نتانیاهو: اگر حزب‌الله خطایی کند لبنان را با دستان خودش نابود کرده است، تلاش جامعه جهانی برای ایجاد صلح پایدار

شاخه نظامی حماس، با صدور بیانیه‌ای از شلیک موشک‌های متعدد به تل‌آویو در شامگاه شنبه خبر داد

REUTERS/Amir Cohen

جنگ میان اسرائیل و حماس که پس از تمدید نشدن آتش‌بس موقت میان طرف‌ها، جمعه ازسر گرفته شد، روز شنبه، دوم نوامبر (۱۱ آذر)، نیز ادامه داشت. 

این درحالی است که نیروی هوایی ارتش اسرائيل  جمعه‌شب اعلام کرد از ساعت ۷ صبح این روز، ۲۰۰ هدف را در نقاط مختلف نوار غزه و ازجمله چندین نقطه در جنوب نوار غزه در خان‌یونس و منطقه رفح را بمباران کرده است.

به‌گفته مقام‌های نظامی اسرائیل، نیروی زمینی ارتش آن کشور نیز چندین تونل و مکان‌های پرتاب راکت‌ را در مناطق مختلف نوار غزه هدف قرار داده‌ است.

ازسوی دیگر، حماس نیز از صبح روز جمعه حدود ۵۰ راکت به شهرها و مناطق مختلف جنوب اسرائیل شلیک کرده‌ است.

وزارت بهداشت غزه که زیر نظر حماس فعالیت می‌کند، اعلام کرد که از زمان ازسرگیری جنگ تا عصر روز جمعه، حملات اسرائیل ۱۸۴ کشته و دست‌کم ۵۸۹ زخمی به‌جای گذاشته و بیش از ۲۰ خانه را هدف قرار داده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

درگیری‌های حماس و اسرائیل از روز هفتم اکتبر با حمله غافلگیرکننده نیروهای حماس به جنوب اسرائیل آغاز شد. در این حمله حدود ۱۲۰۰ نفر، عمدتا غیرنظامی، کشته و ۲۴۰ نفر به‌دست نیروهای حماس ربوده و به غزه برده شدند. وزارت بهداشت حماس در غزه، نیز اعلام کرده است که در حملات اسرائیل به این منطقه بیش از ۱۵هزار نفر کشته و هزاران نفر ناپدید شده‌اند.

پس از روزها مذاکره با میانجیگری آمریکا، قطر و مصر، از ۲۴ نوامبر وقفه‌ای بشردوستانه در جنگ آغاز شد که طی آن تعدادی از گروگان‌های در اختیار حماس در مقابل شماری از زندانیان فلسطینی در اسرائیل آزاد شدند. طی این دوره آتش‌بس موقت که مدتش چند روز هم تمدید شد، ۱۰۵ غیرنظامی گروگان حماس، شامل ۸۱ اسرائیلی، ۲۳ شهروند تایلند و یک فیلیپینی آزاد شدند و در حال حاضر اسرائیل تخمین می‌زند که حدود ۱۳۷ گروگان دیگر همچنان در غزه نگهداری می‌شوند.

طی این هفت روز آتش‌بس، اسرائیل نیز ۲۱۰ زندانی را آزاد کرد همه همگی آن‌ها از زنان و نوجوانان فلسطینی بودند.    

اما روز جمعه، آتش‌بس موقت دیگر برای هشتمین روز تمدید نشد، درحالی‌که اسرائیل و حماس، هردو، طرف مقابل را مسئول این موضوع می‌دانند.

بیشتر از جهان