بعد از محکومیت هانتر بایدن در پرونده سلاح گرم چه چیزی در انتظار او است؟

مشکلات حقوقی فرزند جو بایدن پس از محکومیت به سه اتهام مربوط به خرید غیرقانونی اسلحه در زمان اعتیادش به مواد مخدر هنوز پایان نیافته است

هیئت منصفه دادگاه هانتر بایدن،‌ فرزند رئیس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۱ ژوئن (۲۲ خرداد) او را بابت سه اتهام مربوط به خرید و نگهداری غیرقانونی سلاح گرم مجرم شناخت.

هانتر بایدن متهم بود که در سال ۲۰۱۸ هنگامی که به مواد مخدر اعتیاد داشت، در فرم خرید مربوط به اسلحه گرم و در گفت‌وگو با فروشنده سلاح، به دروغ اعلام کرده است که اعتیاد ندارد. او همچنین متهم است که این اسلحه غیرقانونی را به مدت ۱۱ روز در اختیار داشته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به این موضوع  پرداخته که با مشخص شدن محکومیت هانتر در دادگاه که بایدن‌ها تلاش کرده بودند از آن جلوگیری کنند، چه سرنوشتی در انتظار هانتر بایدن است؟

بنا بر این گزارش، اتهام‌هایی که هانتر بایدن بابت آن‌ها مجرم شناخته شده است، می‌توانند تا ۲۵ سال زندان داشته باشند؛ اما اینکه آیا پسر رئیس‌جمهوری آمریکا واقعا به پشت میله‌های زندان فرستاده شود یا نه، به نظر ماریلن نوریکا، قاضی منطقه‌ای ایالات متحده، بستگی دارد. این قاضی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا، او را منصوب کرده، هنوز جزئيات حکم هانتر بایدن را تعیین نکرده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در سیستم قضایی فدرال آمریکا، معمولا برای متهمانی که اولین بار به جرمی محکوم شوند، حداکثر مجازات در نظر گرفته نمی‌شود و دستورالعمل‌های صادرشده عمدتا بر مبنای آن است که قضات مجازات بسیار سبک‌تری را برای این افراد صادر کنند. با این حال آن‌ها موظف نیستند این دستورالعمل‌ها را رعایت کنند و اکنون این به تصمیم قاضی بستگی دارد که هانتر بایدن را به زندان نفرستد و گزینه‌های حبس مشروط یا بازداشت خانگی را در نظر بگیرد یا خیر.

وکلای مدافع هانتر بایدن احتمالا تلاش می‌کنند به قاضی فشار بیاورند که او را به زندان محکوم نکند زیرا بنا بر استدلال آن‌ها، برخلاف بسیاری از پرونده‌های نگهداری غیرقانونی سلاح گرم، از اسلحه هانتر بایدن در هیچ جنایتی استفاده نشده و هانتر بایدن از اسلحه‌ای که پیش از انداختن در سطل زباله، آن را ۱۱ روز در اختیار داشته، هرگز استفاده نکرده است.

وکلای او احتمالا بر این موضوع هم تاکید خواهند کرد که هانتر بایدن از آن زمان زندگی‌اش را تغییر داده است. او می‌گوید که از سال ۲۰۱۹ دیگر درگیر اعتیاد نبوده، از نوشیدن الکل خودداری کرده و در جلسات بهبودیافتگان از اعتیاد شرکت می‌کند.

احتمال تجدیدنظرخواهی وکلای هانتر بایدن نیز وجود دارد؛ هرچند مشخص نیست وکلای پسر رئیس‌جمهوری آمریکا بر اساس چه دلایلی درخواست تجدیدنظر خواهد کرد، زیرا پیش از رسیدن پرونده به دادگاه هم تلاش‌های ناموفق متعددی را پشت سر گذاشته‌اند.

وکلای هانتر بایدن استدلال می‌کنند که پسر جو بایدن با مقاصد سیاسی تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است. به گفته یکی از وکلای او، دادستان‌ها مقابل فشارهای سیاسی تسلیم شدند و توافق پیش از محاکمه را به دلیل فشارهای جمهوری‌خواهانی از جمله دونالد ترامپ، نپذیرفتند.

جو بایدن روز سه‌شنبه پس از اعلام رای هیئت منصفه در پرونده پسرش اعلام کرد که به روند قضایی احترام می‌گذارد؛ اما این تنها پرونده‌ای نیست که هانتر بایدن با آن مواجه است؛ او برای مشکلاتی دیگر از جمله تخلف مالیاتی هم پرونده دارد.

با اینکه پسر رئیس‌جمهوری آمریکا به تخلف مالیاتی اعتراف کرده تا شاید مشمول رسیدگی در دادگاه نشود، محاکمه او در مورد اتهامات مالیاتی در کالیفرنیا قرار است پنجم سپتامبر آغاز شود. او در این پرونده به ارتکاب ۹ تخلف و جرم مالیاتی متهم است. دادستان‌های فدرال می‌گویند هانتر به جای پرداخت ۱.۴ میلیون دلار مالیات، از این مبالغ برای خرید مواد مخدر و الکل استفاده کرده است.

در همین حال، جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا هم هفته گذشته از هانتر بایدن و برادر رئیس‌جمهوری آمریکا به اتهام اظهارات نادرست علیه کنگره شکایت کردند. وکیل هانتر بایدن در این مورد، با صدور بیانیه‌ای گفت که «این اقدام‌ها چیزی نیست جز تلاش مذبوحانه جمهوری‌خواهان تا با مداخله در محاکمه هانتر بایدن، توجه‌ها را تحقیقات ناموفقشان برای استیضاح رئیس‌جمهوری منحرف کنند».

ترامپ و متحدانش مدت‌ها است که استدلال می‌کنند جو بایدن در زمان خدمت به‌عنوان معاون رئیس‌جمهوری آمریکا، برای پیشبرد منافع تجارت خارجی اعضای خانواده‌اش اقدام کرده است و باید استیضاح شود.

بیشتر از جهان