بلینکن به وزیر خارجه چین: واشنگتن نقض حاکمیت ایالات متحده را نمی‌پذیرد 

بلینکن در دیدار با همتای چینی خود صریح و بی‌پرده سخن گفت و از قصدش برای صحبت با شی جین‌پینگ، رییس‌جمهوری چین در آینده خبر داد

مناسبات آمریکا و چین با دنبال سرنگون شدن بالن جاسوسی پکن در آمریکا متشنج شده است- PETR DAVID JOSEK / POOL / AFP

آنتونی بلیکن و وانگ یی، وزیران خارجه آمریکا و چین، شامگاه شنبه ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه)‌ در حاشیه نشست امنیتی مونیخ ملاقات کردند. 

بلینکن در این دیدار ضمن تکرار صحبت جو بایدن که گفته بود «واشنگن به دنبال یک جنگ سرد جدید نیست»، در عین حال تاکید کرد که واشنگتن هیچ‌گونه نقض حاکمیت ایالات متحده را تحمل نمی‌کند. 

وزیر خارجه آمریکا همچنین تاکید کرد که نقض حاکمیت ایالات متحده با یک بالن چینی، هرگز در آینده نباید تکرار شود.  

دیپلمات‌های ارشد ایالات متحده و چین در نشست امنیتی مونیخ در حالی ملاقات کردند که مناسبات دو کشور در هفته‌های اخیر بر سر شناسایی بالن جاسوسی چین بر فراز ایالات متحده و بعد اقدام ارتش آمریکا در سرنگون کردن آن دچار تلاطم شد و در پی آن آنتونی بلینکن سفر از پیش تدارک‌ دیده شده خود به پکن را به تعویق انداخت. 

پیشتر در روز شنبه وانگ اقدام آمریکا در سرنگون کردن بالن چین را رفتاری «عصبی و باورنکردنی» خواند و گفت که این اقدام ناقض هنجارهای بین‌المللی بود. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

وانگ گفت: «از آمریکا می‌خواهیم تا حسن نیت خود را نشان دهد و اشتباهاتش را تصحیح کند و این واقعه را که به مناسبات آمریکا و چین آسیب زده است، جبران کند. چین اصرار دارد که بالن سرنگون‌شده در یک ماموریت مطالعات هواشناسی بود و اشتباها از مسیر خود در کانادا خارج و وارد حریم هوایی آمریکا شد.»

این در حالی است که بلینکن تصریح کرد که بالن چینی بدون تردید یک ماموریت تجسسی فعال را پیش می‌برد. 

خبرگزاری رویترز نوشته است که بلینکن در دیدار با همتای چینی خود صریح و بی‌پرده سخن گفت و از قصد خود برای صحبت با شی جین‌پینگ، رییس‌جمهوری چین در آینده خبر داد. 

مناقشه میان آمریکا و چین بر سر بالن، همزمان شده است با وقتی که غرب به دقت موضع پکن در قبال جنگ اوکراین را زیر نظر دارد.

در دیدار شامگاه شنبه وزیران خارجه آمریکا و چین در مونیخ، بلینکن هشدار داد که هرگونه حمایت پکن از روسیه در جنگ با اوکراین برای چین تبعات خواهد داشت. او گفت که احتمال ارائه کمک از چین به روسیه در جنگ با اوکراین نگرانی اول آمریکا است.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که این دیدار حدود یک ساعت طول کشید. 

بیشتر از جهان