چشم‌ها و گوش‌ها با هم حرف می‌زنند

گوش‌ها هنگام حرکت چشم‌ها صدایی نامحسوس تولید می‌کنند

عکس تزیینی،زنی جوان گوش می‌دهد‌ــ Canva

دانشمندان ارتباط جالبی میان چشم‌ها و گوش‌ها کشف کرده‌اند و اکنون، فقط با گوش کردن می‌توانند بگویند نگاه چشم‌ها به کدام سو است.

به گزارش تک اکسپلوریست، دانشمندان از طریق صداهای ضبط‌شده با میکروفونی که توی مجرای گوش قرار داده شده بود، توانستند حرکت چشم‌ها و جهت نگاه چشم‌ها را تشخیص دهند.

در سال ۲۰۱۸، دانشمندان دریافتند که گوش‌ها هنگام حرکت چشم‌ها صدایی نامحسوس تولید می‌کنند. بر اساس پژوهش جدید محققان دانشگاه دوک، این صداها می‌توانند نشان دهند که چشم‌ها به کجا نگاه می‌کنند. یافته‌های دانشمندان همچنین نشان می‌دهد که با اطلاع از محل نگاه، می‌شود شکل موج صدای گوش را پیش‌بینی کرد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

به گفته دانشمندان، این صداها ممکن است به این علت ایجاد شوند که حرکت چشم‌ها مغز را تحریک می‌کند عضلات گوش میانی را منقبض کند که معمولا به کاهش صداهای بلند کمک می‌کند یا سلول‌های مو را منقبض کند که به تقویت صداهای آهسته کمک می‌کند. هنوز دقیق روشن نیست گوش به چه علت این صداها را ایجاد می‌کند، اما امکان دارد در تقویت درک و مشاهده موثر باشد.

دکتر جنیفر گرو، نویسنده ارشد این پژوهش جدید، می‌گوید: «ما فکر می‌کنیم این بخشی از یک سیستم است که به مغز امکان می‌دهد محل نگاه و صدا را تطبیق دهد. شناخت ارتباط میان بینایی و صداهای نامحسوس گوش ممکن است به آزمایش‌های بالینی جدید شنوایی منجر شود.»

در این پژوهش، دانشمندان حرکات مردمک چشم شرکت‌کنندگان را هم‌زمان با صداهای گوش ضبط کردند. پس از بررسی صداهای گوش، مشخص شد که جهت‌های حرکت گوناگون ویژگی‌های متمایزی دارند. با توجه به این موضوع، پژوهشگران توانستند کدهای صدای گوش را رمزگشایی کنند و فقط با بررسی موج صدا، تشخیص دهند شرکت‌کنندگان به کجا نگاه می‌کردند.

دانشمندان اکنون قصد دارند بررسی کنند آیا این صداهای گوش در دریافت و مشاهده نقش دارند یا خیر.

بیشتر از علوم