هنری کیسینجر ۱۰۰ ساله شد

این سیاستمدار شناخته‌شده جهانی نقشی کلیدی در سیاست خارجی ایالات متحده در دو دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ از جمله تلاش‌ها برای بیرون کشیدن ایالات متحده از ویتنام داشت

هنری کیسینجر، استراتژیست ارشد ایالات متحده آمریکا، وزیر خارجه سابق و مشاور روسای جمهوری ایالات متحده که همچنان در تحلیل و مشاور دادن در امور جهانی فعال است، روز شنبه ۶ خرداد (۲۷ مه) صدمین سالگرد تولد خود را جشن گرفت.

کیسنجر در ۲۷ مه ۱۹۲۳ در آلمان بدنیا آمد و به‌عنوان یک پناهجوی یهودی به همراه خانواده‌اش در سال ۱۹۳۸ از آلمان دوره نازی‌ها گریخت. در ایالات متحده تحصیلات دانشگاهی‌اش را ادامه داد و در ۱۹۵۴ با درجه دکتری از هاروارد فارغ‌التحصیل شد.

این سیاستمدار شناخته‌شده جهانی نقشی کلیدی در سیاست خارجی ایالات متحده در دو دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ از جمله تلاش‌ها برای بیرون کشیدن ایالات متحده از ویتنام داشت.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

کیسینجر از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴ یکی از مورد اعتماد‌ترین مشاوران نیکسون، رئیس‌جمهوری وقت ایالات متحده، بود و بعد از ماجرای واترگیت که سی‌وهفتمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده را سرنگون کرد، قدرت او افزایش یافت. جرالد فورد که بعد از نیکسون به ریاست‌جمهوری رسید مدال آزادی ریاست‌‌جمهوری را در سال ۱۹۷۷ به کیسینجر اعطا کرد. کیسینجر همچنین در سال ۱۹۷۳ به‌‌دلیل فعالیت‌هایش برای آتش‌بس در ویتنام جایزه صلح نوبل را دریافت کرد.

کیسینجر نقش محوری در تنش‌زدایی و کاهش تنش‌های جنگ سرد بین ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۷۹ ایفا کرد.

دیوید کیسینجر روز پنجشنبه در واشنگتن‌ پست نوشت که صدمین سالگرد تولد پدرش ممکن است برای هر کسی که با قدرت شخصیت و عشق او به نمادهای تاریخی آشنا باشد، غیرقابل اجتناب باشد. او نه تنها بیشتر از همسالان، مخالفان برجسته و شاگردانش زنده مانده است، بلکه در طول دهه ۹۰ زندگی خود نیز به‌طور خستگی‌ناپذیری فعال بوده است.

دیوید کیسینجر همچنین نوشت که کیسنجر بزرگ این هفته را با بازدید از نیویورک، لندن و زادگاهش «فورت» در آلمان جشن خواهد گرفت.

کیسینجر در سال‌های اخیر به‌عنوان یک سیاستمدار بزرگ همچنان به روسای جمهوری جمهوریخواه و دموکرات از جمله کاخ سفید دوران دولت دونالد ترامپ، مشاوره داده است.

بیشتر از جهان