استارتاپ پروفتیک می‌گوید با روش القای رویای شفاف در خواب هم می‌توان کار کرد

در وبسایت این استارت‌آپ آمده است: «در رویاهای شفاف، از قوانین معمول فیزیک رها می‌شوید: گرانش، بقای انرژی، بقای جرم»

دستگاه هاله دور سر که رویای شفاف را تثبیت و القا می‌کند - PropheticAI / x

یک استارت‌آپ آمریکایی گفته است که دستگاه سربند این شرکت می‌تواند به افراد امکان دهد هنگام خواب کار کنند.

دستگاه هاله دور سر پروفتیک، به منظور القای رویای شفاف  (Lucid dreams) طراحی شده است که کاربران از طریق آن آگاه می‌شوند که در خوا‌ب به سر می‌برند و می‌توانند این تجربه را کنترل کنند.

[استارت‌آپ] پروفتیک، این سربند هاله‌ای را یک «دستگاه تحریک عصبی غیرتهاجمی» توصیف می‌کند که «حد نهایی آزادی عمل برای حل مسائل متفاوت» را در اختیار [کاربر] می‌گذارد. این شرکت ادعا می‌کند که تنها عامل محدود‌کننده [در این دستگاه]، تخیل کاربر است.

این استارت‌آپ قصد دارد از سیگنال‌های فراصوت متمرکز برای فعال کردن حالت رویا استفاده کند، که اریک ولبرگ، بنیانگذار شرکت، ادعا می‌کند که سپس [این وضعیت] می‌تواند امکان تمرین نحوه کار و تولید، یا یافتن راه‌حل خلاقانه‌ای برای وظایف دشوار، را برای کارکنان [استفاده‌کننده از دستگاه مزبور] فراهم کند.

در وبسایت این استارت‌آپ آمده است: «در رویاهای شفاف، از قوانین معمول فیزیک رها می‌شوید: گرانش، بقای انرژی، بقای جرم».

«بی‌دلیل نیست که افراد برجسته تاریخ در علوم، ریاضیات و هنر، مهم‌ترین اکتشافات خود را به رویاهای شفاف خود نسبت می‌دهند.»

این شرکت در حال حاضر بیش از یک میلیون دلار برای ساخت و توسعه این سربند جمع‌آوری کرده است و بر اساس گزارش‌ها، با یکی از طراحان دستگاه نورالینک ایلان ماسک کار می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دانشمندان علوم اعصاب بر اساس پژوهش‌های اخیر در مورد این پدیده‌ها که بر نحوه القای آن‌ها تمرکز دارد، تخمین می‌زنند که حدود ۷۰ درصد از افراد، دست‌کم یک بار در طول زندگی خود، وقوع رویای شفاف را تجربه می‌کنند.

دانشمندان دانشگاه آدلاید در ۲۰۱۷ سه روش را آزمایش کردند که می‌تواند احتمال وقوع رویاهای شفاف را افزایش دهد.

نخستین روش شامل چند بار در روز بررسی محیط پیرامون‌ است تا ببینید آیا خواب می‌بینید یا خیر، دومین روش از افراد می‌خواهد که زنگ ساعت را برای پنج ساعت پس از به خواب رفتن تنظیم کنند و دوباره به خواب برگردند تا [دستیابی به] مرحله آرئی‌ام (REM) خواب را [در خود] ترغیب کنند، و در روش سوم، از افراد خواسته می‌شود که عبارت «دفعه بعد که خواب می‌بینم، به خاطر خواهم آورد که دارم خواب می‌بینم» را برای خود تکرار کنند.

آزمایش‌ها به این دریافت انجامید که ۴۶ درصد از شرکت‌کنندگان، هنگام استفاده از روش سوم، رویاهای شفاف داشته‌اند، که ثابت می‌کند روش‌هایی وجود دارد که می‌تواند احتمال وقوع رویای شفاف را افزایش دهد. 

پروفتیک، نخستین استارت‌آپی نیست که توانایی دستیابی به رویاهای شفاف را وعده می‌دهد؛ هرچند، هیچ‌یک [از استارتاپ‌ها] هنوز محصولی ارائه نکرده‌اند که این تجربه را به صورت منسجم برای مشتریان تامین کند.

بنا به اعلام مجله فورچون، پیش‌بینی می‌شود که دستگاه سربند پروفتیک، زمانی که در ۲۰۲۵ عرضه شود، بین ۱۵۰۰ دلار (۱۱۸۰ پوند) تا ۲۰۰۰ دلار قیمت داشته باشد و مشتریان بتوانند آن را با گذاشتن یک سپرده ۱۰۰ دلاری پیش‌خرید کنند.

© The Independent

بیشتر از تکنولوژی