ترامپ: افغانستان از بزرگ‌ترین فروشندگان تجهیزات نظامی در جهان است

گزارش‌هایی مبنی بر فروش و قاچاق اسلحه‌ متعلق به نیروهای پیشین افغانستان وجود دارد

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، جمعه ۲۰ بهمن (۹ فوریه) ادعا کرد که افغانستان از بزرگ‌ترین فروشندگان تجهیزات نظامی در جهان است و واشنگتن تسلیحات به ارزش ۸۵ میلیارد دلار در این کشور به‌جا گذاشته است. 

او گفت: «آن‌ها (طالبان) تجهیزات جدید و زیبای ما را می‌فروشند.» 

ترامپ نامزد ریاست‌جمهوری از حزب جمهوری‌خواه است و در نمایشگاه «انجمن ملی اسلحه » در پنسیلوانیا گفت که خروج از افغانستان «شرم‌آورترین» لحظه تاریخ است و اگر آمریکا از افغانستان آنگونه خارج نمی‌شد، حمله روسیه به اوکراین و حمله به اسرائیل رخ نمی‌داد. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا با اشاره به گفت‌وگوهای صلح آمریکا و طالبان در دوحه قطر گفت که طی ۱۸ ماه مذاکره، حتی یک سرباز آمریکایی در افغانستان هدف حمله قرار نگرفت و کشته نشد. 

طالبان و آمریکا در ماه فوریه ۲۰۲۰ توافق‌نامه دوحه را امضا کردند. براساس این توافق‌نامه، طالبان از هدف قراردادن نیروهای آمریکایی خودداری کردند و درعوض، حمله‌هایشان به نیروهای حکومت پیشین افغانستان را افزایش دادند. با امضای این توافق‌نامه، حمایت واشنگتن از حکومت پیشین افغانستان روزبه‌روز کاهش یافت و یکی از دلایل سرنگونی حکومت افغانستان، امضای توافق‌نامه دوحه شمرده می‌شود.     

دونالد ترامپ گفت: «بعد این مرد (جو بایدن) وارد شد و نخست سربازان را (از افغانستان) بیرون کرد و ۱۳ سرباز آمریکایی کشته شدند.» 

در جریان عملیات خروج آمریکا از افغانستان و هجوم هزاران نفر به فرودگاه کابل برای فرار از زیر سلطه‌ طالبان در ۲۶ اوت ۲۰۲۱ انفجاری رخ داد که طی آن ۲۰۰ نفر از جمله ۱۳ سرباز آمریکایی کشته شدند.  

ترامپ ژوئن سال گذشته هم ادعا کرده بود که حکومت بایدن با خروج از افغانستان، تسلیحات آمریکایی را در این کشور رها کرده و اینک این تسلیحات در نقاط مختلف جهان به فروش می‌رسد. او گفته بود که با تسلیحات به‌جامانده از نیروهای آمریکایی، «افغانستان اکنون پس از آمریکا یکی از بزرگ‌ترین فروشندگان اسلحه در جهان است». 

حدود دو سال و نیم از سلطه‌ مجدد طالبان در افغانستان می‌گذرد و در این مدت، طالبان چندین مرتبه با تسلیحات ساخت آمریکا قدرتشان را به نمایش گذاشته‌اند.  این تسلیحات طالبان را نسبت‌ به ارتش‌های برخی از کشورهای منطقه در رتبه بالاتری قرار داده است.  

از سویی دیگر هم، گزارش‌هایی مبنی بر فروش و قاچاق اسلحه‌ متعلق به نیروهای پیشین افغانستان وجود دارد. چندین کشور از جمله هند و پاکستان از دستیابی تروریست‌ها به تسلیحات باقی‌مانده از نیروهای نظامی پیشین افغانستان ابراز نگرانی کرده‌اند، اما کماکان تجهیزشدن تروریست‌ها با این تسلیحات ادامه دارد؛ هرچند طالبان تاکید دارند که با قاچاق و فروش اسلحه برخورد جدی می‌کنند. 

بیشتر از جهان