بایدن تنها رهبر کشورهای عضو دائم شورای امنیت است که در مجمع عمومی سخنرانی می‌کند

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند هم از دیگر غایبان مجمع عمومی امسال است

از راست: پوتین، سوناک، مکرون، جین‌پینگ و بایدن-AFP

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا تنها رهبر کشورهای عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل است که امسال در مجمع عمومی در نیویورک سخنرانی می‌کند. دیگر رهبران چهار کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل شامل شی جین‌پینگ، ولادیمیر پوتین و امانوئل مکرون، روسای جمهوری چین، روسیه و فرانسه و ریشی سوناک نخست‌وزیر بریتانیا در مجمع عمومی سازمان ملل حضور ندارند.

نارندرا مودی نخست‌وزیر هند هم از دیگر غایبان مجمع عمومی امسال است.

زمان سخنرانی بایدن روز سه‌شنبه است و ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران هم که به رغم اعتراضات گسترده به نیویورک سفر کرده، پس از او سخنرانی می‌کند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پوتین و شی جین‌پینگ اخیرا در اجلاس سران گروه ۲۰ در دهلی نو هم شرکت نکرده بودند.

حضور نداشتن روسیه و چین که دولت بایدن روابط متشنجی با آنها دارد، روابط آمریکا با کشورهای آفریقایی، آمریکا لاتین و آسیا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل را در کانون توجه بیشتری قرار می‌دهد.

انتظار می‌رود بایدن با لولا داسیلوا، رئیس‌جمهوری برزیل و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل ملاقات کند. او روز پنجشنبه نیز میزبان ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین خواهد بود که سومین دیدار بایدن و زلنسکی از زمان ورود بایدن به کاخ سفید به شمار می‌رود.

در هر سه مورد، دولت بایدن اهداف دیپلماتیک برآورده نشده‌ای دارد. او در مورد اسرائیل به دنبال راهی برای توسعه پیمان ابراهیم است که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا بنیان آن را با عادی‌سازی روابط اسرائیل و امارات متحده عربی بنا نهاد. بایدن در عین حال منتقد سیاست‌های اصلاحات قضایی دولت نتانیاهو است.

داسیلوا هم اخیرا گفته است که اگر پوتین در نشست سال آینده گروه ۲۰ در ریو دوژانیرو شرکت کند، او را دستگیر نخواهد کرد. برزیل از کشورهای مهم در آمریکای لاتین به‌شمار می‌رود و نوع روابط آن با مسکو برای واشینگتن که می‌کوشد کشورها را علیه پوتین بسیج کند، اهمیت دارد.

بایدن درحالی میزبان زلنسکی خواهد بود که کنگره فشارها را بر دولت بایدن بابت ارسال مقادیر عظیمی کمک تجهیزاتی و مالی به اوکراین تحت فشار قرار داده است. اما بایدن همچنان از کنگره می‌خواهد مجوز ارسال ۱۳ میلیارد دلار کمک نظامی و هشت‌و‌نیم میلیارد دلار کمک بشردوستانه بیشتر به اوکراین را صادر کند.

بیشتر از جهان