نورولینک؛ تراشه‌ای که موسیقی را در مغز شما پخش می‌کند

«نورولینک می‌تواند به ما در کنترل سطوح هورمون‌ها کمک کند»

 نورولینک می‌تواند از طریق «بازآموزی» بخش‌هایی از مغز که مسؤول ایجاد افسردگی و اعتیاد در فرد می‌شوند، به درمان افراد کمک کند- Neuralink

نورولینک (Neuralink)، شرکت نوپا و مرموز ایلان ماسک، در حال کار بر روی ابزاری کامپیوتری در مغز است که به ادعای این کارآفرین دنیای فناوری به صاحب آن اجازه می‌دهد موسیقی را مستقیم در مغز پخش کند.

آقای ماسک که رئیس شرکت‌های اسپیس‌اکس (SpaceX) و تسلا (Tesla) است، قرار است اطلاعاتی جدید را درباره این شرکت مرموز نوپا تا ماه آینده اظهار کند ولی طی روزهای اخیر به تدریج در حال انتشار اطلاعاتی در این باره در توییتر است.

آقای ماسک در پاسخ به آستین هاوارد، دانشمند علوم کامپیوتر، تایید کرد فناوری نورولینک به افراد اجازه می‌دهد «مستقیم از تراشه ما موسیقی گوش دهند».

او گفت: «نورولینک می‌تواند به ما در کنترل سطوح هورمون‌ها در بدن کمک کند تا از آن‌ها به نفع خود استفاده کنیم (برای اموری نظیر توانایی‌های ارتقایافته، منطق بهتر، رهایی از اضطراب و غیره).»

شرکت نورولینک از زمان تاسیس در سال ۲۰۱۶ تاکنون تنها یک نشست عمومی عمده درباره نحوه کارکرد فناوری خود داشته است.

آقای ماسک هنگام صحبت در نشست سال ۲۰۱۹ گفت این شرکت مشغول کار بر روی دستگاهی «شبیه یک چرخ خیاطی» است که ارتباطی مستقیم را میان یک کامپیوتر و تراشه‌ای که در مغز فرد نصب شده است برقرار می‌کند.

این فناوری می‌تواند اول برای کمک به افرادی که با مشکلات مغزی، مانند پارکینسون، دست و پنجه نرم می‌کنند مورد استفاده قرار گیرد اما به گفته او هدف نهایی نورولینک این است که به انسان اجازه دهد با هوش مصنوعی پیش‌رفته رقابت کند.

به گفته آقای ماسک فرآیند نصب این تراشه در مغز فرد چیزی شبیه جراحی چشم با لیزر است.

بخشی از آن شامل یک روبات جراحی نانو است که «رشته‌هایی» منعطف را در مغز ایجاد می‌کند که به یک تراشه کامپیوتری قابل نصب متصل‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تحقیقی درباره این دستگاه ادعا می‌کند یک سیم  USB-C به تنهایی می‌تواند «تمام پهنای باند مورد نیاز را برای انتقال اطلاعات» به مغز فراهم آورد.

نورولینک در حال حاضر در سایت خود ۱۱ موقعیت شغلی برای علاقه‌مندان دارد و به مشاغلی نظیر مهندس مکانیک، مهندس نرم‌افزاری رباتیک و یک «متخصص بافت‌شناسی» نیاز دارد.

آخر هفته گذشته آقای ماسک اعلام درخواست همکاری با افرادی کرد که تخصص‌هایی ویژه در فناوری‌های پوشیدنی دارند.

او توییت کرد: «اگر در حل مشکلات دشوار گوشی‌های هوشمند و فناوری‌های پوشیدنی (نظیر مخفی کردن اطلاعات، خوانش نشانه‌ها، شارژ القائی، مدیریت انرژی و غیره) تبحر دارید لطفا کار برای شرکت نورولینک را در نظر بگیرید.»

پیش‌تر و در ماه جاری آقای ماسک اشاره کرد تراشه نورولینک می‌تواند از طریق «بازآموزی» بخش‌هایی مشخص از مغز که مسؤول ایجاد افسردگی و اعتیاد در فرد می‌شوند، به درمان این پریشانی‌ها کمک کند.

آزمایش این تراشه تاکنون روی حیوانات انجام شده و آزمایش بر روی انسان قرار است از سال جاری میلادی آغاز شود گرچه جزئیات این آزمایش هنوز علنی نشده است.

اطلاعات بیشتر درباره این شرکت قرار است در تاریخ ۲۸ اوت اعلام شود.

© The Independent

بیشتر از زندگی