رونمایی ناسا از لباس فضایی جدید 

این لباس را اولین زنی که بر سطح ماه قدم می‌گذارد خواهد پوشید

رونمایی از لباس جدید فضایی در واشنگتن، ‍۱۵ اکتبر ۲۰۱۹ - Andrew CABALLERO-REYNOLDS / AFP

 

 ناسا از لباس فضایی جدیدش رونمایی کرد، لباسی که انسان وقتی دوباره‌ بر ماه قدم می‌گذارد آن را به تن خواهد کرد. 

ناسا امیدوار است تا سال ۲۰۲۴ دوباره فضانوردان‌اش بر ماه قدم بگذارند و آن وقت از نمونه‌ای از این لباس استفاده کنند. قرار است اولین زنی که بر سطح ماه قدم می‌گذارد در قالب مأموریت آرتمیس به آن‌جا سفر کند و این لباس را به تن داشته باشد.

ناسا از دو نمونه‌ اولیه از این لباس پرده‌برداری کرد. یکی سفیدرنگ که برای کاوش در بیرون از سفینه‌ فضایی طراحی شده و دیگری نارنجی رنگ که برای فعالیت‌های پرمخاطره درون سفینه مانند پرتاب سفینه به فضا و بازگشت آن به زمین طراحی شده است. 

CABALLERO-REYNOLDS / AFP

امی راس یکی از مهندسان لباس‌های فضایی گفت این لباس جدید با نام واحد متحرک اکتشافی خارجی (xEMU) برای استفاده‌ در خارج از سفینه، از لباس‌های پیشین منعطف‌تر است و فضانورد در آن راحت‌تر می‌تواند حرکت کند و خم و راست شود.

این لباس آن‌قدر منعطف است که کاربر می‌تواند دست‌ها را بالای سر ببرد. در حالی که فضانوردان در برنامه‌ آپولو نمی‌توانستند این کار را بکنند.

او در مراسم نمایش این لباس در واشینگتن دی سی توضیح داد: «زیپ و کابل این لباس‌ها مزاحم بودند ولی در لباس جدید از این چیزها خبری نیست. این لباس درز کم‌تر دارد و جنس‌اش از مواد ضد گرد و خاک است».

در این لباس از فناوری جدیدی هم استفاده شده که فشار هوا را بهتر تنظیم می‌کند و کیفیت دستکش‌هایش هم بیش‌تر شده تا امکان حرکت و چالاکی بیش‌تری به فضانورد بدهد. 

رئیس ناسا جیم برایدنشتاین گفت: «به یاد دارید که نیل آرمسترانگ و باز آلدرین روی سطح ماه مثل خرگوش می‌جهیدند؟ حالا دیگر واقعاً می‌توانیم بر سطح ماه راه برویم. این لباس‌ خیلی با لباس‌های قبلی تفاوت‌ دارد».

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

لباس اوریون که برای موقع پرتاب و فرود آمدن سفینه است از مواد نسوز ساخته شده و کلاه سبک‌تر و مقاوم‌تری دارد که درون‌اش سر و صدای کم‌تری می‌آید. 

ناسا قصد دارد اولین زن را به همراه یک مرد تا سال ۲۰۲۴ به ماه بفرستد تا از طریق درگاهی مانند ایستگاه فضایی بین‌المللی گرد ماه بچرخند و همان‌جا بمانند. آنان امیدوارند بتوانند در نهایت در فضا از آن هم دورتر بروند و به مریخ برسند.

کِنِت بوورسوکس معاون امور اکتشافات انسانی اخیراً در مورد تاریخ تعیین‌شده برای مأموریت آرتمیس به ماه تردیدهایی را مطرح کرده و گفته هنوز هیچ‌چیز قطعی نیست.

ماه پیش این فرمانده‌ سابق سفینه و ایستگاه فضایی به یکی از کارگروه‌های فرعی کنگره گفت برای این‌که مأموریت در تاریخی که کاخ سفید تعیین کرده انجام شود باید هم‌زمان مشکلات بودجه‌ای و فنی حل شوند.

این نوشته برگردان فارسی از مقالات منتشر شده دیگری است و منعکس کننده دیدگاه سردبیری روزنامه ایندیپندنت فارسی نمی باشد.

https://www.independent.co.uk/

© The Independent

بیشتر از زندگی