امام جمعه اهل سنت زاهدان خواستار «مجازات قانونی» عاملان تیراندازی به سوخت‌بران بلوچ شد

پاسخ مسئولان به مولوی عبدالحمید: «کدام قانون؟ در این استان قانون اجرا نمی‌شود»

مولوی عبدالحمید،امام جمعه اهل سنت زاهدان - عکس از ایلنا

مولوی عبدالحمید، از رهبران روحانی اهل سنت ایران، روز جمعه هشتم اسفند،  در نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان، با اشاره به حادثۀ اخیر تیراندازی به‌ سوی سوخت‌بران در مرز سراوان، ضمن توصیه مردم به حفظ آرامش، بر لزوم بررسی دقیق، بی‌طرفانه و منصفانه این حادثه و «مجازات قانونی عاملان» آن تاکید کرد.

به گفته امام جمعه اهل سنت زاهدان، وقتی او به برخی مسئولان جمهوری اسلامی گفت که موضوع را از طریق قانون پیگیری خواهد کرد، جواب دادند: «کدام قانون؟ در این استان قانون اجرا نمی‌شود.»

روز یکشنبه، تیراندازی در نقطه صفر مرزی «آسکان» شهرستان سراوان استان سیستان و بلوچستان، به کشته و زخمی شدن چند سوخت‌بر بلوچ منجر شد.

صبح دوشنبه شماری از سوخت‌بران با حضور مقابل پایگاه سپاه در این منطقه مرزی، خواستار بازگشایی مرز و اجازه تردد شدند که با توجه به تصاویر، صدای شلیک نیروهای سپاه پاسداران به سمت آنها شلیک کردند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

براساس گزارشها، نیروهای سپاه پاسداران سیستان و بلوچستان که به مرصاد شهرت دارند، طی روزهای گذشته با بستن مسیرهای سوخت‌بری و حفر چاله‌های بزرگ در نقاط صفر مرزی از تردد سوخت‌بران بلوچ جلوگیری کردند که با اعتراض آنها مواجه شدند.

شهرستان سراوان از روز سه‌شنبه شاهد اعتراضات اهالی بلوچ به کشتار روز گذشته تعدادی از سوخت‌بران توسط سپاه پاسداران بود و نیروهای امنیتی اقدام به تیراندازی به سمت آنها و شلیک گاز اشک‌آور کردند.

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر  شد نشان می‌داد برخی مغازه‌ها در سراوان، در اعتراض به برخورد نیروهای امنیتی با معترضانی که در مقابل ساختمان فرمانداری تجمع کرده بودند، تعطیل بود.

مولوی عبدالحمید در نماز جمعه هشتم اسفند گفت: «صحبت بنده با مسئولان امر آن است که حادثۀ سراوان به‌صورت دقیق، بی‌طرفانه و منصفانه بررسی شود؛ اگر مامور یا مامورانی مرتکب اشتباه و خطایی شده‌اند باید طبق قانون مجازات شوند. همان‌طور که ما این را قبول داریم که اگر مردم مرتکب خطایی بشوند باید بر اساس همین قانون محاکمه و مجازات شوند، همین‌طور اگر مسئول و ماموری نیز قانون را نادیده بگیرد و مرتکب اشتباه بشود باید طبق همین قانون محاکمه و مجازات شود.»
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه گفت: «مردم آرامش خودشان را حفظ و احساسات‌شان را کنترل کنند و توسط برخی افراد مغرض که اهداف خودشان را دنبال می‌کنند و در بین جمعیت مردم قابل تشخیص هم نیستند، تحریک نشوند تا امنیت به خطر نیفتد.»
مولوی عبدالحمید خواستار «پذیرش اشتباه و عذرخواهی» مسئولان شد و افزود: «مسئول و مامور و هر کسی که از اشتباه خودش عذرخواهی می‌کند در نزد مردم محبوب می‌شود؛ این کار هم سبب خاتمه‌یافتن مشکل و موضوع و هم مایه تسلی مردم داغدیده می‌شود. لذا خطاب بنده به همه آن است که وقتی مرتکب خطایی می‌شویم اشتباه خودمان را بپذیریم و عذرخواهی کنیم.»