چطور طراحی داخلی خانه را به سبک اسکاندیناوی تغییر دهیم

اگر قصد دارید به سراغ این سبک بروید، بهتر است اول اشیا صرفا تزیینی را کنار بگذارید

تصویر تزیینی از  طراحی داخلی سبک اسکاندیناوی - canva

سبک طراحی داخلی اسکاندیناوی به دلیل سادگی، کاربردی بودن و ظرافت ملیح آن مشهور است. این سبک که در کشورهای شمال اروپا (دانمارک، نروژ، سوئد، فنلاند و ایسلند) رایج است، بر ایجاد یک محیط زندگی دنج و در عین حال مدرن تاکید دارد و بر خطوط مشخص، مواد طبیعی و رویکردی مینیمال متمرکز است که حس صلح و آرامش را منتقل می‌کند.

خصوصیات کلیدی

ساده و کاربردی‌ــ طراحی اسکاندیناوی به این اصل پایبند است که فرم تابع عملکرد است و هر قطعه از مبلمان و دکور در عین جذابیت و زیبایی، باید هدفی عملی و کاربردی داشته باشد. پس اگر قصد دارید به سراغ این سبک بروید، بهتر است اول اشیا صرفا تزیینی را از دوروبرتان جمع کنید.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

فضاهای روشن و مطبوع‌ــ این سبک استفاده از نور طبیعی را به حداکثر می‌رساند؛ آنچه در زمستان‌های طولانی و تاریک شمال اروپا بسیار اهمیت دارد. فضای داخلی روشن و باز است، پنجره‌ها اغلب بزرگ‌اند و رنگ دیوارها روشن است.

ارتباط با طبیعت‌ــ استفاده از مواد طبیعی مانند چوب، سنگ و پارچه‌هایی از الیاف پنبه و پشم در این سبک رایج‌اند. از گیاهان نیز برای انتقال حس طبیعت به داخل خانه استفاده می‌شود.

کمینه گرایی یا مینمالیستی‌ــ در این سبک، شلوغی و به‌هم‌ریختگی به حداقل می‌رسد و به جای اقلام فراوان، تمرکز بر چند قطعه باکیفیت و با طراحی خوب است.

با وجود پرطرفدار بودن سبک طراحی اسکاندیناوی، این سبک چیدمان برای برخی محیط‌ها و ساختمان‌ها مناسب و اجرایی نیست. از جمله موارد مناسب برای این سبک، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خانه‌ها و آپارتمان‌های کوچک یا متوسط‌‌ــ طبیعت مینیمال این طراحی آن را برای فضاهای کوچک‌ که محیطی عاری از شلوغی می‌طلبند، مناسب می‌کند.

آپارتمان‌های شهری‌‌ــ زیبایی‌شناسی خلوت و مدرن برای زندگی شهری، جایی که سادگی و عملکرد بسیار اهمیت دارد، بسیار مناسب است؛ بنابراین این سبک برای ویلاهای خارج شهر یا کلبه‌های روستایی مناسب نیست.

خانه‌هایی با نور طبیعی فراوان‌ــ این سبک در محیط‌هایی با نور طبیعی فراوان که حس روشن و مطبوع آن را افزایش می‌دهد، شکوفا می‌شود.

همان‌طور که گفته شد، در مواردی لازم است در انتخاب این سبک دقت کنید، زیرا طراحی اسکاندیناوی ممکن است برای محیط‌هایی با شرایط خاص مناسب نباشد. مثل فضاهای بزرگ و رسمی که سادگی بیش از حد ممکن است اتاق‌های بزرگ آن‌ها با سقف‌های مرتفع را سرد و خلوت جلوه دهد.

در فضاهایی هم که به طرح‌های جسورانه نیاز دارند، سبک اسکاندیناوی انتخاب خوبی محسوب نمی‌شود. بنابراین اگر رنگ‌های زنده، الگوهای پیچیده و ترکیب‌های مجلل را ترجیح می‌دهید، طراحی اسکاندیناوی ممکن است باب میل شما نباشد.

خانه‌های قدیمی با جزئیات معماری پیچیده و جذابیت تاریخی هم ممکن است با طراحی‌های ساده و خطی مدرن اسکاندیناوی در تضاد باشند.

با جایگزین کردن روکش مبل‌ها و پرده‌ها و سایر اجزای داخلی با رنگ‌های رایج می‌توان بدون متحمل شدن مخارج سنگین، به روح خانه‌های اسکاندیناوی نزدیک شد.

در طراحی اسکاندیناوی، سفید رنگ غالب است و یک بوم روشن و تمیز ایجاد می‌کند. خاکستری روشن، آبی ملایم و رنگ‌های پاستلی کم‌رنگ نیز پرطرفدارند.

از رنگ‌های طبیعی مثل رنگ‌های خاکی، بژ، قهوه‌ای روشن و سبزهای ملایم هم برای ایجاد گرما و دادن حس طبیعت به فضا استفاده می‌شود.

باید توجه داشته باشید که افزودن فضای سبز و گیاه در طراحی اسکاندیناوی ضروری است. گیاهان نه‌تنها زندگی و رنگ به فضا می‌بخشند، بلکه کیفیت هوا را بهبود می‌دهند و به ایجاد حس طبیعی کمک می‌کنند.

در پایان، باید اشاره کرد که نورپردازی هم در طراحی فضای داخلی به سبک اسکاندیناوی بسیار مهم است و چراغ‌های آویز و آباژورهای رومیزی با طرح‌های ساده و مدرن برای ایجاد فضایی گرم و دلپذیر استفاده می‌شود. نور شمع نیز یکی از عناصر اصلی است که حسی دنج و در عین حال شادی‌آفرین به فضا اضافه می‌کند.