فراخوان ریش‌سفیدان و سران طوایف بلوچ برای تحصن مقابل فرمانداری زاهدان

هم‌زمان با تغییر دوباره رئیس پلیس زاهدان، سران طوایف بلوچ برای تحصن در روز پنجشنبه فراخوان صادر کردند

این فراخوان در حالی صادر می‌شود که فرمانده انتظامی استان به منظور سرکوب بیشتر و مقابله با معترضان بار دیگر تغییر کرده است - public media

۲۰۸ تن از ریش‌سفیدان، معتمدان و سران طوایف بلوچستان در فراخوانی اعلام کردند که روز پنجشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ از ساعت ۱۰ صبح مقابل استانداری زاهدان تحصن خواهند کرد. به گزارش کانال رصد بلوچستان، دلیل این تحصن اعتراض به تعرض جنسی به زندانیان دختر و پسر، قتل ابراهیم ریگی و کشتارهای بی‌محابا در بلوچستان اعلام شده است.

این فراخوان در حالی صادر می‌شود که فرمانده انتظامی استان سیستان و بلوچستان به منظور سرکوب بیشتر و مقابله با معترضان در این استان بار دیگر تغییر کرده است. احمدرضا رادان، فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی، روز دوشنبه در مراسم تودیع و معارفه فرمانده انتظامی جدید سیستان و بلوچستان، با تهدید معترضان گفت: «در بحث امنیت با کسی تعارف نداریم. عبور از امنیت خط قرمز ما است و به کسی اجازه عبور از خط امنیت را نمی‌دهیم چرا که جلو قطار در حال حرکت توسعه سیستان و بلوچستان را می‌گیرد.»

به حکم احمدرضان رادان، دوستعلی جلیلیان، فرمانده انتظامی شهرری، فرمانده انتظامی جدید استان سیستان و بلوچستان و جایگزین محمد قنبری شده که او نیز همین آبان‌، جانشین احمد طاهری شده بود. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

رادان در ادامه صحبت‌هایش، دشمنان را عامل خدشه‌دار کردن امنیت سیستان و بلوچستان معرفی کرد و گفت: «عده‌ای غرق در فضای مجازی، برداشت درستی از بلوچستان ندارند. مردم این استان در فضای واقعی و عینی با هم برادر و متحدند.»

رصد بلوچستان در واکنش به صحبت‌های رادان، فرمانده انتظامی جمهوری اسلامی، نوشت: «او در حالی از قطار در حال حرکت توسعه سیستان و بلوچستان می‌گوید که بر اساس نتایج پژوهش مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی که در سال ۱۴۰۰ انجام شد، در شاخص توسعه انسانی، این استان در رده پایین یعنی کمتر از حد متوسط قرار دارد. شاخص درآمد سرانه در این استان هم با امتیاز ۲۷۰ پایین‌ترین شاخص در کل ایران است.»

در همین حال، کمپین فعالین بلوچ از بازداشت یک جوان بلوچ خبر داد. این جوان بلوچ در زاهدان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. این بازداشت که به‌تازگی در مورد آن اطلاع‌رسانی شده، روز جمعه ۵ اسفند، رخ داده و هویت این فرد ایوب لجه‌ای، اهل زاهدان، عنوان شده است.

گفته می‌شود ایوب پس از نماز جمعه در مسیر بازگشت از مسجد به منزل بوده که نیروهای نظامی او را با ضرب‌وشتم بازداشت کردند. طبق این گزارش، تا لحظه تنظیم خبر از وضعیت، محل نگهداری و اتهامات مطرح‌شده علیه این جوان بلوچ اطلاعاتی در دست نیست.

پیش از این عنوان شده بود که مرتضی آذرنوش، از نیروهای انتظامات مسجد مکی، نیز روز جمعه بازداشت شده است. او روز جمعه به دلیل ممانعت از ورود نیروهای نظامی و لباس‌شخصی به کوچه ورودی مسجد مکی دستگیر شد. کمپین فعالین حقوق بشر نحوه بازداشت او را «همراه با ضرب‌وشتم و غیرانسانی» توصیف کرد. به گزارش این کمپین، مرتضی ۲۲ سال دارد و در خیابان توحید شهرستان زاهدان بازداشت شده و از وضعیت و محل نگهداری او نیز اطلاعی در دست نیست.

بر اساس گزارش سال ۲۰۲۲ کمپین فعالین بلوچ، پس از رسانه‌ای شدن خبر تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر ۱۵ ساله به نام ماهو، اعتراض‌ها در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان آغاز شد و هم‌زمان با اعتراض‌های سراسری، تعداد بازداشتی‌ها به یک‌باره افزایش پیدا کرد. در سال ۲۰۲۲، در مجموع ۳۰۷ شهروند بلوچ بازداشت شده‌اند.