کره جنوبی: مرگ‌ و میر بیشتر، فرزندآوری کمتر

دولت برای تشویق جوانان به فرزندآوری کمک و پاداش مالی اعلام کرده است

دولت کره جنوبی اخیرا چندین سیاست را برای ترغیب مردم به داشتن فرزندان بیشتر، از جمله ارائه کمک‌هزینه مالی به خانواده‌ها، معرفی کرده است- Jung Yeon-je / AFP

برای اولین بار در تاریخ کره جنوبی و هم‌زمان با مواجهه این کشور با کمترین میزان نرخ تولد و در عین حال پیرشدن جمعیت، شمار موارد مرگ ‌و میر از شمار موالید در این کشور بیشتر شده است.  

آمار سرشماری نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۰۷ هزار و ۷۶۴ نفر جان باختند و در مقابل ۲۷۵ هزار و ۸۰۰ نوزاد به دنیا آمده‌اند. جمعیت کشور در پایان دسامبر با ۲۰ هزار و ۸۳۸ نفر کمتر از سال ۲۰۱۹، ۵۱ میلیون و ۸۲۹ هزار و ۲۳ نفر برآورد شده است.  

هم‌زمان با مواجهه کره جنوبی با کاهش جمعیت، شمار سالخوردگان در حال افزایش است و افراد بالای ۶۰ سال اینک ۲۴ درصد کل جمعیت را تشکیل می‌دهند.  

روند شکل‌گیری جمعیت موجب فشار به دولت در رسیدگی به چالش‌های ناشی از کهولت سن جمعیت و سیاست‌گذاری‌هایی برای ترغیب مردم به داشتن خانواده‌های بزرگ‌تر شده است. این وضع به دلیل کاهش شمار جوانان موجود برای اشتغال در بخش کار، تاثیر مستقیمی نیز بر اقتصاد کشور، که بزرگ‌ترین اقتصاد آسیا است، دارد.  

کاهش نرخ زاد و ولد به شماری از عوامل از جمله فشارهای اقتصادی، مانند تحصیلات بالاتر، هزینه‌های بهداشت و هزینه‌های مسکن و همچنین محیط‌های کاری دشوار برای زنان نسبت داده شده است.  

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

دولت مون جای-این، رئیس‌جمهور کره جنوبی اخیرا چندین سیاست را برای ترغیب مردم به داشتن فرزندان بیشتر، از جمله ارائه کمک‌هزینه مالی به خانواده‌ها، معرفی کرده است.  

این سیاست، که قرار است از سال ۲۰۲۲ اجرایی شود، برای هر کودک متولد شده دو میلیون وُن (۱۳۵۰ پوند) تخصیص می‌دهد و به علاوه، تا وقتی که کودک یک‌ساله شود، به والدین ماهانه ۳۰۰ هزار وُن برابر با ۲۰۲ پوند، کمک هزینه ارائه می‌کند.  

تغییر ساختار جمعیت در نتیجه تغییر دیدگاه زنان جوان به ازدواج نیز است. طبق نظرسنجی سال ۲۰۱۸، تنها ۲۲ درصد از زنان مجرد، معتقد بودند که ازدواج بخش ضروری زندگی است.  

بنا به آمار، ۲۵۷ هزار و ۶۰۰ نفر در سال ۲۰۱۹ ازدواج کردند، در حالی که یک دهه قبل شمار افرادی که ازدواج کردند ۴۳۴ هزار و ۹۰۰ نفر بود.  

دولت پیش‌بینی می‌کند که اگر نرخ فعلی زادوولد به همین شکل ادامه یابد، جمعیت کشور تا سال ۲۰۶۷ به ۳۹ میلیون نفر کاهش می‌یابد و بیش از ۴۶ درصد از جمعیت، بالای ۶۰ سال خواهند بود.

© The Independent

بیشتر از جهان