عربستان سعودی برای برگزاری اکسپو ۲۰۳۰ ریاض آماده می‌شود

عربستان سعودی میزبانی از ۱۹۷ کشور و ۲۹ سازمان بین‌المللی را در نمایشگاه جهانی ریاض پیش‌بینی کرده است

اکسپو ریاض قرار است از اول اکتبر ۲۰۳۰ تا ۳۱ مارس ۲۰۳۱ برگزار شودــ X/@bieparis

نمایندگان عربستان سعودی با ارائه اولین گزارش پس از انتخاب شهر ریاض به عنوان میزبان اکسپو ۲۰۳۰ اعلام کردند که این نمایشگاه «از سوی جهان، برای جهان» خواهد بود.

به گزارش عرب نیوز،‌ عبدالعزیز الغنام، مدیر دفتر اکسپو ۲۰۳۰ در کمیسیون سلطنتی شهر ریاض، در جریان سخنانی در صدوهفتادوچهارمین مجمع عمومی دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها در پاریس، بر تلاش‌های مداوم به‌منظور برگزاری هرچه بهتر این نمایشگاه با حضور کشورها و شرکت‌های بین‌المللی تاکید کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

عربستان سعودی پیش‌بینی کرده است که در مدت برگزاری اکسپو ۲۰۳۰ از ۱۹۷ کشور و ۲۹ سازمان بین‌المللی میزبانی کند.

روز ۲۸ نوامبر ۲۰۲۳ در جریان برگزاری صدوهفتادوسومین مجمع عمومی دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها در پاریس، عربستان سعودی پس از رقابت با چند کشور دیگر، به عنوان میزبان اکسپو ۲۰۳۰ انتخاب شد. این نمایشگاه جهانی قرار است از اول اکتبر ۲۰۳۰ تا ۳۱ مارس ۲۰۳۱ برگزار شود.

موضوع انتخاب‌شده برای اکسپو ریاض «عصر تغییر: با هم برای فردای آینده‌نگر» اعلام شده که نمادی از تعهد عربستان سعودی به استفاده از این نمایشگاه برای تسریع پیشرفت به سمت اهداف توسعه پایدار است.

 به گفته مقام‌های عربستان سعودی، این رویداد بر استفاده از علم و نوآوری برای آینده‌ای بهتر متمرکز خواهد بود که ریاض نیز تلاش می‌کند در راستای همین اهداف گام بردارد.

از زمانی که پادشاهی سعودی به عنوان میزبان اکسپو ۲۰۳۰ انتخاب شد، مقدمات برگزاری این نمایشگاه در بالاترین سطوح از جمله توسعه زیرساخت‌ها و تهیه پیش‌نویس پرونده ثبت در جریان است.

سندی که عربستان سعودی برای برگزاری اکسپو آماده کرده، جزئیات اقدام‌های قانونی، مالی و طرح اصلی برای محوطه برگزاری نمایشگاه را تشریح می‌کند. مجمع عمومی دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها پس از بررسی این سند، به طور رسمی اکسپو ۲۰۳۰ ریاض را ثبت می‌کند و به عربستان سعودی اجازه می‌دهد که با دعوت از شرکت‌کنندگان بین‌المللی، مقدمات برگزاری را پیش ببرد.

اوایل ماه مه، دیمیتری کرکنتس، دبیرکل مجمع عمومی دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها، به ریاض سفر کرد تا در بازدیدی چهارروزه، در جریان روند پیشرفت برنامه‌های اکسپو و تکمیل پرونده ثبت‌ نمایشگاه ریاض قرار بگیرد.

کرکنتس با مقام‌های سعودی از جمله شاهزاده محمد بن سلمان و وزرای مسئول در این پروژه دیدار کرد. او تعهد عربستان سعودی را ستود و ابراز امیدواری کرد که با تکمیل پرونده ثبت، آماده‌سازی پروژه اکسپو ریاض شتاب بگیرد.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، اکسپو ۲۰۲۰ دبی بیش از ۲۴ میلیون بازدیدکننده داشت. نمایشگاه جهانی بعدی یعنی اکسپو اوزاکا ۲۰۲۵ هم قرار است از ۱۳ آوریل تا ۱۳ اکتبر ۲۰۲۵ با موضوع «طراحی جامعه آینده برای زندگی ما» در ژاپن برگزار شود.

بیشتر از سفر