵ درصد بالاتر است.

دکتر الکسیس دسکاتا، نویسنده اصلی این تحقیق و عضو موسسه ملی بهداشت و پژوهش پزشکی فرانسه گفته است: «من به عنوان یک متخصص بالینی به بیمارانم توصیه می‌کنم با بهره‌وری بیشتری کار کنند و خودم نیز به همین توصیه عمل خواهم کرد».

در جریان این تحقیق از سال ۲۰۱۲ و در فواصل منظم، با ۱۴۳ هزار و ۵۹۲ فرد ۱۸ تا ۶۹ ساله مصاحبه شده است. نتایج این تحقیق برای بریتانیایی‌ها، که طولانی‌ترین ساعات کاری اتحادیه اروپا را دارند، می‌تواند نگران‌ کننده باشد.

کارگران بریتانیایی به طور میانگین ۴۲ ساعت در هفته کار می‌کنند و این در حالی است که کارگران در فرانسه، ایتالیا و بلژیک حدود ۳۹ ساعت در هفته و دانمارک فقط ۳۷ ساعت در هفته کار می‌کنند.

در عین حال کارگران فرانسوی از حمایت‌های مشخصی برخوردارند که به آنها اجازه می‌دهد از حقشان برای خودداری از کار در خارج از ساعات مقرر استفاده کنند. در فرانسه شرکت‌ها اجازه ندارند خارج از ساعات کاری کارمندانشان را برای پاسخگویی به ایمیل‌ها یا انجام کارهای دیگر تحت فشار قرار دهند.

در گزارش نتایج این تحقیق، که در نشریه «استروک» منتشر شده است، ۲۹ درصد شرکت کنندگان شامل تعریف ساعات طولانی کار می‌شدند و ۱۰ درصد در تعریف ساعات طولانی مزمن می‌گنجیدند. از زمان آغاز تحقیق تا پایان آن هزار و ۲۲۴ مورد سکته ثبت شده است.

یک نتیجه شگفت‌آور دیگر تحقیق این است که خطر سکته مغزی در کارگران جوان زیر ۵۰ سال بسیار بالاست. دکتر دسکاتا این نتیجه را «غیر منتظره» خوانده و خواستار پژوهش بیشتر درباره این پدیده شده است.

© The Independent

بیشتر از زندگی