دومین اعتصاب غذای نازنین زاغری در اعتراض به «حبس ناعادلانه»

ریچارد رتکلیف نیز در همراهی با همسرش نازنین اعصاب غذا کرده است

همسر نازنین زاغری - رتکلیف، کارمند بنگاه خیریه «تامسون رویترز» که در ایران زندانی است، می‌گوید که همسرش در اعتراض به حبس خود، بار دیگر دست به اعتصاب غذا زده است.

خانم زاغری- رتکلیف که تابعیت دوگانه دارد، سه سال است که به اتهام جاسوسی در حبس است؛ اتهامی که وی آن را به‌شدت تکذیب می‌کند. نازنین زاغری که مادر یک دختر است، تا کنون سه سال از پنج سال محکومیتش را در زندان سپری کرده است.  

خانم زاغری- رتکلیف، پیش‌تر نیز در ماه ژانویه در اعتراض به محرومیت دسترسی به امکانات پزشکی، دست به اعتصاب غذا زده بود.

روز شنبه، ریچارد رتکلیف، شوهر نازنین گفت که همسرش در یک مکالمه تلفنی از داخل زندان به او گفته است که «او (نازنین) به اطلاع مقامات قضایی رسانده است که در اعتراض به ادامه حبس ناعادلانه‌اش، بار دیگر به اعتصاب غذای تر اقدام کرده است».

آقای رتکلیف افزود: «مدتی بود که چنین تهدیدی می‌کرد. نازنین عهد کرده بود اگر گابریلا (دخترش) پنج ساله شود و او هنوز در زندان باشد، دست به کاری خواهد زد که به هردو دولت (ایران و بریتانیا) نشان دهد دیگر بس است. این ماجرا واقعا بیش از حد طول کشیده است».

آقای رتکلیف افزود: «امروز صدای نازنین عصبی، اما آرام بود. هدف او از اعتصاب غذا، آزادی بدون قید و شرط است. او از مدت‌ها پیش محق آن بوده است».

او همچنین گفت که مقابل ساختمان سفارت ایران در لندن، بست خواهد نشست. آقای رتکلیف افزود که تا زمانی که اعتصاب غذای همسرش در ایران ادامه داشته باشد، او نیز از خوردن غذا امتناع خواهد کرد.

ریچارد رتکلیف و حامیانش (و عکاسی از رویترز) دیروز (شنبه) بیرون سفارت جمهوری اسلامی در لندن. امروز صبح (یکشنبه) قرار است او داخل چادرش همینجا از خواب بیدار شود. او در حمایت از نازنین که از دیروز اعتصاب غذا را آغاز کرده، دست به اعتصاب غذا زده است.
 

ریچارد رتکلیف گفت: «ما قصد داریم تولد گابریلا را مقابل سفارت ایران برگزار کنیم. خاطرم هست که دومین سالروز تولد او را هم در همان محل گرفتیم، در حالی که حتی نمی‌دانستیم نازنین کجاست، و حالا پنجمین سال تولدش را (در اینجا) برگزار می‌کنیم».

او روز شنبه گفت: «با توجه به تصمیم نازنین، امروز من هم مقابل سفارت ایران بست خواهم نشست. شاید گاهی دوستان و خانواده هم به من بپیوندند. در این مدت، تا زمانی که نازنین به اعتصاب غذایش پایان دهد، من هم چیزی نخواهم خورد. دفعه گذشته عهد کردم که اگر نازنین یک بار دیگر دست به اعتصاب غذا بزند، او را در این رنج تنها نخواهیم گذاشت».

برگزاری جشن تولد برای گابریلا، دختر نازنین زاغری مقابل سفارت ایران در لندن

کیت اَلِن، مدیر شاخه بریتانیای سازمان عفو بین‌الملل، ضمن اشاره به این که این شرایط «حقیقتا دردناک است»، گفته است که با آقای رتکلیف ملاقات خواهد کرد.

وی افزود:«نازنین اوقات سختی را گذرانده است، و همسرش هرچه در توان داشته انجام داده است تا او را از زندان رها سازد و به بریتانیا که به آن تعلق دارد، بازگرداند. نازنین یک زندانی عقیدتی است که ناعادلانه و در پی یک محاکمه ساختگی، زندانی شده است و با انواع شیوه‌ها، از جمله حبس انفرادی وبه‌ بازی گرفته شدن حق او برای دست‌یابی به درمان‌های پزشکی، عذاب کشیده است».

خانم الن ادامه داد: «تکان‌دهنده است که کار به این جا کشیده شده است. ما و تعداد بی‌شماری از مردم در این کشور، عمیقا امیدواریم که مقامات ایران سرانجام دست به اقدام درستی بزنند و نازنین را آزاد کنند».

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، ماه مارس به خانم زاغری- رتکلیف مصونیت دیپلماتیک داد، اما تهران از پذیرش تابعیت دوگانه او خودداری می‌کند.

امیدواری‌هایی در ماه آوریل در مورد احتمال رهایی خانم زاغری- رتکلیف به‌عنوان بخشی از توافق برای تبادل زندانیان بین دو کشور پیش آمده بود، اما با عقب‌نشینی ایران از آن توافق، امیدواری‌ها در آن زمینه نیز از میان رفت. آقای هانت گفت که «اسباب تاسف» است که جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، پس از اظهاراتی که از احتمال رهایی نازنین زاغری خبر می‌داد، «پیشنهادش را پس گرفته است».

© The Independent