تیم والیبال زنان افغان: در بازی‌های آسیایی با پیام سرپیچی از دستورات طالبان حضور یافتیم

۱۷ زن افغان در مسابقات هانگژو در بخش والیبال و دوچرخه‌سواری شرکت کرده‌اند

طالبان در دو سال گذشته حضور و شرکت زنان در برنامه‌های ورزشی و فعالیت‌های اجتماعی را منع کرده‌اند‌ــ شبکه‌های اجتماعی

اعضای تیم والیبال زنان افغان می‌گویند که در بازی‌های آسیایی با پیام سرپیچی از دستورات طالبان حضور یافته‌اند تا اعلام کنند این گروه نمی‌تواند مانع پیشرفت و ورزش زنان افغانستان شود. 

با همکاری شورای المپیک آسیا (OCA)، کمیته بین‌المللی المپیک و کمیته ملی المپیک در تبعید افغانستان، ۱۷ ورزشکار زن افغان در رشته‌های دوچرخه‌سواری و والیبال در رقابت آسیایی هانگژو چین شرکت کرده‌اند.

اعضای این هیئت اعزامی زنان افغان در مراسم افتتاحیه این بازی‌های آسیایی با پرچم سه‌رنگ افغانستان‌ــ پرچمی طالبان آن را قبول ندارند- رژه رفتند.

با این حال، شماری از اعضای تیم والیبال زنان افغان از فراهم نشدن امکان تمرین در هانگژو شکایت دارند و می‌گویند با وجود بارها تلاش نتوانسته‌اند زمینی برای تمرین پیدا کنند.

شحال ملک‌زی، از اعضای تیم والیبال زنان افغان، به رویترز گفت که این تیم پنجشنبه گذشته به هانگژو رسید، اما هنوز نتوانسته در زمین تمرین کند و فعالیت آن‌ها تنها به تمرین‌های آمادگی جسمانی در سالن بدنسازی محدود بوده است.

او اضافه کرد: «ما هنوز نتوانسته‌ایم هیچ تمرینی انجام دهیم. ما باید با توپ تمرین کنیم. نمی‌دانم چطور وقتی این همه امکانات دارند، نمی‌توانند یک یا دو ساعت به ما فرصت تمرین دهند.»

ملک‌زی گفت که تنها دو روز قبل از شروع مسابقات زنان در روز شنبه یک جلسه تمرینی به آن‌ها اختصاص داده شده است.

معمولا تیم‌های حاضر در رقابت‌های ورزشی مهم، چندین بار قبل از آغاز رقابت‌ها با استفاده از امکانات فراهم شده و اغلب هر روز تمرین می‌کنند. با این حال، برگزارکنندگان بازی‌های هانگژو می‌گویند افغانستان تنها تیمی نیست که فرصت تمرین در زمین مناسب را نیافته است، زیرا تا روز پنجشنبه امکاناتی در دسترس نیست.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

برگزارکنندگان رقابت‌های هانگژو به رویترز گفتند: «در این مورد، با همه کشورها یکسان رفتار می‌شود. محل برگزاری (تا روز پنجشنبه) برای عموم باز نیست. پس از بازگشایی تمرین‌ها طبق جدول انجام می‌شود.»

در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۳ که در شهر هانگژو چین در جریان است، دو تیم از افغانستان شرکت کردند. یک تیم کاملا مردانه متشکل از ۱۳۰ نفر از طرف طالبان و یک تیم از زنان افغانستان شامل ۱۷ ورزشکار که از چند کشورهای اروپایی و با پرچم سه‌رنگ دولت منتخب افغانستان که در ۲۰۲۱ سرنگون شد، در این بازی‌ها حضور یافته‌اند.

طالبان در دو سال گذشته با وضع قوانین سختگیرانه علیه زنان در افغانستان، حضور و شرکت زنان در برنامه‌های ورزشی، فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی، هنری، و فرهنگی را ممنوع کردند و درهای مدرسه را هم به روی دختران بالاتر از کلاس ششم بستند و تمام دختران را از تحصیل در دانشگاه‌ محروم کردند.

حفیظ‌الله ولی رحیمی، رئیس کمیته المپیک افغانستان که در خارج از آن کشور فعالیت می‌کند و هنوز بسیاری از کشورها و سازمان‌های ورزشی او را نماینده کمیته المپیک افغانستان می‌دانند، به آسوشیتدپرس گفت که ورزشکاران زن افغان به‌ دلیل عشق و علاقه‌ای که به ورزش دارند، از کشورهای متعدد دنیا و با وجود زندگی در تبعید، به مسابقات آسیایی در چین آمده‌اند.