«جنبش من هم»؛ تلاش جورج کلونی برای حمایت از حقوق زنان

«برای بهبود وضع موجود خیلی کارها می‌توان انجام داد»

جورج کلونی می‌گوید در همراهی با جنبش «من هم»، می‌خواهد برای پیدا کردن راهی برای حمایت از زنان تلاش کند.

او در جریان گفت‌و‌گویی درباره سریال جدید و کوتاه تلویزیونی‌اش به نام «تبصره ۲۲» گفته است به اعتقاد او در دنیای فیلم و نمایش، مبارزه برای رفتار بهتر با زنان و دادن سهم مساوی به آن‌ها، یک «جنگ دائمی» است.

جورج کلونی در گفت‌و‌گو با نشریه «رادیو تایمز» درباره سریال جدیدی که خودش تهیه کرده و در آن بازی می‌کند، گفت: «خبرهای مربوط به «من هم» از راه می‌رسید و من به پارامونت (استودیوی فیلمبرداری در آمریکا) گفتم که همه تیم و کاراکترهای فیلم مرد هستند. ما باید بخشی از راه حل باشیم».

سریال «تبصره ۲۲» از رُمان سال ۱۹۵۳ جوزف هِلر اقتباس شده که موضوع آن مردسالاری در نیروی هوایی آمریکا در جنگ جهانی دوم است.

کلونی گفت به خاطر محتوای داستان، نقش‌های فیلم عمدتا محدود به مردها بوده، اما او می‌خواست راه‌های دیگری برای شرکت دادن زنان در این پروژه پیدا کند.

کلونی در توضیح گفت: «به همین دلیل، تهیه و کارگردانی چند شماره از سریال را اِلِن کوراس (فیلمبردار برنده جایزه اِمی) انجام داد. یک ویرایشگر زن هم پیدا کردیم و درباره حضور ونقش خودمان هم بیشتر فکر کردیم».

او افزود: «برای بهبود وضع موجود خیلی کارها می‌توان انجام داد. این یک مبارزه دائمی است».

جنبش «من هم» سال ۲۰۰۶ توسط تارانا بِرک، فعال اجتماعی به راه افتاد که هدف آن اطلاع‌رسانی در مورد خشونت‌های جنسی در جوامع محروم رنگین پوست بود.

این کارزار، یک دهه بعد، در سال ۲۰۱۷ توسط هنرپیشه آمریکایی، آلیسا میلانو علیه هاروی واینستین، تهیه کننده فیلم‌های هالیوود به کار گرفته شد. خانم میلانو آقای واینستین را متهم به تجاوز جنسی کرد؛ اتهامی که هاروی واینستین آنرا رد کرده است. هدف خانم میلانو، همچنین، تشویق زنان به مطرح کردن تجربیاتشان در ارتباط با خشونت‌های جنسی از طریق هشتگ «من هم» بود.

در سال‌های اخیر، چندین بار موضوع نقش زنان در محل کار توسط زنانی که خود در دنیای فیلم و نمایش کار می‌کنند، مطرح شده است. 

فرانسیس مک دوُرماند، در سخنرانی پس از دریافت جایزه اسکار سال ۲۰۱۸ خواستار آن شد که تنوع در اعضای تیم‌های فیلمبرداری بیشتر شود. او گفت:«تنها دو کلمه می گویم: «تبصره فراگیرنده».

واژه «تبصره فراگیرنده» مربوط به بخشی از قرارداد کار است که به استخدام اعضای تیم فیلمبرداری و خدمات وابسته به آن مربوط می‌شود.

سوفی ترنر، بازگیر آمریکایی، اخیرا، در حمایت از این تبصره به نشریه «استایلیست» گفت: «بدون شک از این به بعد، از این تبصره استفاده خواهم کرد».

به دنبال اتهامات به هاروی واینستین در مورد سوءرفتار جنسی، کلونی به نشریه «دیلی بیست» گفت رفتار او «غیرقابل دفاع» بوده است.

او همچنین گفت باید از این اتهامات به عنوان یک یادآوری به جامعه در مورد سکوت نکردن علیه بی عدالتی، استفاده کرد.

او گفت: «این بحث تنها درباره هالیوود نیست، بلکه درمورد همه ماست و این که اگر ببینید کسی از قدرت و نفوذش برای سوءاستفاده از آدمی بدون قدرت و نفوذ استفاده می کند، و خاموش بمانید، در جرم او شریک هستید و هیچ تردیدی در این مورد وجود ندارد».

جورج کلونی که سال ۲۰۱۷ از همسرش، امل کلونی وکیل حقوق بشری صاحب فرزندان دوقلو شد، در گفت‌و‌گو با نشریه «رادیو تایمز» به تصادف سال گذشته‌اش حین موتورسیکلت سواری در ساردنی و در جریان فیلمبرداری «تبصره ۲۲» اشاره کرد و گفت: «با سرعت ۱۱۰ کیلومتر با سر خوردم به یک خودرو».

کلونی ادامه داد که پس از این تصادف علاقه شدید و طولانی مدتش به موتورسیکلت را کنار گذاشته و افزود:«اگر حتی نُه جان داشتم هم، همه را با همین یک تصادف از دست دادم».

© The Independent

بیشتر از زندگی