موزه آینده؛ «زیباترین بنای جهان» در دبی افتتاح می‌شود

افتتاح عمومی این موزه در تاریخ نمادین ۲۲/۲/۲۰۲۲ خواهد بود

موزه آینده دبی در حال آماده شدن برای جشن افتتاح است و انتظار می‌رود مهمانانی از سراسر جهان در این مراسم حضورداشته باشند.

این موزه که در کنار برج‌های امارات در جاده شیخ زاید واقع شده در تاریخ ۲۲ فوریه، ۲۲/۲/۲۰۲۲، افتتاح خواهد شد.

به‌تازگی ویدیویی در رابطه با موزه آینده که توسط دفتر رسانه‌ای دولت دبی توییت شده بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این ویدیوی ۳۰ ثانیه‌ای نشان می‌دهد که قسمتی از دیواره بنای موزه باز شده و یک شی پرنده شبیه سفینه فضایی وارد ساختمان آن که زیباترین بنای جهان نام گرفته، می‌شود. صحنه‌ای که انگار از دل خواب‌وخیال و یا فیلم‌های تخیلی درباره آینده آمده است، اما با توجه به ظاهر این بنا، هدف آن و رویکردی که به آینده دارد، چندان هم دور از ذهن و غیرقابل باور نیست.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بنا به گفته مقامات امارات متحده عربی این ساختمان یک «اعجاز معماری و مهندسی است که با اطمینان گذشته و آینده را در بر می‌گیرد و فناوری پیشرفته را با هنرهای سنتی در هم می‌آمیزد.»

همچنین می‌توان گفت که این بنا نمادی از زبان عربی است؛ نمای بیرونی این موزه شعری از شیخ محمد بن راشد آل مکتوم است که توسط متار بن لاحج خوشنویسی شده است.

فرم بنا آینده‌نگر است و این امیدواری وجود دارد که این ساختمان به ویژه در دبی «مسیری جدید و به دور از برج‌های مرتفعی که در همه‌جا بر آسمان تسلط دارند باز کند». ساختمان‌های جدید که به جای خراشیدن آسمان قرار است آن را نوازش کنند.

این بنا توسط Killa Design طراحی شده و از بیش از هزار قطعه فایبرگلاس و فولاد ضد زنگ برای تشکیل نمای بیرونی ساخته شده است.

مدعوین می‌توانند منتظر باشند تا درون این بنا محیطی غوطه‌ور در آینده را بیابند که علم و فناوری و تخیل را با هم ادغام کرده است.

در محوطه بیرونی موزه دارای باغی با ۱۰۰ گونه گیاهی است که میراث و تنوع زیستی امارات متحده عربی را منعکس می‌کند.

درختان و گیاهان گونان از قاف و سدر گرفته تا درختان نخل و اقاقیا، همه در محوطه سرسبزی که ساختمان در آن قرار دارد قد برافراشته‌اند.

در بیانیه‌ای که پیش از افتتاحیه موزه منتشر شد آمده است: «موزه بر فرهنگ بصیرانه‌ای استوار است که امارات متحده عربی را در کمتر از ۵۰ سال به یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان تبدیل کرده است.»

مقامات دبی می‌گویند این موزه مکانی برای نمایش تساهل است که دیدگاه‌های فرهنگی، فلسفی، اجتماعی و معنوی متنوعی را به خود جلب می‌کند.

 موزه آینده ابتکاری از بنیاد آینده دبی است. این سازمان در سال ۲۰۱۶ توسط شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، حاکم دبی تشکیل شد.

بیشتر از سفر