چگونه کوبایی‌ها سرباز روسیه شدند؟

استخدام کوبایی‌ها در ارتش روسیه چند هفته بعد از فرمان ویژه ولادیمیر پوتین در مورد به‌کارگیری نیروی خارجی شروع شد

مادری کوبایی عکس پسرش را که سرباز روسیه شده نشان می‌دهدـ CUBA-RUSSIA/ REUTERS/Alexandre Meneghin

باوجود انکارهای کرملین، شواهدی نشان می‌دهد که دولت روسیه مردان را به روش‌های مختلف به جنگیدن برای این کشور ترغیب می‌کند. ولادیمیر پوتین‌، رئیس‌جمهوری روسیه، گفته است که در یک سال گذشته «نیم میلیون» سرباز جدید در صفوف قوای مسلح روسیه جلب و جذب شده‌اند.

استخدام کوبایی‌ها در ارتش روسیه نیز چند هفته بعد از فرمان ویژه ولادیمیر پوتین در مورد به کارگیری نیروی خارجی شروع شد. ‌

رویترز از خیاطی کوبایی گزارش می‌دهد که نخستین بار بعد از سال‌ها صاحب یک چرخ خیاطی نو، یخچال و تلفن همراه شده و همه این‌ها را با پول روسیه خریده است.

او به رویترز گفت همسر ۴۹ ساله‌اش که کارگر ساختمانی بود، در ۱۹ ژوئیه آن‌ها را ترک کرد تا برای ارتش روسیه در اوکراین بجنگد. او به رویترز گفت که همسرش چند روز بعد، بخشی از پاداش عضویتش را که حدود ۲۰۰ هزار روبل (۲ هزار و ۴۰ دلار) بود برای او فرستاد.

این مقدار پول برای خانواده‌ای در جزیره‌ای به لحاظ اقتصادی بحرانی و تحت سیطره کمونیست‌ها درآمد بادآورده‌ای محسوب می‌شود. اطلاعات اداره ملی آمار نشان می‌دهد که این مبلغ بیش از ۱۰۰ برابر میانگین حقوق ماهانه، (۴ هزار و ۲۰۹ پزو) ۱۷ دلار است.  

بر اساس داده‌های دولتی سال ۲۰۲۲، منطقه «لا فدرال»‌ با ۸۰۰ سکنه که در حومه هاوانا قرار دارد، بیش از سایر مناطق تحت فشار اقتصادی است و یک‌چهارم ساکنان آن بیکارند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

مردان زیادی از این منطقه به روسیه رفته‌ یا قصد رفتن دارند.

رویترز با ردیابی این افراد به بیش از ده‌ها کوبایی دیگر رسید، از کارگر و مغازه‌دار گرفته تا کارگر پالایشگاه و کارمند شرکت تلفن، ساکن مناطق داخل و اطراف پایتخت هاوانا که برای رفتن به روسیه نام‌نویسی کرده بودند.

به موجب فرمان ویژه پوتین، نیروهای خارجی که با قراردادهای یکساله به استخدام ارتش درمی‌آیند، می‌توانند با همسر، فرزندان و والدین خود تابعیت روسیه را دریافت کنند.

ولادیمیر پوتین قصد دارد در پاییز امسال ۱۳۰ هزار نفر را به خدمت سربازی فرا بخواند و محدودیت سنی را برای خدمت در قوای مسلح این کشور از ۲۷ به ۳۰ سال افزایش دهد.

از سوی دیگر، پارلمان روسیه نیز هم‌زمان با آماده شدن مسکو برای تشدید حمله‌ها علیه اوکراین، قانون سربازگیری را به شیوه‌ای اصلاح کرد که فرار از خدمت غیرممکن شود.

طبق قانون فعلی، مردان روس از روزی که احضاریه خدمت به سربازی دریافت کنند تا زمانی که خود را به پادگان معرفی کنند، ممنوع‌الخروج می‌شوند و کسانی که ظرف ۲۰ روز از دریافت احضاریه خود را معرفی نکنند با محدودیت‌هایی شامل ممنوعیت رانندگی، خرید و فروش املاک و دریافت وام بانکی مواجه می‌شوند.

اما بر اساس قانون جدید که احتمالا از هفته آینده اجرایی می‌شود، به محض اینکه احضاریه خدمت سربازی در حساب شخصی فردی در سامانه خدمات الکترونیکی روسیه ثبت شود، تحویل داده‌شده به حساب می‌آید و از نظر قانونی معتبر است.

کرملین و وزارت دفاع روسیه به پرسش‌های رویترز درباره استخدام کوبایی‌ها برای جنگ در اوکراین پاسخی نداده و کوبا نیز از اظهار نظر در این مورد امتناع کرده است.

بیشتر از جهان