حمله موشکی روسیه به زادگاه زلنسکی دست‌کم ۱۰ کشته و ده‌ها زخمی بر جا گذاشت

مقام‌های اوکراینی اعلام کردند که خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، با پهپادهای شاهد ساخت ایران مورد حمله قرار گرفت

آتش‌نشان‌ها در حال خاموش کردن شعله‌های ساختمان مسکونی پنج طبقه که مورد حمله شبانه روسیه قرار گرفت، ۱۳ ژوئن ۲۰۲۳ ـ AFP

مقام‌های اوکراینی اعلام کردند که موشک‌های روسیه به ساختمان‌های غیرنظامی در یکی از شهرهای مرکزی اوکراین اصابت کرده و دست‌کم ۱۰ کشته و ده‌ها زخمی بر جای گذاشته است. به گفته امدادگران، احتمال افزایش تعداد کشته‌شدگان زیاد است و آنها در جستجوی دست‌کم یک شهروند هستند که گمان می‌رود هنوز زیر آوار گیر افتاده باشد.

به گزارش آسوشیتدپرس، الکساندر ویلکول، شهردار «کریوی ریه» با تایید تهاجم شبانه موشک‌های روسیه به این شهر گفت که گمان می‌رود تعداد زخمی‌ها حدود ۲۸ نفر باشد.

سرهی لیساک، فرماندار منطقه دنیپروپتروفسک نیز در تلگرام نوشت: «این حمله با موشک‌های کروز به یک ساختمان مسکونی پنج طبقه برخورد کرده است که منجر به آتش‌گرفتن تمام ساختمان شد.»

ویرانی در زادگاه ولادیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، تازه‌ترین حمله گزارش شده مسکو به کی‌یف است که از فوریه ۲۰۲۲ آغاز شد. این تهاجم در شرایطی انجام گرفته است که نیروهای اوکراینی در حال انجام عملیات ضدحمله برای بیرون راندن روس‌ها از مناطق اشغال‌شده کشورشان‌اند.

تصاویری که از حمله به شهر کریوی ریه منتشر شده، نشان می‌دهد که آتش‌نشان‌ها در حال خاموش کردن شعله‌های آتشی‌اند که از چندین پنجره شکسته یک ساختمان عبور می‌کند. در این تصاویر همچنین وسایل نقلیه سوخته و آسیب‌دیده در زمین مجاور ساختمان به چشم می‌خورد.

ولودیمیر زلنسکی، با انتشار این عکس‌ها در کانال تلگرامی خود نوشت: «باز هم موشک‌های کشنده. قاتلان روسی به جنگ خود علیه غیرنظامیان و حمله به ساختمان‌های مسکونی، شهرها و مردم عادی ادامه می‌دهند.»

در همین حال، اوله سینیهوبوف، یکی از فرمانداران محلی نیز در تلگرام اعلام کرد که خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، با پهپادهای شاهد ساخت ایران مورد حمله قرار گرفته است. به گفته او، بر اثر این حملات، دو غیرنظامی در شهر شوچنکوو در جنوب شرقی خارکیف زخمی شدند.

ایهور ترخوف، شهردار خارکیف نیز بامداد روز سه‌شنبه گزارش داد که حمله هواپیمای بدون سرنشین به یک شرکت خدمات شهری و یک انبار در شمال شرقی این شهر آسیب رسانده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

از سوی دیگر، اداره نظامی کی‌یف گزارش داد که پایتخت اوکراین هم روز سه‌شنبه مورد حمله روسیه قرار گرفته است، اما موشک‌های وارد شده از سوی پدافند هوایی منهدم شدند و گزارشی از تلفات جانی در آنجا منتشر نشده است.

ستاد کل ارتش اوکراین در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد که پدافند هوایی شبانه این کشور، ۱۰ موشک از ۱۴ موشک کروز و یکی از چهار فروند پهپاد شاهد ساخت ایران را که از سوی نیروهای روسی پرتاب شده بود، سرنگون کرد.

در همین حال، رئیس نیروهای زمینی اوکراین گفت که نیروهای این کشور در خارج از شهر باخموت در منطقه دونتسک به جلو حرکت می‌کنند.

الکساندر سیرسکی در تلگرام نوشت که نیروهای روسی در حال از دست دادن مواضعشان در اطراف باخموت‌اند.

روزها است که مقام‌های اوکراینی از پیشرفت‌های کوچک در غرب باخموت خبر می‌دهند، جایی که بر اثر وقوع طولانی‌ترین و خونین‌ترین نبرد جنگ مسکو و اوکراین در ماه گذشته، تا حد زیادی از آن ویران شد.

دفتر زلنسکی درباره پیشرفت‌های جدید ارتش این کشور اعلام کرد که طی روز گذشته در مناطق تحت کنترل اوکراین در دونتسک، نزدیک به ۱۲ شهر و روستای خط مقدم با پیشروی نیروهای اوکراینی زیر گلوله باران فزاینده قرار گرفتند.

همچنین روز سه‌شنبه، وزارت دفاع روسیه ویدئویی را منتشر کرد که در آن یک تانک لئوپارد ۲ ساخت آلمان و خودروی جنگی بردلی ساخت آمریکا که از نیروهای اوکراینی گرفته شده بود، به نمایش درآمد. به ادعای این وزارتخانه، این ویدئو از سوی سربازان روسی پس از درگیری شدید در جنوب زاپوریژژیا ضبط شده است.

مناطق نبرد در حومه زاپوریژژیا نیز مانند منطقه باخموت، یکی از چندین مکان در امتداد خط مقدم است که در آن نیروهای اوکراینی به عملیات ضد تهاجمی خود شدت بخشیده‌اند.

ولادیمیر روگوف، یکی از مقام‌های منصوب شده از سوی مسکو برای کنترل بخش‌هایی از زاپوریژژیا که روسیه تصرف کرده، ادعا کرد که ضد حمله اوکراین شکست خورده است. او به خبرگزاری دولتی ریانووستی روسیه گفت که نیروهای اوکراینی با وجود تلاش‌های جدید برای پیشروی همچنان متحمل خسارت‌های عظیم می‌شوند.

این گفته‌ها در حالی است که روز دوشنبه، هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین گفت که نیروهای این کشور در هفته گذشته در مجموع هفت روستا به وسعت ۹۰ کیلومتر مربع را در شرق اوکراین بازپس گرفتند. مقام‌های روسیه چنین ادعاهایی را تایید نکردند.

بیشتر از جهان