شورای همکاری خلیج فارس: جامعه بین‌الملل نباید در قبال وضعیت غزه دوگانه عمل کند

دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس از ابتکار عربستان سعودی برای احیای مذاکرات صلح با همکاری اردن و مصر حمایت کرد

Mahmud HAMS / AFP

شورای همکاری خلیج فارس روز سه‌شنبه ۱۷ اکتبر (۲۵ مهر) از جامعه بین‌الملل خواست که در قبال وضعیت در غزه برخورد دوگانه نداشته باشد.  

به گزارش العربیه، این شورا در حالی که غزه به مدت ۱۱ روز در محاصره و بمباران دائمی قرار دارد، همچنین از دولت اسرائیل خواست با برقراری آتش‌بس، فورا محاصره نوار غزه را لغو کند.

این بیانیه در نشست شورا در سطح وزیران در چهل‌وسومین نشست ویژه در مسقط در رابطه با تحولات نوار غزه به ریاست سلطان‌نشین عمان صادر شد.

شورای همکاری خلیج فارس در این بیانیه از همه طرف‌ها خواست تا از غیرنظامیان محافظت و زندانیان را آزاد کنند و در عین حال، بر ارسال هر چه سریع‌تر کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه تاکید کرد.

جاسم البدیوی، دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس، شامگاه سه‌شنبه گفت که کمک‌های بشردوستانه باید هر چه سریع‌تر به نوار غزه ارسال شود.

شورای همکاری خلیج فارس با اشاره به اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار برای کمک‌رسانی به مردم غزه و آغاز عملیات امدادرسانی فوری به مردم فلسطین موافقت کرد.

البدیوی همچنین بر حمایت شورای همکاری خلیج فارس از ابتکار عربستان سعودی برای احیای مذاکرات صلح با همکاری اردن و مصر تاکید کرد.

او گفت:‌ «ما از ابتکار عربستان سعودی، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب برای احیای صلح حمایت می‌کنیم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

غزه از هفته گذشته تحت «محاصره کامل» اسرائیل قرار گرفته است و با قطع آب، برق و فقدان غذا برای بیش از ۲ میلیون جمعیت این منطقه روبرو است.

در تازه‌ترین تحولات و به گزارش الشرق، وزارت بهداشت فلسطین در غزه اعلام کرد که یک حمله هوایی به بیمارستان «الاهلی عرب» در غزه، جایی که بسیاری از مردم از حمله‌های هوایی اسرائیل پناه گرفته بودند، بیش از ۵۰۰ کشته و زخمی بر جا گذاشته است.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، با «نسل‌کشی» خواندن این حمله، شامگاه سه‌شنبه ۲۵ مهرماه سه روز عزای عمومی اعلام کرد.

خبرگزاری رسمی فلسطین وفا اعلام کرد پرچم‌ها در فلسطین  در این سه روز به شکل نیمه‌افراشته خواهد بود.

در پی حمله گروه شبه‌نظامی حماس به اسرائیل، نیروهای نظامی اسرائیل حمله‌های تلافی‌جویانه هوایی به نوار غزه را آغاز کرده‌اند. سازمان ملل درباره این حمله‌ها ابراز نگرانی کرده و خواستار رعایت حقوق بشر در مورد شهروندان غیرنظامی غزه شده است.

این در حالی است که به گفته ارتش اسرائیل، داده‌های گردآوری‌شده اطلاعاتی نشان می‌دهد که گروه جهاد اسلامی مسئول حمله هوایی مرگبار به بیمارستان غزه است.

به‌گفته منابع نظامی اسرائیل، تحلیل سامانه‌های عملیاتی ارتش نشان می‌دهد نیروهای سازمان جهاد اسلامی، شامگاه سه‌شنبه رگباری از موشک‌ها را پرتاب کردند و این سازمان «تروریستی» مسئول حمله هوایی به بیمارستان است.

به‌گفته منابع فلسطینی، دست‌کم ۵۰۰ تن در جریان این حمله هوایی کشته یا مجروح شده‌اند.

به‌ فاصله کوتاهی، جهاد اسلامی، این ادعای ارتش اسرائیل را رد کرد.

بیشتر از جهان