خشم هندوهای آمریکا از انتشار تصویر فتوشاپ‌شده الهه هندو

این تصویر را خواهرزاده کامالا هریس، نامزد معاونت ریاست جمهوری از حزب دموکرات منتشر کرد

AFP

اشتراک‌گذاری یک تصویر فتوشاپی از سوی خواهرزاده نامزد معاونت ریاست جمهوری که صورت کامالا هریس را بر تصویری از دورگا یکی از ایزدبانوان هندو قرار داده بود، موجب خشم گروه‌های هندو در ایالات متحده شده است. 

مینا هریس که در پشتیبانی از عمه خود کامالا هریس در انتخابات پیش رو در شبکه‌های اجتماعی بسیار فعال است، در توییتی که اکنون حذف شده است، همراه با آن تصویر نوشت: «حرفی ندارم جز این که بگویم روز اول جشنواره ناوراتی است.» 

ناوراتی یک جشنواره هندوی ۹ روزه است که برای بزرگداشت ایزدبانو دورگا برگزار می‌شود. دورگا در آیین هندوها به عنوان الهه جنگ شناخته می‌شود، و نماد پیروزی خیر بر شر است. 

تصویری که مینا هریس، وکیل ۳۶ ساله، به اشتراک گذاشته بود، فوتوشاپی از یکی معروف‌ترین تصاویر این ایزدبانوی هندو بود که او را سوار بر شیر با نیزه سه‌سر به دست تصویر می‌کند. 

در تصویر فتوشاپی که مینا هریس به اشتراک گذاشته بود، صورت کامالا هریس روی صورت دورگا، صورت جو بایدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری بر روی صورت شیر و در پایین تصویر، چهره‌ای از رئیس جمهور دونالد ترامپ بر صورت یک شیطان کوچک که توسط ایزدبانو کشته می‌شود، فتوشاپ شده بود. 

این تصویر به شدت مورد انتقاد تعدادی از گروه‌های هندو در آمریکا قرار گرفت که آن را توهین به اعتقادات مذهبی خود خوانده‌اند. 

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سوهاگ شوکلا از بنیاد هندو آمریکا روز دوشنبه در توییتی گفت: «توییت شما از کاریکاتور ایزدبانو، مائا دورگا، با چهره‌های فتوشاپی برای بسیاری از هندوها در سراسر جهان آزاردهنده است.» 

بنیاد هندوی آمریکا می‌گوید که منافع جامعه هندوهای ساکن آمریکا را نمایندگی می‌کند و قبلاً دستورالعمل‌هایی را برای استفاده تجاری قابل قبول از مظاهر مربوط به این آیین صادر کرده است. 

ریشی بوتادا از کمیته اقدام سیاسی هندو- آمریکایی گفت که تصویر «توهین‌آمیز» توسط خود مینا هریس درست نشده است. وی گفت که قبل از آن توییت آن تصویر در واتساپ دست به دست می‌چرخید. ستاد انتخاباتی آقای بایدن نیز تأیید کرده است که تصویر مذکور کار خانم مینا هریس نبوده است. 

«گرچه خانم مینا هریس توییت را حذف کرده است، ولی من معتقدم که هنوز یک معذرت‌خواهی رسمی بدهکار است. نه ایشان و نه هیچ کس دیگری نباید مظاهر مذهبی ما را در خدمت اهداف سیاسی در آمریکا استفاده کند. من سال ۲۰۱۸ وقتی شعبه حزب جمهوری‌خواه در شهرستان فوت بنت نیز کار مشابهی کرده بود، به همین شکل اعتراض کردم.» 

آجی شاه، مدیر سازمان هندوهای آمریکایی علیه افترا نیز در بیانیه‌ای آن تصویر را برای جامعه مذهبی هندو توهین‌آمیز و مایه خشم عنوان کرده است. 

شنبه گذشته، در اولین روز جشنواره ناوراتی، جو بایدن و کامالا هریس هر دو در توییت‌هایی پیام تبریک به جامعه هندو در ایالات متحده فرستادند.

خانم هریس این جشنواره را «انگیزه‌ای برای کمک به تعالی جوامعی که در آن زندگی می‌کنیم» خواند. آقای بایدن نیز نوشت: «باشد که یک بار دیگر خیر بر شر پیروز شود و آغاز و فرصت جدیدی را برای همه به ارمغان آورد.» 

© The Independent

بیشتر از جهان