جوایز گرمی؛ همه آنچه باید درباره بزرگ‌ترین شب موسیقی ۲۰۲۳ بدانید

«برای» شروین حاجی‌پور در بخش «ترانه برای تغییر اجتماعی» جوایز گرمی پیشتاز است

- مارک آنتونی در حال اجرای موسیقی در مراسم اهدای جوایز گرمی سال گذشته VALERIE MACON / AFP

با شروع فصل جوایز، به مراسمی نزدیک‌ می‌شویم که بسیاری آن را بزرگ‌ترین شب موسیقی می‌دانند. شصت‌وپنجمین دوره اهدای جوایز گرمی به بهترین‌ها و درخشان‌ترین‌ آثار موسیقی به میزبانی ترور نوآ و در تاریخ ۵ فوریه برگزار خواهد شد.

محل برگزاری مراسم جوایز گرمی ۲۰۲۳ شهر لس‌آنجلس است و در این مراسم سالانه، از ترانه‌ها، آهنگ‌ها و هنرمندان برجسته موسیقی در سالی که گذشت، تقدیر می‌شود.

بخش جدیدی که امسال به این رویداد اضافه شد، جایزه ویژه «ترانه برای تغییر اجتماعی» است. ما سایر نامزدهای این جایزه ویژه جدید را که قرار است «کمیته روبان آبی» تعیین و هیئت امنای آکادمی ضبط صدا آن‌ را تایید کنند، نمی‌شناسیم اما میمونا یوسف، خواننده، ترانه‌سرا و عضو آکادمی ضبط صدا، در مصاحبه با ان‌پی‌آر (NPR) گفت که نامزد اصلی این بخش تک‌آهنگ «برای»  شروین حاجی‌پور است؛ ترانه‌ای که نماد مبارزات اعتراضی در ایران است.

مراسم بزرگ اعطا جوائز گرمی، قرار است ۱۶ بهمن (۵ فوریه) برگزار شود و در آستانه این رویداد بزرگ موسیقایی جهان، «اسپاتیفای» محبوب‌ترین و فراگیرترین سرویس پخش موسیقی، گلچینی از ترانه‌های ایرانی را با عنوان «زنان ایران» را تهیه و تنظیم کرده و در اختیار کاربران قرار داده است. اسپاتیفای گفته است که هدف از این اقدام تقویت صدای زنان ایرانی و متحدان جهانی آنان است. 

تراور نوآ، کمدین و مجری، برای سومین سال متوالی میزبانی این مراسم را بر عهده خواهد داشت. او که به‌تازگی برنامه طنز انتقادی دیلی شو (Daily Show) را ترک کرده است، اولین بار در سال ۲۰۲۱ به دلیل شیوع کوویدــ۱۹ به صورت مجازی مجری این مراسم شد و در سال ۲۰۲۲ نیز به دلیل محدودیت‌های کووید-۱۹ در لس‌‌آنجلس، در لاس‌وگاس میزبانی این مراسم را به عهده داشت. به این ترتیب سال ۲۰۲۳ نخستین باری است که نوآ در لس‌آنجلس و به صورت حضوری میزبانی این مراسم اهدای جوایز مشهور را بر عهده می‌گیرد.

نامزدهای گرمی ۲۰۲۳ در ماه نوامبر اعلام شدند. در فهرست نامزدهایی که شانس بردن جایزه بهترین ترانه سال را دارند نام چندین هنرمند باتجربه دیده می‌شود؛ از جمله Easy on Me از ادل، Break My Soul از بیانسه و Good Morning Gorgeous از مری جی بلیج.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

از نام‌های جدید در میان فهرست نامزدهای بهترین ترانه سال می‌توان به دوجا کت برای تک‌آهنگ آتشین Woman و هری استایلز برای آهنگ موفق و بسیار محبوبش As It Was اشاره کرد. استایلز در مجموع در شش رشته نامزد دریافت جایزه شده؛ امسال اولین باری است که او نامزد دریافت جایزه گرمی شده است.

وقتی نوبت به بهترین اجرای موسیقی پاپ/گروهی می‌رسد، کامیلا کابیو برای ترانه‌اش Bam Bam با حضور اد شیران و سم اسمیت برای تک‌آهنگ جذاب Unholy با آوازی از کیم پتراس، نامزد شده‌اند.

در پایان، برای آنچه شاید بتوان مهم‌ترین جایزه نامید، آثار کندریک لامار برای آلبوم Mr. Morale & The Big Steppers، هری استایلز برای Harry’s House و بیانسه برای Renaissance نامزد دریافت جایزه شده‌اند.

همچنین اولین دور اجراکنندگان جوایز گرمی ۲۰۲۳ ماه گذشته اعلام شد و به نظر می‌رسد که قرار است اجراهایی از اغلب ژانرهای موسیقی را شاهد باشیم. تاکنون اعلام شده است که پتراس و اسمیت، بلیج، کارلایل، لوک کامبز، استیو لیسی، لیزو و بد بانی در این مراسم اجرا خواهند داشت.

در روزهای آینده اطلاعیه‌های بیشتری در مورد سایر اجراکنندگان منتشر خواهد شد.

بیشتر از موسیقی