استانکزی: آمریکا حریم هوایی افغانستان را نقض می‌کند

رئیس ستاد ارتش طالبان گفته بود آسمان افغانستان هنوز در «اشغال» آمریکا است

شیر محمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت خارجه طالبان، ادعا کرد که هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در حریم هوایی افغانستان گشت‌زنی می‌کنند و این نقض آشکار حریم هوایی این کشور است. 

او در مصاحبه با «آریانانیوز» گفت که آن‌ها این موضوع را در مذاکرات با هیئت‌های آمریکایی در میان گذاشته‌اند و خواهان توقف گشت‌زنی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در افغانستان شدند.  

او گفت: «بلی، در فضای افغانستان هواپیماهای بدون سرنشین می‌گردند و ما بارها در مجالس این مسئله را با آن‌ها (امریکایی‌ها) در میان گذاشته‌ایم.» 

او افزود که گشت‌زنی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در حریم افغانستان، نقض توافقنامه دوحه است. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

او گفت: «در توافقنامه دوحه چنین بود که آمریکا پس از بیرون کردن تمامی نیروهایش با حکومت جدید اسلامی افغانستان روابطه دوستانه داشته باشد و در بازسازی افغانستان نقش فعال داشته باشد و دیگر کشورها را نیز در این راستا تشویق کند و همچنین، در مسائل داخلی افغانستان قطعا مداخله نکند.» 

ایالات متحده آمریکا و طالبان در ۲۹ فوریه ۲۰۲۰ توافقنامه دوحه را امضا کردند. بر اساس این توافقنامه، آمریکا به دو دهه حضور نظامی خود در اوت ۲۰۲۱ پایان داد و سطح کمک‌های نظامی به‌ویژه پشتیبانی هوایی از نیروهای حکومت پیشین به حداقل رسید و نظام جمهوریت سرنگون شد.  

مقام‌های طالبان بارها از نداشتن کنترل بر حریم هوایی افغانستان ابراز تاسف کرده‌اند.  

فروردین سال‌ جاری، قاری فصیح‌الدین فطرت، رئیس ستاد ارتش طالبان، گفته بود که آسمان افغانستان هنوز در «اشغال» آمریکا است و این گروه تلاش می‌کند همانگونه که به حضور آمریکا در زمین افغانستان خاتمه داد، حریم هوایی آن را نیز در اختیار بگیرد. 

نیروهای آمریکایی با خروج کامل از افغانستان، تجهیزات کنترل حریم هوایی را تخریب کردند و مانع نظارت طالبان بر حریم هوایی شدند. گاهی در حریم هوایی افغانستان هواپیماهای نظامی و جاسوسی پرواز می‌کنند، اما طالبان فناوری و امکانات لازم برای کنترل آن را ندارند. 

هفته گذشته، طالبان در استان پکتیا به یک هواپیمای بدون سرنشین شلیک کرده بودند، اما شلیک‌های پیوسته به سقوط این هواپیما منجر نشد.  

حکومت طالبان تسلیحات سنگین و تهاجمی در اختیار ندارد و به همین دلیل، قادر به کنترل حریم هوایی افغانستان نیست. 

بیشتر از جهان