دود ناشی از آتش‌‌سوزی‌های کانادا به آمریکا رسید

شروع غیرمعمول، زودهنگام، و پرشتاب فصل آتش‌سوزی، کانادا را در مسیر بدترین سال از این لحاظ ‏قرار داده است

مجسمه آزادی در غبار ناشی از دود آتش‌سوزی‌های کانادا، ششم ژوئن ۲۰۲۳ ـ  Ed JONES / AFP

روز چهارشنبه، هفتم ژوئن (۱۷ خرداد)، مقام‌های نیویورک، تورنتو و اتاوا در مورد خطر ناشی از دود آتش‌سوزی‌های بی‌سابقه در شرق کانادا که سلامت ساکنان این سه شهر را تهدید می‌کند، هشدار دادند.

به گزارش رویتز، شروع غیرمعمول، زودهنگام، و پرشتاب فصل آتش‌سوزی، کانادا را در مسیر بدترین سال از این لحاظ قرار داده است. پیش‌بینی می‌شود شرایط گرم و خشک کنونی ماه‌ها ادامه پیدا کند.

هم‌اکنون، تقریبا در تمام ده استان و سرزمین کانادا آتش‌سوزی جریان دارد. استان کبک به علت آتش‌سوزی‌های متعدد ناشی از رعد و برق بیشترین آسیب را دیده است.

وزارت حفاظت از محیط‌ زیست ایالت نیویورک نیز توصیه‌ای بهداشتی برای ساکنان مناطق منهتن، برانکس، و کوئینز صادر کرده است. ایالت نیویورک توصیه می‌کند ساکنان این مناطق فعالیت بدنی در فضای باز را برای کاهش خطر عوارض جانبی در نظر داشته باشند در عین‌حال که مدارس دولتی نیویورک نیز تعطیل شد.

اتاوا، پایتخت کانادا، که در همسایگی استان کبک است، صبح روز سه شنبه زیر غباری از دود رفت. مسئولان آن شهر کیفیت هوا را ۱۰+ اعلام کردند که بدترین سطح در شاخص سلامت کیفیت هوا از نظر سازمان محیط‌زیست کانادا است و نشانه «وضعیت بسیار خطرناک». 

سازمان محیط‌‌زیست کانادا در هشدار کیفیت هوا برای اتاوا گفت: «دود ناشی از آتش‌سوزی جنگل‌های محلی و همچنین آتش‌سوزی در کبک به بدتر شدن کیفیت هوا منجر شده است.» هوا در تورنتو نیز آلوده است و امکان دارد این وضعیت در این هفته ادامه یابد.

دود آتش‌سوزی حتی در میزان کم می‌تواند به سلامت افراد آسیب برساند. افراد مبتلا به بیماری‌های ریوی یا قلبی و همچنین سالمندان و کودکان و زنان باردار در معرض خطر بیشتری هستند.

ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا، روز سه شنبه از آمریکا، مکزیک، آفریقای جنوبی، و فرانسه برای اعزام آتش‌نشان و کمک‌رسانی تشکر کرد.

آتش‌سوزی در استان‌های غربی کانادا پدیده‌ای رایج است، اما امسال شعله‌های آتش به‌سرعت در شرق کانادا گسترش یافت. ساکنان این مناطق مجبور به تخلیه خانه‌ها شده‌اند و دولت فدرال ارتش را به این مناطق اعزام کرده است.

در این رشته آتش‌سوزی، حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های کانادا، حدود ۱۳ برابر میانگین ۱۰ ساله آن کشور، سوخته است. بیش از ۱۲۰ هزار نفر دست‌کم به‌طور موقت مجبور به ترک خانه‌های خود شده‌اند.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، به خبرنگاران در اتاوا گفت: «می‌خواهم تاکید کنم که مردم باید همچنان به توصیه‌های مقام‌های و مسئولان محلی در مورد ایمنی، از جمله در نقاطی مانند اتاوا که تحت تاثیر دود ناشی از آتش‌سوزی قرار گرفته است، گوش دهند.»

به نوشته روزنامه گاردین، میلیون‌ها آمریکایی تحت تاثیر دودهای آتش‌سوزی قرار گرفته‌اند. ایالت‌های ماساچوست و کانتیکت نیز روز سه‌شنبه هشدارهایی درباره بدی کیفیت هوا صادر کردند.

بیشتر از جهان