دختر دوگین، مغز متفکر حکومت پوتین، در انفجار اتومبیل کشته شد

به احتمال زیاد وقوع این حادثه تخاصم میان روسیه و اوکراین را تشدید خواهد کرد

داریا دوگینا و پدرش از یک جشنواره فرهنگی در حومه مسکو بازمی‌گشتند-Handout / Investigative Committee of Russia / AFP

دختر یک نظریه‌پرداز بانفوذ روس که اغلب از او با عنوان «مغز متفکر پوتین» یاد می‌شود، در انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده در حومه مسکو کشته شد.

شعبه مسکو «کمیته تحقیقات روسیه» اعلام کرد که اطلاعات اولیه حاکی است بمب جاسازی‌شده در خودروی شاسی بلند داریا دوگینا، در شامگاه شنبه ۲۰ اوت منفجر شد. داریا دوگینا، ۲۹ ساله، مفسر تلویزیونی و دختر الکساندر دوگین، فیلسوف و نویسنده ملی‌گرای روسیه بود.

الکساندر دوگین یکی از مدافعان برجسته مفهوم ایدئولوژیک و سیاسی «جهان روسی» است که بر ارزش‌های سنتی، احیای قدرت روسیه و اتحاد تمامی قومیت‌های روس در سراسر جهان تاکید دارد. او همچنین از حامیان سرسخت اعزام نیروهای روس به اوکراین است.

این انفجار زمانی رخ داد که دوگین و دخترش در حال بازگشت از یک جشنواره فرهنگی بودند. رسانه‌های روسی نوشتند قرار بود آن‌ها سوار یک اتومبیل شوند اما به گفته شاهدان عینی الکساندر دوگین در لحظه آخر تصمیم گرفت سوار خودروی دیگری شود و از انفجار جان سالم به در برد.

این حادثه خشونت‌بار و غیرمعمول در مسکو، احتمالا خصومت میان روسیه و اوکراین را تشدید خواهد کرد.

در حال حاضر هیچ مظنونی شناسایی نشده است، اما دنیس پوشیلین، رئیس‌جمهوری جمهوری جدایی‌طلب خلق دونتسک، که کانون نبردهای روسیه در اوکراین است، انگشت اتهام خود را به سوی آنچه او «تروریست‌های حکومت اوکراین» می‌خواند، نشانه رفته و گفته است آنها تلاش کردند الکساندر دوگین را بکشند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

میخائیلو پودولیاک، مشاور رئیس‌جمهوری اوکراین هر گونه دخالت کشورش در این واقعه را رد کرد و در سخنانی که از تلویزیون ملی اوکراین پخش شد، گفت: «ما برخلاف روسیه یک کشور جنایتکار نیستیم و بدون شک یک دولت تروریستی نیستیم.»

سرگئی مارکوف، مشاور سابق پوتین، به خبرگزاری دولتی ریانووستی در روسیه گفت در این میان هدف احتمالی الکساندر دوگین بوده است و نه دخترش. او اطلاعات ارتش و سرویس امنیت و اطلاعات اوکراین را «محتمل‌ترین مظنونان» توصیف کرد.

روابط دقیق دوگین با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، مشخص نیست اما کرملین اغلب از نوشته‌های او و همچنین سخنانی که در تلویزیون دولتی روسیه ایراد کرده، نقل قول می‌کند.

الکساندر دوگین به جا انداختن مفهموم «نوووروسیا» یا «روسیه جدید» در میان مردم کمک کرده است؛ مفهمومی که روسیه از آن برای توجیه الصاق شبه‌جزیره کریمه از اوکراین به خاک خود در سال ۲۰۱۴ و همچنین حمایت از شورشیان جدایی‌طلب در شرق اوکراین استفاده کرده است.

او روسیه را به عنوان کشوری با‌تقوا، دارای ارزش‌های سنتی و رهبری اقتدارگرا تبلیغ می‌کند و ارزش‌های لیبرال غربی را رد می‌کند.

دختر کشته شده دوگین، داریا دوگینا، نیز نظرات مشابهی داشت و به عنوان مفسر در کانال تلویزیونی ملی‌گرای «تزارگراد» روسیه، جایی که پدرش سردبیر آن بود، حضور می‌یافت.

ایالات متحده آمریکا در ماه مارس داریا دوگینا را به دلیل کارش به عنوان «سردبیر یونایتد ورلداینترنشنال» تحریم کرد. دولت آمریکا می‌گوید این وب‌سایت به کار انتشار اخبار جعلی مشغول است. در اعلان مربوط به تحریم پایگاه اینترنتی فوق، آمریکا به مطلبی اشاره کرده بود که ادعا می‌کرد اوکراین در صورتی که به ناتو بپیوندند، «نابود خواهد شد.»

تزارگراد روز یکشنبه گفت: «داریا مانند پدرش، همیشه در خط مقدم رویارویی با غرب بود.»

بیشتر از جهان