جفری اپستین ثروتش را چگونه به دست آورد؟‌

جفری اپستین پیش از اینکه به اداره یک شبکه قاچاق جنسی متهم شود، بعد از ترک تحصیل دانشگاه به یک سرمایه‌دار بلندپرواز تبدیل شد

جفری اپستین و گیلین مکسول ـ US District Court for the Southern District of New York / AFP

برای خیلی‌ها نام جفری اپستین اکنون فقط با دنیای تیره و تار قاچاق جنسی گره خورده است، یک سرمایه‌دار بسیار ثروتمند با روابط ویژه که زنان و دختران جوان زیادی از سراسر دنیا قربانیانش محسوب می‌شوند.

زمانی که به اتهام اداره یک «شبکه گسترده» از دختران زیر سن قانونی در سلول زندان خودکشی کرد و باعث شد گیلین مکسول، همکار و شریک سابقش، به ۲۰ سال زندان محکوم شود، این شهرت را با خود به گور برد.

اما پیش از افشای اتهام‌های متعددش، به‌دلیل ظهور در دنیای مالی به شهرت رسید. جفری اپستین بعد از ترک تحصیل به یکی از ثروتمندترین مردان آمریکا بدل شد و روسای‌جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا و ستاره‌های هالیوود از آشنایانش بودند.

او حتی به داشتن– سنت جیمز بزرگ و سنت جیمز کوچک – دو جزیره خصوصی در کارائیب، و همینطور املاکی در نیویورک و پالم‌بیچ فلوریدا می‌بالید.

جفری اپستین چگونه پولدار شد؟‌

اپستین در شرایطی معمولی تربیت شد، او در سال ۱۹۵۳ در کونی آیلند، شهر نیویورک به  دنیا آمد. به دانشگاه نیویورک رفت و در رشته فیزیولوژی ریاضی درس خواند، اما در سال ۱۹۷۴ ترک تحصیل کرد.

در مدرسه‌ای در منهتن فیزیک و ریاضی درس می‌داد، اما به‌دلیل «عملکرد ضعیف» اخراج شد. در این مرحله تصمیم گرفت به سمت بانکداری برود و در سمت دستیار کارآموز یک تاجر بورس شروع به کار کرد.

اپستین در سال ۱۹۸۱ با هدف کمک به مردم برای بازیابی پول‌هایی که وکلا و کارگزاران کلاهبردار از آن‌ها ربوده بودند شرکت خودش را تاسیس کرد.

شش سال بعد استیون هافنبرگ او را به سمت مشاور در شرکت مالی تاورز استخدام کرد، یک موسسه خدماتی وصول مطالبات که بدهی‌های بدهکاران به بیمارستان‌ها، بانک‌ها و شرکت‌های تلفن را خریداری می‌کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سپس در سال ۱۹۸۸ شرکت مدیریت مالی خود را به نام جی. اپستین و شرکا تاسیس کرد که در آن فقط به مشتریانی با دست‌کم یک میلیارد دلار دارایی خدمات می‌داد. بعد از آن بود که با پولشویی و سایر فعالیت‌های خلاف قانون درگیر شد.  

در سال ۱۹۹۳ ادعا شد او درگیر یک سرمایه‌گذاری ساختگی شده است که سرمایه‌گذاران را با وعده‌ سودهای دروغین به این کار جلب می‌کند – اما از اتهام دست داشتن در این طرح اجتناب کرد.

این‌که چگونه با این سرعت در شرکتش به موفقیت رسید هنوز معماست، اما در خلال دو دهه بعد با برخی از ثروتمندترین افراد و بزرگ‌ترین موسسه‌های مالی جهان قراردادهای چند میلیون پوندی منعقد کرد.

یکی از بزرگ‌ترین مشتریان او، لزلی وکسنر، تاجر میلیاردر بود که بر پایه گزارش‌ها اختیارات مالی خود را به اپستین واگذار کرد و این سرمایه‌گذار در مدت چند سال از او یا شرکت‌های او عمارتی در نیویورک و هواپیمای شخصی خرید.

ثروت و روابط جفری اپستین چقدر بود؟‌

ثروت اپستین ۶۳۴ میلیون دلار (۵۰۵ میلیون پوند) تخمین زده می‌شود- او با این پول توانست به محافل اجتماعی بیل کلینتون و دونالد ترامپ، روسای‌جمهور پیشین ایالات متحده آمریکا و نیز افراد سرشناس [سلبریتی‌ها] راه یابد.

در اسنادی که امروز منتشر شد، یکی از متهمان اپستین فاش کرد که چگونه تصادفی لاف می‌زد ظاهرا با افراد مشهوری مانند لئوناردو دی کاپریو، کیت بلانشت و مایکل جکسون ارتباط دارد.

همچنین به استیون هاوکینگ با ارائه پاداشی برای رد ادعاهایی که در عیاشی شرکت داشته است پیشنهاد کمک داد.

او کلینتون را در سال ۲۰۰۲ با جت شخصی سفارشی به آفریقا برد. همچنین با زنانی مانند ایوا اندرسون دوبین، برنده دختر شایسته سوئد و مکسول، دختر رابرت مکسول (ناشر) قرار عاشقانه گذاشت.

اما فروپاشی زندگی‌اش زمانی شروع شد که در سال ۲۰۰۵ والدین یک دختر ۱۴ ساله گفتند اپستین به دخترشان آزار رسانده است. اپستین در سال ۲۰۰۸ با دادستانی به توافق رسید و ۱۳ ماه را در زندان گذراند.

سپس با گذشت سال‌ها، پیش از آنکه جزئیات یک شبکه قاچاق جنسی برملا شود، زن‌ها درباره نحوه رفتار او درملأعام صحبت کردند. او را در سال ۲۰۱۹ به اتهام قاچاق جنسی دستگیر کردند و یک ماه بعد جسدش را در سلولش یافتند.

© The Independent

بیشتر از جهان