تازه‌دامادها؛ افزایش ازدواج مجدد میان فرماندهان طالبان

رهبر طالبان یک سال پیش به فرماندهان این گروه توصیه کرده بود که از چندهمسری بپرهیزند

آنان می‌خواهند سال‌ها زندگی در غار و روستا را با ازدواج مجدد و زندگی در خانه‌های مجلل به‌جامانده از مقام‌های دولت پیشین افغانستان جبران کنند- سایت وزارت دفاع طالبان صفحه اینترنتی الاماره

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، بسیاری از سران و فرماندهان این گروه به ازدواج دوم، سوم و چهارم روی آورده‌اند. خلیل‌الرحمان حقانی، وزیر امور مهاجران در کابینه طالبان و عضو ارشد شبکه حقانی، مولوی صلاح‌الدین ایوبی، فرمانده ارشد ازبک‌تبار طالبان که قصر و خانه مارشال دوستم را غصب کرده است و مولوی امان‌الدین منصور، رئیس نیروی هوایی طالبان، از جمله کسانی‌اند در پنج ماه اخیر و پس از به قدرت رسیدن مجدد این گروه در افغانستان، برای سومین بار ازدواج کرده‌اند.

فرماندهان رده پایین‌تر این گروه هم که برای دومین، سومین و چهارمین بار ازدواج کرده‌اند، بی‌شمارند. افرادی مانند ملا سیف‌الله عمری که فرمانده امنیت بلخ شده، قاری نوازالحق حقانی که به فرمانداری شهرستان کلفگان در تخار رسیده و مولوی حق‌نواز، از فرماندهان این گروه در بغلان، که با به دست آوردن پول و امکانات، دختران جوان را به عقد خود درآورده‌اند، زیادند. در این میان، برخی نیز دختران جوانی را به زور و بدون رضایت دختر و خانواده‌اش به عقد خود درآورده‌اند.

یکی از اهالی شهرستان ینگی قلعه در استان تخار به ایندیپندنت فارسی گفت که مفتی داود، فرماندار این شهرستان، در روز سوم آذر، یک دختر جوان اهل کابل را که با دوست‌پسرش به آن شهرستان رفته بود، به زور به عقد خود درآورده است. او می‌گوید که مفتی داود پسر جوان را به جرم فراری دادن دختر زندانی کرده و دختر را عقد کرده است. این دختر و پسر از ترس گرفتار شدن به دست طالبان در کابل، به ینگی قلعه که زادگاه پسر است، فرار کرده بود، اما در آنجا به دام مفتی داود افتادند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

این ساکن شهرستان ینگی قلعه می‌افزاید که مفتی داود خانواده‌ پسر و دختر را تهدید کرده است که اگر سروصدا راه بیندازند، شکنجه خواهند شد. تلاش‌های خانواده‌ این پسر و دختر برای آزادی فرزندانشان هم بی‌نتیجه مانده است.

در همین حال، یک منبع آگاه در کابل می‌گوید که پس از فروپاشی دولت پیشین افغانستان، سران و فرماندهان طالبان از خانه‌هایشان در پاکستان و مناطق روستایی افغانستان به شهرها سرازیر شدند و خانه‌های مجلل به‌جامانده از مقام‌های دولت پیشین را غصب کردند اما شمار اندکی از آنان همسران و فرزندانشان را به شهرها از جمله کابل انتقال داده‌اند. به نقل از این منبع، خلیل‌الرحمان حقانی که اکنون وزیر امور مهاجران در کابینه طالبان است، با همسر جدیدش که یک دختر جوان است، در ناحیه وزیر اکبر خان و در خانه یکی از مقام‌های ارشد دولت پیشین افغانستان زندگی می‌کند. بر اساس اطلاعات این منبع، حقانی که ۵۶ سال دارد، دو همسر قبلی‌ خود را از پاکستان به کابل نیاورده است.

منبع دیگری که از نزدیکان قاری صلاح‌الدین ایوبی است، هم می‌گوید او که قصر، خانه و بیشتر املاک مارشال عبدالرشید دوستم را تصاحب کرده و چندی قبل برای سومین بار با یک دختر ۲۲ ساله که تا پیش از تسلط طالبان بر افغانستان، دانشجو بود، ازدواج کرده است.

مولوی امان‌الدین منصور، والی پیشین طالبان برای بدخشان و رئیس کنونی نیروی هوایی طالبان و ساکن بدخشان، یکی دیگر از چهره‌های مطرح این گروه است که اخیرا برای سومین بار ازدواج کرده است. نکته جالب در مورد او این است که میرمفتون، از آوازخوان‌های محلی افغانستان در بدخشان، با نواختن دف و دمبوره، به مناسب نامزدی او ترانه خوانده است. او ترانه‌ خود را اینگونه آغاز کرده که «نامزدی مولانا امان‌الدین خان منصور را به او تبریک می‌گویم و این شعر را می‌رسید جان سعید برایش سروده است». ترانه‌ای که میرمفتون در وصف مولوی امان‌الدین می‌خواند، «فاتح دوران» نام دارد و منظور از این عنوان، اشاره به نقش کلیدی او در تصرف شهرستان‌ها و مرکز بدخشان است که باعث شد پس از فروپاشی دولت پیشین افغانستان، رهبران طالبان او را والی بدخشان کنند.

چندهمسری در افغانستان پدیده‌ای رایج است و در دین اسلام نیز تا چهار بار ازدواج رسمی برای هر مرد مجاز شمرده شده است؛ اما اقدام سران و فرماندهان طالبان برای ازدواج مجدد، پس از تسلط بر افغانستان، نشان می‌دهد که آنان می‌خواهند سال‌ها زندگی در غار و روستا را با ازدواج مجدد و زندگی در خانه‌های مجلل به‌جامانده از مقام‌های دولت پیشین افغانستان جبران کنند. این در حالی است که ملا هیبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان، در دی ۱۳۹۹ و هم‌زمان با پیشروی این گروه به سمت مرکز شهرستان‌ها در بسیاری از نقاط افغانستان، فرمانی دو صفحه‌ای خطاب به فرماندهان این گروه صادر کرد که در آن توصیه شده بود از چندهمسری اجتناب کنند.

در آن فرمان، ملا هیبت‌الله چند همسری و ازدواج مجدد فرماندهان طالب را منع نکرد، اما گفت که این کار فقط برای کسانی لازم است که از ازدواج قبلی فرزند ندارند یا برای تامین نیازهای زندگی چند همسری توانایی کامل دارند. رهبر طالبان تاکید کرد که پرداخت مبالغ هنگفت برای مراسم عروسی و چندهمسری در میان طالبان، باعث می‌شود زبان دشمنان این گروه بر آن‌ها دراز شود. با وجود این، به نظر می‌رسد که سلطه طالبان بر افغانستان و دستیابی فرماندهان ارشد این گروه به مناصب دولتی، منابع درآمدی و خانه‌های مجلل در شهرها آنان را به ازدواج مجدد ترغیب کرده است.