کاخ سفید: ما از برنامه‌ریزی حماس برای حمله خبر نداشتیم

ایالات متحده آمریکا از شکست‌‌های آشکار ارتش و گروه‌های اطلاعاتی اسرائیل فاصله می‌گیرد

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا‌ــ ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP

یک مقام ارشد کاخ سفید روز یکشنبه درصدد برآمد دولت بایدن را از پیامدهای سیاسی احتمالی ناشی از این افشاگری انتقادآمیز که سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل به طرح‌های حماس برای اجرای حمله‌‌ای که این گروه در ۷ اکتبر با موفقیت انجام داد، پی برده بودند اما آن را نامعقول خواندند و رد کردند، دور کند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی، به برنامه دیدار با رسانه‌ها [شبکه] ان‌بی‌سی گفت که سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا به طور قطع اعلام کردند که اسناد مربوط به جزئیات این حمله را دریافت نکرده‌اند یا از جزئیات آن که بر پایه گزارش نیویورک تایمز، به مدت یک سال در اختیار دولت اسرائیل بود، اطلاع نداشتند.

کربی گفت: «جامعه اطلاعاتی [جاسوسی] مشخص کرد که آن‌ها به این اسناد دسترسی نداشته‌اند. در حال حاضر هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که هرگونه دسترسی قبلی آن‌ها به این سند را نشان بدهد.»

کریستین ولکر از ان‌بی‌سی، پرسید: «با توجه به همکاری نزدیک مقام‌های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا و اسرائيل و اینکه وظیفه دارند با یکدیگر همکاری اطلاعاتی داشته باشند، نباید [دسترسی] می‌داشتند؟»

او پاسخ داد: «اطلاعات تکه‌هایی به هم پیوسته‌اند و گاهی اوقات همان‌طور که می‌دانید، می‌توان چیزهایی را به هم ربط داد و تصویر خیلی خوبی به دست آورد. مواقع دیگر می‌دانید که تکه‌هایی از پازل گم شده‌اند. همان‌طور که گفتم، مجموعه اطلاعاتی ما گفت که این موضوع را بررسی کرده است. در حال حاضر هیچ نشانه‌ای نیست که [ثابت کند] درباره این سند هشدار قبلی گرفته یا از وجود آن کمترین اطلاعی داشته‌اند.»  

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او در حالی‌ که می‌افزود دولت اسرائیل «باید» تحقیق کند چگونه در حمله ۷ اکتبر حماس تا این حد غافلگیر شد، با این سخنان نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو موافقت کرد که چنین ارزیابی را می‌توان بعد از این جنگ انجام داد.

تلاش‌های ارتش اسرائیل علیه عوامل حماس در نوار غزه به یک کارزار بمباران و تهاجم زمینی خیره‌کننده تبدیل شد که گمان می‌رود طی آن، بیش از ۱۴ هزار فلسطینی که بیشتر آن‌ها غیرنظامی بودند، کشته شده‌اند. هزاران نفر از این قربانیان کودک‌اند.  

در داخل [آمریکا]، حمایت همه‌جانبه دولت بایدن از اسرائیل هم تحسین و هم انتقاد از این رئيس‌جمهوری را برانگیخته است. محافظه‌کاران و دموکرات‌های مسن‌تر به دلیل ایستادن بایدن کنار متحد نزدیک آمریکا در خاورمیانه او را ستوده‌اند، در حالی‌ که منتقدان این رئيس‌جمهوری درمیان نسل‌های جوان‌تر تاکید کرده‌اند که بایدن با دولت راست‌گرای اسرائيل مماشات می‌کند و به جای این کار باید برای جلوگیری از افزایش تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی خواستار آتش‌بس دائم شود.   

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که اشتیاق و حسن‌نیت جمعیت‌های کلیدی ائتلاف رای‌دهی به بایدن دارد از دست می‌رود و دلیل اصلی آن مدیریت او در این جنگ است. مقام‌های کاخ سفید مکرر اطمینان می‌دهند که دولت اسرائیل به توصیه‌های ارسالی به ارتش آن‌ها برای جلوگیری از تلفات غیرضروری غیرنظامیان گوش می‌دهد و با این کار تلاش (بیهوده) کرده‌‌اند جلو این ریزش حمایت را بگیرند.

© The Independent

بیشتر از جهان