بازپرس ویژه در خصوص پرونده «اسناد محرمانه» با بایدن «مصاحبه» کرد

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که تحقیقات درباره پرونده اسناد محرمانه به پایان نزدیک شده است

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در کاخ سفید- AFP

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در خصوص پرونده «اسناد محرمانه» به پرسش‌های بازپرس ویژه پاسخ داد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از کاخ سفید نوشت که جو بایدن در مصاحبه با بازرس ویژه پرونده اسناد محرمانه‌ای که در خانه و دفتر کار شخصی‌‌اش کشف شده بود، به سوالات او پاسخ داد.

این بازجویی روزهای یکشنبه و دوشنبه، ۸ و ۹ اکتبر (۱۶ و ۱۷ مهر)، هم‌زمان با درگیری‌های خونین در اسرائیل و غزه، انجام شد.

دادستان کل آمریکا در ماه ژانویه برای تحقیق درباره پرونده اسناد محرمانه بازرس ویژه‌ تعیین کرد. بایدن چندی پیش متهم شد در دوره‌ای که معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، بود اسنادی محرمانه را در خانه و دفتر کار شخصی‌اش نگه داشته است.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است این تحقیقات به پایان نزدیک شده است. تیم بازپرس ویژه این تحقیقات پیش‌تر، کارکنان بایدن را به طور گسترده بازجویی‌ کرده بود.

گفته می‌شود این اسناد نخستین بار نوامبر ۲۰۲۲ در یک اندیشکده خصوصی کشف شدند که بایدن پس از پایان دوره معاونتش در زمان اوباما، در آنجا فعالیت داشت. چندی بعد، اسناد دیگری در گاراژ خانه بایدن در شهر ولمینگتون ایالت دلاور پیدا شدند و ژانویه ۲۰۲۳ نیز مجموعه دیگری در کتابخانه شخصی‌ او کشف شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

اگرچه رئیس‌جمهوری آمریکا در ماه ژانویه این اتهام را رد کرد، بالا گرفتن این رسوایی می‌تواند کارزار او برای انتخابات ۲۰۲۴ را تحت تاثیر قرار دهد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین، و رقیب احتمالی بایدن در انتخابات ۲۰۲۴، نیز با اتهام «سوءاستفاده از اسناد محرمانه پس از ترک قدرت» روبرو است و برای رسیدگی به اتهام او پرونده جداگانه‌ای باز شده است. جک اسمیت، بازپرس ویژه این پرونده، می‌گوید «ترامپ اسناد محرمانه را به اقامتگاه خود در فلوریدا برده و از بازگرداندن آن‌ها خودداری کرده است». ترامپ این اتهام‌ها را رد می‌کند.

در همین حال، بایدن و خانواده‌اش نیز با انبوهی از درگیری‌ها حقوقی مواجه‌اند. پرونده تخلفات مالی هانتر بایدن، پسر رئیس‌جمهوری آمریکا، و همین‌طور سن بالای بایدن مواردی‌اند که می‌توانند بخت او را برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌ رو کاهش دهند.

بیشتر از جهان