قیمت بلیت هواپیما پرواز کرد؛ تهران-مشهد، یک میلیون تومان

یک خانواده چهارنفری برای خرید بلیت مسیر پروازی تهران-کیش باید ۱۳ میلیون تومان بپردازند

گران بودن هزینه‌های سفر در کنار افزایش بی‌رویه دیگر هزینه‌های زندگی موجب شده که بسیاری از مردم ایران امکان سفر کردن نداشته باشند - flytoday.ir

بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران، از روز دوشنبه، یکم آذر، بلیت پروازهای داخلی با نرخ‌ جدید به فروش می‌رسد. رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی با اعلام این خبر مدعی شد که بر اساس نرخ‌گذاری جدید، قیمت بلیت هواپیما تا ۱۵ درصد کاهش یافته است. او در حالی این ادعا را مطرح کرده که شرکت‌های هواپیمایی بعد از افزایش نرخ بلیت پروازهای داخلی در تیر ۱۴۰۰، دوباره در شهریورماه همان سال، این بار بدون مجوز سازمان هواپیمایی کشوری، بهای بلیت‌های خود را تا ۳۰ درصد بالا بردند و کاهش ۱۵ درصدی قیمت پروازهای داخلی اگر هم واقعی باشد، به معنای آن است که مسافران سفرهای هوایی باز هم باید به‌طور میانگین ۱۵ درصد بیشتر از اوایل تابستان بپردازند.

ضمن اینکه با وجود اعلام وزیر راه و شهرسازی مبنی بر کاهش ۱۵ درصدی قیمت بلیت هواپیما، انجمن شرکت‌های هواپیمایی روز دوشنبه، اعلام کرد که متوسط قیمت بلیت هواپیما ۱۳ درصد کاهش یافته است؛ به این معنا که حداقل میزان کاهش قیمت دو درصد و حداکثر میزان آن ۳۳ درصد بوده است.

به گزارش پایگاه خبری فرارو، بیشترین کاهش قیمت در مسیر تهران-بم بوده است ولی برای همین مسیر نیز مسافران باید حداقل ۸۵۰ هزار تومان پرداخت کنند. ضمن اینکه قیمت‌های اعلام شده شناورند و ممکن است با توجه به ساعت و روز پرواز تغییر کنند. در جدول نرخ‌گذاری جدید، کمترین قیمت بلیت تهران-مشهد نیز حدود یک میلیون تومان اعلام شده است. ساکنان تهران و تبریز برای پرواز به جزیره کیش باید حداقل یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداخت کنند و سقف قیمت بلیت پرواز تبریز-بندرعباس هم به یک میلیون و ۵۳۵ هزار تومان می‌رسد.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

بر اساس این گزارش، قیمت بلیت هواپیما در مسیر‌های رشت- بندرعباس، مشهد- کیش، مشهد– ماهشهر، مشهد- قشم، مشهد- عسلویه، مشهد- چابهار، مشهد- تبریز، مشهد- بندرعباس و رشت- عسلویه نیز حدود یک میلیون و ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان است و جزو گران‌ترین مسیرهای پروازی محسوب می‌شوند.

در جدول نرخ‌های جدید، ارزان‌ترین بلیت برای پرواز تهران-اراک است که حدود ۵۷۰ هزار تومان به فروش می‌رود.

نگاهی به دیگر قیمت‌های بلیت مسیرهای پروازی نیز نشان می‌دهد که این روزها سفر با هواپیما برای بسیاری از شهروندان ایرانی امکان‌پذیر نیست؛ به‌ عنوان‌ مثال اگر یک خانواده چهار نفری قصد داشته باشد بلیت رفت‌وبرگشت مسیر تهران-مشهد را تهیه کند، باید بیش از هشت میلیون تومان پول بلیت دهد که معادل حقوق دو ماه یک کارگر است. همین خانواده اگر قصد سفر به کیش را داشته باشد، باید برای تهیه بلیت رفت‌وبرگشت کل خانواده حداقل ۱۳ میلیون تومان کنار بگذارد که با حقوق سه ماه یک کارگر برابری می‌کند.

گران بودن هزینه‌های سفر در کنار افزایش بی‌رویه دیگر هزینه‌های زندگی از قبیل خوراک، پوشاک و مسکن، موجب شده است که بسیاری از مردم ایران امکان سفر کردن نداشته باشند. گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که سهم تفریح و سرگرمی از هزینه‌های زندگی خانوارهای شهری و روستایی در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۹ به زیر دو درصد کاهش یافته است. این سازمان پیش‌تر نیز اعلام کرده بود که ۴۳ درصد جمعیت ایران در سال به هیچ سفری نمی‌روند و ۱۵ درصد هم یا به‌قصد زیارت یا با انگیزه دیدار‌های فامیلی سفر می‌کنند.

نادر کریمیان، عضو هیئت‌علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، قبلا گفته بود که در حال حاضر حدود ۴۰ درصد جمعیت ایران هرگز به مسافرت نمی‌روند و ۶۰ درصد بقیه هم با انگیزه دیدار با خانواده و اقوام فقط به سفرهای بین‌شهری می‌روند. همچنین به گفته او، ۳۰ درصد کارکنان دولت نیز هیچ‌وقت به مسافرت نمی‌روند و ۷۰ درصد دیگر هم بنا به ضرورت سفر می‌کنند.

بیشتر از سفر