فایننشال تایمز: اوکراین از موشک‌های کره شمالی علیه روسیه استفاده می‌کند

وزارت دفاع اوکراین می‌گوید که این تسلیحات از ارتش روسیه به غنیمت گرفته شده است

فایننشال تایمز، روز شنبه ۲۹ ژوئیه (ششم مرداد)‌، گزارش داد که سربازان اوکراینی در حال استفاده از موشک‌های کره شمالی برای حمله به نیروهای روسیه مشاهده شده‌اند.

به گزارش این روزنامه، سربازان اوکراینی گفتند که چنین موشک‌هایی به‌وسیله یک کشور «دوست» توقیف و به اوکراین ارسال شده است، اما اطلاعات بیشتری درمورد منبع این سلاح‌ها ارائه نکردند.

این رسانه نوشته است که سربازان اوکراینی در نزدیکی شهر ویران‌شده باخموت در شرق -که محل درگیری‌های شدید و طولانی‌مدت میان روسیه و اوکراین بود- از موشک‌های کره شمالی و همچنین سیستم‌های پرتاب موشک متعلق به دوران شوروی استفاده می‌کنند.

در ادامه گزارش فایننشال تایمز آمده است که وزارت دفاع اوکراین می‌گوید این سلاح‌ها از روس‌ها به غنیمت گرفته شده‌اند.

ایالات متحده آمریکا پیش‌تر کره شمالی را به ارائه تسلیحات به روسیه متهم کرده و گفته بود که پیونگ‌یانگ محموله‌هایی را از طریق دریا به مسکو می‌رساند تا در جنگ علیه کی‌یف از آن‌ها استفاده شود. بااین‌حال، واشینگتن مدرکی در زمینه این ادعایش ارائه نکرده است و تسلیحات کره شمالی به‌طور گسترده در میدان‌های نبرد در اوکراین مشاهده نشده بود.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کره شمالی طبق تحریم‌های سازمان ملل، حق ندارد هیچ‌گونه تسلیحاتی به سایر کشورها بفروشد، اما طبق گزارش‌های سازمان ملل متحد، حکومت کیم به‌طور غیرقانونی به سوریه، لیبی، سودان و سایر کشورهای دستخوش درگیری در سراسر جهان جنگ‌افزار فروخته است.

با وجود گفته‌های مقام‌های ایالات متحده مبنی بر این‌که روسیه درحال وارد کردن میلیون‌ها موشک و گلوله توپ از کره شمالی بوده است، دو کشور کره شمالی و روسیه همواره انجام معاملات تسلیحاتی را تکذیب کرده‌اند.

پیونگ‌یانگ حتی در پاسخ به این گفته‌ها، از ایالات متحده خواسته بود که از «اظهارات بی‌فکر» دست بردارد و «دهانش را ببندد».

در همین حال سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، این هفته برای شرکت در جشن هفتادمین سالگرد پایان جنگ کره، به پیونگ‌یانگ سفر کرد و نامه‌ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، تحویل داد.

این اولین دیدار یک مقام ارشد دفاعی مسکو از کره شمالی، از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ محسوب می‌شود.

در طول این دیدار، شویگو در بازدید از موشک‌های بالیستیک ممنوعه کره شمالی در کنار کیم جونگ اون در یک نمایشگاه نظامی در پیونگ‌یانگ حضور یافت. این حضور به نشانه روابط عمیق‌تر بین دو کشور در حالی رخ داد که تنش‌ها میان آن‌ها با ایالات متحده آمریکا رو به گسترش است.

شویگو همچنین در بیانیه‌ای که وزارت دفاع روسیه منتشر کرد، اظهار داشت: «کره شمالی شریک مهم روسیه است که با آن مرزهای مشترک و سابقه همکاری ثمربخشی داریم».

پیش‌تر نیز رسانه دولتی کره شمالی، «کی‌ان‌سی‌ای»، روز دوشنبه ۲۲ خرداد، گزارش داده بود که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، قول داده است همکاری راهبردی با روسیه را برای تحقق اهداف مشترک تقویت کند. او در پیامی به مناسبت روز ملی روسیه، گفته بود که دست ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را به نشانه پایبندی بر این عهد، «محکم» می‌فشارد.

بیشتر از جهان