بایدن: آمریکا متعهد به ایستادن در کنار ایرانیان است

بایدن: ایرانیان خودشان سرنوشت کشورشان را تعیین خواهند کرد، اما آمریکا همچنان متعهد به ایستادن در کنار آن‌ها است

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز جمعه ۲۴ شهریور (۱۵ سپتامبر) با انتشار بیانیه‌ای با اشاره به سالگرد مهسا امینی، تاکید کرد که «ایرانیان خودشان سرنوشت کشورشان را تعیین خواهند کرد، اما آمریکا همچنان متعهد به ایستادن در کنار آن‌ها است، از جمله با فراهم کردن ابزارهایی برای حمایت از توانایی ایرانیان در دفاع از آینده‌شان.»

رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که در آستانه سالگرد جان باختن مهسا امینی، در کنار مردم سراسر جهان، از او و همه شهروندان شجاع ایرانی یاد می‌کنیم که به‌دلیل مطالبه مسالمت‌آمیز دموکراسی و کرامت انسانی به دست رژیم ایران کشته یا زخمی یا زندانی شده‌اند.

بایدن تاکید کرد که «مرگ وحشیانه» مهسا الهام‌بخش جنبش تاریخی «زن، زندگی، آزادی» بود که بر مردمی که در ایران و سراسر جهان از برابری جنسیتی و احترام به حقوق بشر دفاع خستگی‌ناپذیر می‌کنند اثر گذاشت.

رئیس‌جمهوری آمریکا در بخشی از بیانیه‌اش تاکید کرده است که شهروندان ایرانی در مواجهه با ادامه ستم و خشونت رژیم جمهوری اسلامی ایران همچنان به این جنبش و به مبارزه‌ برای آینده‌ای آزاد و دموکراتیک متعهد‌ند.

در این بیانیه آمده است که آمریکا در یک سال گذشته به درخواست‌های مردم ایران پاسخ داد و کارزار دیپلماتیک بی‌سابقه‌ای را سازمان‌دهی کرد که به حذف دولت جمهوری اسلامی ایران از کمیسیون زنان سازمان ملل متحد و تشکیل هیئت حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد برای بررسی موارد نقض حقوق بشر در ایران منجر شد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بایدن همچنین گفته است که کشورش به تعداد بیشتری از فعالان حقوق بشر کمک کرده است تا پناهندگی امنی در آن کشور بیابند و «ما دسترسی ایرانیان به اینترنت را آسان‌تر کرده‌ایم».

بیانیه می‌افزاید که در اوج اعتراض‌ها، ۳۰ میلیون ایرانی از ابزارهای ضدسانسور مورد حمایت آمریکا استفاده می‌کردند. بایدن افزوده است که «ما همچنین بیش از ۷۰ فرد و نهاد ایرانی را که از سرکوب رژیم حمایت می‌کردند تحریم کرده‌ایم و امروز تحریم‌های بیشتری علیه برخی از مهم‌ترین ناقضان حقوق بشر در ایران وضع می‌کنیم.»

این بیانیه در پایان تاکید کرده است که آمریکا همراه با متحدانش در کنار مردم شجاع ایران ایستاده است که آرمان مهسا را دنبال می‌کنند.

آمریکا روز جمعه، در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی، مجموعه تحریم‌های حقوق بشری جدیدی علیه عوامل سرکوب‌‌های خشونت‌آمیز در ایران اعلام کرد.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا نام ۲۹ شخص و نهاد وابسته به جمهوری اسلامی ایران را به‌دلیل مشارکت در «سرکوب خشونت‌آمیز اعتراض‌های سراسری» در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار داد.

عباسعلی محمدیان، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی در شهر تهران، و سعید منتظرالمهدی، سخنگوی فرماندهی کل نیروی انتظامی، از جمله افراد تحریم‌شده‌اند.

تحریم‌های روز جمعه سیزدهمین بسته از تحریم‌های حقوق بشری دولت آمریکا از زمان شروع خیزش سراسری در ایران‌ است.