کودکان زیر ۱۲ سال، قربانیان جدید کرونا در ایران

رئیس بیمارستان کودکان علی اصغر هشدار داد که تخت‌های بیمارستانی در حال پر شدن است

«حتی نوزاد چند روزه‌ مبتلا به کرونای اومیکرون هم در بین بیماران‌مان بستری داریم» - همشهری آنلاین 

با ورود شهرهای پرجمعیت ایران به موج ششم کرونا، رئیس بیمارستان کودکان علی‌اصغر از افزایش موارد ابتلای کودکان به سویه اومیکرون خبر داد. 

دکتر فرهاد چوبدار با اظهار نگرانی از افزایش موارد ابتلای کودکان به کرونا در ایران، به ایسنا گفت که تخت‌های بیمارستانی به سرعت در حال پر شدن است و احتمال کمبود تخت در بیمارستان‌های کودکان وجود دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد: «برخلاف پیک‌های قبلی تعداد کودکانی که به کرونا مبتلا می‌شوند از بزرگسالان بیشتر است و ظاهرا گروه هدف اومیکرون گروه سنی زیر ۱۲ سال است؛ زیرا حتی نوزاد چند روزه‌ مبتلا به کرونای اومیکرون هم در بین بیماران‌مان بستری داریم. با این حال وضعیت عمومی کودکان نسبت به ابتلا به سویه دلتا خیلی بهتر است و نیاز به داروهای قوی مانند رمدسیویر، IVIG، کورتون و... در حد بالایی نیست.»

چوبدار همچنین به فصل آلودگی هوا و شروع فصل آلرژی که ممکن است طول دوره بیماری را افزایش دهد اشاره کرد و گفت: «کودکان گاهی ۲۰ تا ۲۵ روز هم علامت‌دار هستند که حدس می‌زنیم علت این اتفاق همراه شدن ابتلا به کرونای اومیکرون با ویروس‌هایی دیگر مانند آدنوویروس‌ها، رینوویروس‌ها یا کروناهایی با سایر سویه‌ها باشد.»

رئیس بیمارستان کودکان علی‌اصغر افزود: «حدود ۶۰ درصد بیمارانی که تست PCR می‌دهند مثبت می‌شوند و اگر ۲۰ درصد هم برای منفی کاذب در نظر بگیریم در واقع حدود ۸۰ درصد مراجعین اورژانس ما اکنون مبتلا به کرونا هستند. در مواجهه با پیک پاندمی به سرعت با موضوع کمبود تخت بیمارستانی مواجه می‌شویم. با ابتلای کادر درمان، آنها نیز به سرعت از چرخه خارج می‌شوند و ممکن است دچار کمبود نیرو هم بشویم.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

با وجود هشدارهای پیشین در باره این که سویه اومیکرون کودکان را تهدید می‌کند، این گروه سنی هنوز در ایران واکسینه نیستند. مقامات بهداشتی در ایران که واکسیناسیون بزرگسالان را هم با تاخیر و اما و اگرهای فراوان آغاز کردند، به تازگی با صدور مجوز واکسیناسیون گروه سنی ۹ تا ۱۲ سال موافقت کرده و واکسیناسیون این گروه سنی را در دستور کار قرار دادند. 

با این حال برای خردسالان ایرانی هنوز مجوز واکسیناسیون صادر نشده است. این در حالی است که به گفته رئیس بیمارستان کودکان علی اصغر «بیشتر مراجعات بیمارستانی در گروه سنی ۲ تا ۶ سال هستند و حداکثر پیک شیوع در این محدوده قرار دارد؛ ولی مراجعه کننده زیر ۲ سال یا بین ۶ تا ۱۲ سال هم وجود دارد.»

در حال حاضر واکسیناسیون کودکان در بسیاری از کشورهای دنیا در حال انجام است. گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی نشان داده بهتر است کودکان نیز همانند بزرگ‌سالان واکسن کرونا را تزریق کنند، با این حال تازه از روز نهم بهمن مجوز واکسن کودکان در ایران صادر شده که آن هم شامل گروه سنی زیر ۹ سال نمی‌شود. برای کودکان ۹ تا ۱۲ سال یکی از دو واکسن سینوفارم و پاستوکووک در مراکز بهداشتی ایران تزریق می‌شود و با توجه به محدودیت گزینه‌های موجود، تزریق این واکسن‌ها که به رضایت والدین نیاز دارد هنوز چندان مورد استقبال قرار نگرفته است. با این حال مسئولان بهداشتی ایران وعده داده‌اند که قرار است واکسیناسیون زیر ۹ سال را آغاز کنند اما هنوز تاریخ دقیقی را برای آغاز این کار اعلام نکرده‌اند. 

واکسینه نبودن کودکان ایرانی در شرایطی است که مدارس همچنان به فعالیت حضوری خود ادامه می‌دهند. این در حالی است که رعایت نکردن موازین بهداشتی در مراکز آموزشی با تعداد ۲۱۳ مورد، دومین فراوانی شکایات از فعالیت‌های صنفی است که احتمال افزایش ابتلای دانش‌آموزان به اومیکرون را بالا می‌برد.

روز جمعه ۱۵ بهمن، وزارت بهداشت اعلام کرد که از نظر ابتلا به کرونا، ۱۲۰ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۶۷ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۵۳ شهرستان در وضعیت نارنجی قرار دارند. میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایران در هفته منتهی به شانزدهم بهمن‌ ماه (از ششم تا شانزدهم بهمن ماه)، تنها ۵۷.۹۵ درصد اعلام شده و پیش‌بینی می‌شود نقشه ایران به زودی به رنگ قرمز کرونایی دربیاید.