افزایش فعالیت‌های نظامی چین در آب‌های نزدیک تایوان

چین در یک سال گذشته فعالیت‌های نظامی خود را در نزدیکی این جزیره افزایش داده است

تایوان چین را به تقویت توانایی خود برای حمله به این جزیره متهم کرده است - REUTERS/File Photo

چین در حال برگزاری رزمایش‌های جدید نیروی دریایی با حضور یک گروه ناو هواپیمابر در نزدیکی تایوان است و در میان تنش‌های روزافزون بین پکن و تایپه،‌ تهدید کرده است که چنین رزمایش‌هایی را به صورت منظم در آینده انجام خواهد داد.

چین در یک سال گذشته فعالیت‌های نظامی خود را در نزدیکی این جزیره افزایش داده است و با امتناع از رد امکان حمله نظامی، مخالفت جدی خود را با نزدیکی روزافزون بین ایالات متحده و تایوان اعلام کرده است.

نیروی دریایی چین در بیانیه‌ای گفت که تمرینات مربوط به ناو هواپیمابر لیائونینگ، تمریناتی عادی با هدف افزایش «توانایی آن برای حفاظت از حاکمیت ملی‌، امنیت و توسعه منافع چین» است.

در بخشی از آن بیانیه آمده است: «در آینده، نیروی دریایی ارتش آزادیبخش خلق به انجام چنین فعالیت‌های تمرینی و آموزشی به طور منظم طبق برنامه ادامه خواهد داد.»

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

تایوان چین را به تقویت توانایی خود برای حمله به این جزیره متهم کرده است. پکن حاکمیت مستقل تایوان را به رسمیت نمی‌شناسد، و آن را یک استان جدا شده چین می‌داند. به گزارش رویترز، وزارت دفاع تایوان در ماه گذشته در یک بررسی گفت که پکن در حال استفاده از تاکتیک‌های جنگ «منطقه خاکستری» برای تحت سلطه قرار دادن تایوان و فرسایش توان آن با مانورهای مکرر است.

ماه گذشته، ۲۰ هواپیمای نظامی چینی در بزرگ‌ترین نقض حریم هوایی تایوان، وارد آسمان این کشور شدند.

تایوان، در مواجهه با وضعیت تهاجمی چین، اقدام به تقویت نیرو‌های مسلح خود کرده است. دولت رئیس جمهوری سای اینگ ون زرادخانه تایوان را تقویت کرده است و بودجه دفاعی کشور را سال گذشته ۱۰ درصد افزایش داده است.

شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین‌، موضع تهاجمی فزاینده‌‌‌ای در قبال مسئله تایوان اتخاذ کرده و تهدید کرده است که در صورت لزوم، برای بازگرداندن این جزیره به حاکمیت چین از زور استفاده خواهد کرد. پکن همچنین اخیراً گفته است که تلاش‌های تایوان برای دنبال کردن استقلال «به معنای اعلام جنگ» خواهد بود.

چین در ژانویه گذشته با بیان این که این اقدامات «برای حفاظت حاکمیت ملی» ضروری است، از افزایش فعالیت‌های نظامی خود دفاع کرد.

چین همچنین در ماه‌های اخیر به ایالات متحده درباره گسترش روابطش با تایوان هشدار داده است. چین انعقاد توافق‌نامه بین نیروهای گارد ساحلی ایالات متحده و تایوان را محکوم کرده است و آن را ناقض این تعهدات واشنگتن در قبال پکن خوانده است. پس از دیدار یک نماینده دیپلماتیک آمریكا از تایوان، چین به آمریكا درباره عبور از «خط قرمز» هشدار داد.

© The Independent

بیشتر از جهان