جف بیزوس با سالمندترین مسافر راهی فضا می‌شود

والی فانک ۸۲ ساله در دهه ۱۹۶۰ همراه فضانوردان مرد آموزش دید اما هرگز به فضا فرستاده نشد

جف بیزوس همراه برادرش، برنده مزایده بلیت این سفر و والی فانک ۲۰ ژوییه به فضا می‌رود‌ـ BLUE ORIGIN / AFP

جف بیزوس از یک خلبان زن پیشگام دعوت کرده است به‌عنوان سالمندترین فرد به فضا سفر کند.

والی فانک، که در دهه ۱۹۶۰ همراه فضانوردان مرد آموزش فضانوردی دید اما هرگز به فضا فرستاده نشد، همراه با جف بیزوس و برادرش و نیز برنده مزایده بلیت این سفر، به فضا خواهد رفت. 

این چهار نفر در نخستین سفر فضایی سفینه «نیو شِپِرد» ساخت موسسه خصوصی فضایی آقای بیزوس، «بلو اوُریجین» به فضا سفر خواهند کرد.

این سفر برای ۲۰ ژوییه برنامه‌ریزی شده است.

آقای بیزوس گفت خانم فانک ۸۲ ساله در مقام «مهمان افتخاری» سفر خواهد کرد که ظاهرا برای قدردانی از کارهای پیشگامانه او در هوانوردی است. 

او نخستین معلم پرواز زن در پایگاه نظامی آمریکا و نخستین بازرس زن در هیئت ایمنی ترابری ملی بوده است. اما مهم‌تر از آن، او یکی از اعضای «مرکوری ۱۳» - گروه زنانی بود که آموزش‌های فضانوردی را در ناسا گذراندند اما هرگز به فضا فرستاده نشدند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

در تارنمای فانک آمده است او از سایر زنان نخبه فراتر رفته بود و دراغلب آزمایش‌ها، از مردهایی که سرانجام برای سفر به فضا انتخاب شدند، پیشی گرفته بود. او همچنین در «استار سیتی» روسیه‌، محل آموزش فضانوردان این کشور، تعلیم دیده بود.

آقای بیزوس با اعلام این خبر در صفحه اینستاگرامش، گفت: «هیچ‌کس این اندازه انتظار نکشیده است. در سال ۱۹۶۱، والی فانک بین اعضای برنامه زنان فضانورد مرکوری ۱۳ در بالاترین سطح قرار داشت. به‌رغم اینکه اعضای گروه برنامه آموزشی را تکمیل کردند، برنامه لغو شد و هیچ‌یک از این سیزده نفر به فضا فرستاده نشدند.» ‌

او افزود: «زمانش فرا رسیده است. والی، به جمع ما خوش آمدی. ما از اینکه به‌عنوان مهمان افتخاری در ۲۰ ژوییه با ما پرواز می‌کنی هیجان‌زده‌ایم.»   

خانم فانک رکورد سالمندترین فرد در فضا را از جان گلن خواهد گرفت. جان گلن نخستین فضانورد آمریکایی بود که مدار زمین را دور زد و  نام او روی یکی از راکت‌های «بلو اوریجین» گذاشته شده است که همگی نام‌ فضانوردان معروف آمریکا را بر خود دارند.

گلن نخستین ماموریت پیشگامانه فضایی‌اش را با سه بار دور زدن در مدار زمین در سال ۱۹۶۲ به انجام رساند. پس از آن، در سال ۱۹۹۸ و مدت‌ها پس از ترک ناسا و عضویت طولانی‌مدت در سنای آمریکا، در ۷۷ سالگی به فضا رفت تا تاثیر سفر فضایی بر سالمندان را بررسی کند. 

خانم فانک و برادران بیزوس در این سفر به برنده مزایده سفر به فضا که ۲۸ میلیون دلار برای بلیتش پرداخت کرده است خواهند پیوست. هنوز هویت این فرد اعلام نشده است.

انتظار می‌رود پس از نخستین آزمایش، این شرکت فضایی بلیت‌های بیشتری برای پروازهایی که احتمالا برای پایان سال جاری برنامه‌ریزی شده است،  به فروش بگذارد اما بنا بر سنت دنیای تجارت، اطلاعات چندانی در مورد این طرح منتشر نکرده است. 

© The Independent

بیشتر از جهان