«بدهی ایمنی» و موج کودکان مبتلا به بیماری تنفسی در بیمارستان‌های نیوزلند

تا کنون ۴۶ کودک نوزادان مبتلا به نوع شدید ویروسی تنفسی در بیمارستان‌های ویلینگتون بستری شده‌اند

یک تحقیق فرانسوی در ماه مه، درباره کاهش ایمنی بدن افراد و همه‌گیری‌های آینده هشدار داده بود- REUTERS/Willy Kurniawan

بنا به گزارش‌ها، کاهش مصونیت طبیعی بدن به علت ماندن در قرنطینه کووید-۱۹ موجب شده است تا در نیوزلند، موجی از نوزادان مبتلا به نوع شدید ویروسی تنفسی به بیمارستان‌ها روانه شوند.

پدیده «بدهی ایمنی» یا نقص تولید ایمنی در بدن زمانی رخ می‌دهد که افرادی که در معرض مقدار معمولی از ویروس‌ و باکتری‌ قرار نگرفته‌اند، با از سرگیری زندگی عادی به حمله عفونی دچار شوند.

به گزارش نشریه بریتانیایی گاردین، نیوزلند در حال حاضر با شمار بالایی از نوزادانی مواجه است که به دلیل ابتلا به بیماری‌های تنفسی از جمله ویروس انسداد تنفسی (آراس‌وی) -نوعی بیماری شایع با نشانه‌های خفیف در بزرگسالان که در کودکان می‌تواند شدید و حتی مرگبار باشد- بستری شده‌اند.

در حال حاضر در ویلینگتون ۴۶ کودک مبتلا به این بیماری بستری شده‌اند و دیگر بیمارستان‌ها نیز وضع مشابهی دارند و بر نظام بهداشت و درمان این کشور فشاری دوچندان تحمیل شده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در ماه فوریه، یک روزنامه نتیجه تحقیقاتی را منتشر کرد که نشان می‌داد نیوزلند در سایه محدودیت‌های مربوط به ویروس کرونا، کاهش ۹۹.۹ درصدی موارد آنفلوآنزا و کاهش ۹۸ درصدی ابتلا به ویروس انسداد تنفسی را شاهد بوده است؛ با این حال و به گفته موسسه تحقیقاتی و علوم محیط زیست نیوزلند، این کشور حدود هزار مورد ابتلا به ویروس انسداد تنفسی در پنج هفته گذشته گزارش داده است.

میانگین معمول ابتلای هزار و ۷۴۳ مورد در مدت ۲۹ هفته فصل زمستان است.

یک تحقیق فرانسوی در ماه مه، درباره کاهش ایمنی بدن افراد و همه‌گیری‌های آینده هشدار داده بود. بر اساس این مقاله، «در حالی که مداخلات غیردارویی انتقال و سرایت ویروس کرونا را محدود کردند، با وجود بازگشایی مدارس در ژوئن ۲۰۲۰ در فرانسه، انتشار پاتوژن‌های دیگر را در دوران قرنطینه و پس از آن کاهش دادند.»

این مقاله می‌افزاید: «این اثر جانبي مثبت در کوتاه‌مدت خوب است چرا که جلوی تحمیل بار مضاعف بر دوش نظام بهداشت و درمان را می‌گیرد. نبود محرک ایمنی بدن به دلیل کاهش گردش عوامل میکربی و کاهش جذب واکسن مربوط به آن، «بدهی ایمنی» یا کاهش تولید ایمنی طبیعی در بدن افراد را سبب می‌شود. این وضع می‌تواند هنگام مهار شدن همه‌گیری و لغو مداخلات غیر دارویی (قرنطینه)، نتایج منفی به بار آورد.»

در مقاله فوق آمده است:‌ «هر قدر دوران قرار گرفتن در معرض باکتری‌ها و ویروس‌ها کوتاه‌تر باشد، احتمال وقوع همه‌گیری‌ها در آینده بالاتر است.»

نیوزلند به دلیل نحوه مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا تقدیر و ستایش شده است. تا تاریخ هشتم ژوئن، این کشور تنها دو هزار و ۴۰۸ مورد ابتلا به ویروس کرونا و ۲۶ مورد مرگ بر اثر کووید-۱۹ را به ثبت رسانده است.

© The Independent

بیشتر از جهان