رابرت مولر: از رئیس جمهور رفع اتهام نشده است

رئیس جمهور آمریکا ۹ بار پیش از آغاز سخنرانی آقای مولر توئیت کرد

SAUL LOEB / AFP

رابرت مولر بازرس سابق پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا می‌گوید که از رئیس جمهور این کشور رفع اتهام نشده است.

آقای مولر که امروز با حضور در جلسات استماع کمیته‌ قضایی مجلس نمایندگان کنگره پاسخ می‌داد گفت او از آقای ترامپ رفع اتهام نکرده است و چنین چیزی در گزارش ۴۰۰ صفحه‌ای بازرسان نیامده است.

آقای مولر تصریح کرد: «اگر این اطمینان را حاصل می‌کردیم که رئیس جمهور مشخصاً جرمی را مرتکب نشده است، آن را می‌گفتیم». او اما گفت که دخالت روسیه در انتخابات سال ۲۰۱۶ « ساختارمند و گسترده» بوده است.

در پاسخ به پرسشی که آیا یافته‌های تحقیقات بازرس ویژه نشان می‌دهد که دولت روسیه توقع داشته که پیروزی یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ به نفع آن کشور باشد، آقای مولر گفت «آری و {آن نامزد} ترامپ، رئیس جمهور» است.

بازرس سابق پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا همچنین در پاسخ به یک عضو کمیته قضایی مجلس نمایندگان گفت که او باور دارد که بر اساس قوانین قضایی امکان متهم شناختن رئیس جمهور پس از پایان کارش، به دلیل کارشکنی و ممانعت از اجرای عدالت، وجود دارد.

آقای مولر که ریاست اداره تحقیقات فدرال آمریکا را در کارنامه دارد به نمایندگان کمیته قضایی مجلس گفت که با توجه به آسیبی که همگانی کردن مباحث قضایی به اصل بی‌طرفی بازرسی می‌تواند بزند، این اولین و آخرین شهادت علنی او در مجلس نمایندگان آمریکا خواهد بود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با استناد به گزارش بررسی پرونده دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ مدعی شده است که او به‌گونه‌ای کامل از هرگونه اتهام قضایی برائت حاصل کرده است و مناقشه سیاسی بر سر این گزارش «توطئه دموکرات‌ها» برای استیضاح رئیس جمهور است.

بازرس سابق پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا همچنین مدعی شد که دونالد ترامپ درخواست او برای گفتگو در مورد تحقیقات را رد کرده بود. به باور آقای مولر، برگزاری چنین گفتگویی می‌توانست «حیاتی» باشد.

جلسه استماع کمیته‌های قضایی و اطلاعات مجلس نمایندگان در مجموع پنج ساعت طول خواهد کشید. رهبران حزب دموکرات بر سر این که آیا گزارش رابرت مولر می‌تواند زمینه استیضاح ریئس جمهور را فراهم کند، اختلاف نظر دارند.

نمایندگان حزب جمهوری‌خواه در جریان جلسه استماع  از کارکرد رئیس جمهور و این که او و ستاد انتخاباتی‌اش «هیچ گونه» تبانی با افراد و سازمان‌های مرتبط با دولت روسیه نداشته است، دفاع کردند.

این در حالیست که دونالد ترامپ از صبح زود حملات لفظی خود را علیه آقای مولر و حزب دموکرات آغاز کرد. رئیس جمهور آمریکا ۹ بار پیش از آغاز سخنرانی آقای مولر توئیت کرد.

آقای مولر تا ساعاتی دیگر با حضور در کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان در مورد گزارش پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا شهادت خواهد داد.