سفارت افغانستان در آنکارا آثار هنرمندان افغان مقیم ترکیه را به نمایش گذاشت

این نمایشگاه به مناسبت سالروز استقلال افغانستان برگزار شده بود

بازدید شماری از فعالان فرهنگی افغانستان از نمایشگاه هنری در سفارت افغانستان در آنکارا-ایندیپندنت فارسی

سفارت افغانستان در ترکیه، روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، یکم و دوم شهریور (۲۳ و ۲۴ اوت)، با برگزاری نمایشگاهی، آثار هنرمندان افغان مقیم ترکیه، از جمله صنایع دستی و قالی دستباف، را به نمایش گذاشت تا زمینه حمایت از هنرمندان در تبعید و صنایع‌دستی ساخت افغانستان فراهم شود. در اطلاعیه‌ای که در این باره در صفحه فیسبوک سفارت افغانستان در آنکارا منتشر شد، آمده است که این نمایشگاه، ویژه آثار هنرمندان افغان مقیم ترکیه است و به مناسبت صد و چهارمین سالروز استقلال افغانستان برگزار شده است. روز نخست این نمایشگاه به دیپلمات‌ها و مقام‌های دولتی اختصاص داشت و روز دوم به روی عموم بازدیدکنندگان، به ویژه مهاجران افغان مقیم ترکیه، باز بود.

سفارت افغانستان در ترکیه در حالی سالروز استقلال افغانستان را گرامی‌ داشت که در دو سال گذشته نمایندگی‌های سیاسی افغانستان در کشورهای جهان به دلیل بلاتکلیفی، در این روز برنامه‌ای برگزار نکردند.

در اطلاعیه سفارت افغانستان آمده است: «این نمایشگاه مجموعه‌ای‌ از هنرها را، شامل نقاشی، خوشنویسی، هنرهای چوبی، صنایع دستی و قالی دستباف افغانستان، به نمایش می‌گذارد که از فرهنگ و تاریخ متنوع و غنی مناطق مختلف افغانستان حکایت دارند.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در این نمایشگاه آثار ۲۶ تن از هنرمندان و صنعتکاران صنایع دستی افغان که اینک در شهرهای مختلف ترکیه زندگی می‌کنند، به نمایش گذاشته شد. یک کارمند بخش فرهنگی سفارت افغانستان در آنکارا با شرط محفوظ ماندن نامش، به ایندیپندنت فارسی گفت که شماری از هنرمندان افغان که آثارشان در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شد، مجوز اقامت قانونی در ترکیه را ندارند و به دشواری توانستند به استانبول سفر کنند.

شمار دیگری از هنرمندان افغان نیز با همکاری سفارت افغانستان و اداره مهاجرت ترکیه توانستند از شهرهای محل اقامت خود به استانبول سفر کنند و آثار خود را به نمایش بگذارند.

در بخش دیگری از اطلاعیه سفارت افغانستان در آنکارا آمده است که در روز نخست این نمایشگاه، ، نمایندگان احزاب، اعضای پارلمان، مسئولان دولتی و وزارتخانه‌های مختلف ترکیه، از جمله وزارت خارجه، و نیز مسئولان نهادهای مدنی و خیریه از آن دیدن کردند.

سفارت افغانستان در آنکارا هنوز در اختیار دیپلمات‌های دولت پیشین افغانستان است، اما هر بار که مولوی امیرخان متقی، وزیر خارجه طالبان، و دیگر مقام‌های این گروه به ترکیه سفر کرده‌اند، یا در سفارت افغانستان حضور یافته‌اند، یا با کارمندان این سفارت در استانبول دیدار کرده‌اند. امیرمحمد رامین، سفیر افغانستان در آنکارا، بار نخست در مارس ۲۰۲۲ با مولوی امیرخان متقی دیدار کرد و هیئت طالبان را به ساختمان سفارت پذیرفت. از آن زمان تاکنون، سفارت افغانستان در آنکارا و کنسولگری افغانستان در استانبول، از دستورهای رژیم طالبان پیروی می‌کنند. ترکیه سفارت افغانستان را به طالبان واگذار نکرده است، اما یک دیپلمات این گروه را در کنسولگری افغانستان در استانبول پذیرفته است.

ترکیه میزبان حدود ۳۲۰ هزار مهاجر افغان با مجوز اقامت، و نیز میزبان هزاران پناهجوی افغان بدون مجوز رسمی اقامت است. در دو سال گذشته، شمار زیادی از افغان‌ها با عبور از ایران، وارد ترکیه شده‌اند و در شهرهای مختلف این کشور، از جمله در استانبول، آنکارا و ازمیر زندگی می‌کنند.