آزمایش بالینی «الی‌لیلی» برای تولید واکسن کرونا تعلیق شد

آزمایش پادتن «اکتیور-۳» برای رعایت «احتیاط» فعلا متوقف شد

آزمایش پادتن «اکتیور-۳» مورد حمایت پروژه ساخت واکسن ویروس کرونا در دولت ترامپ موسوم به «عملیات فوق سریع» است-LIONEL BONAVENTURE / AFP

با گفته یک سخنگوی شرکت «الی لیلی»، آزمایش بالینی یک پادتن مهم برای رسیدن به واکسن کووید-۱۹ به علت نگرانی‌های ایمنی در آمریکا متوقف شد.

به گفته این سخنگو، آزمایش پادتن «اکتیور-۳» که مورد حمایت پروژه ساخت واکسن ویروس کرونا دولت ترامپ موسوم به «عملیات فوق سریع» است، «برای رعایت  احتیاط» به حال تعلیق درآمد.

در اطلاعیه شرکت آمده «ایمنی از بالاترین درجه اهمیت در لیلی برخوردار است. ما آگاهیم که هیأت مستقل نظارت بر ایمنی داده‌های اکتیو-۳ توصیه به تعلیق انجام آزمایشات، برای رعایت جوانب احتیاط، کرده است.»

الی لیلی، یک شرکت مهم داروسازی آمریکایی، عضوی از پروژه «اکتیو» بود که مؤسسه ملی بهداشت در قالب بخشی از اقدامات دولت فدرال، جهت ساخت، تولید و نهایتا توزیع سریع واکسن کرونا در سراسر کشور راه‌اندازی کرده است.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

خبر تعلیق آزمایش‌های این شرکت پس از اظهارات رئیس شرکت جانسون‌و‌جانسون منتشر می‌شود که گفته بود چند روز طول می‌کشد تا معلوم شود علت بیماری غیرقابل توضیحی که یکی از داوطلبان به آن دچار شده و موجب توقف موقت آزمایش‌های واکسن کووید-۱۹ را در آخرین مرحله شده چه بوده است.

ماتای مامن، رئیس تحقیق و توسعه جانسن، شرکت تحقیقات دارویی جانسون و جانسون، روز سه شنبه گفت: «شاید هیچ ربطی به واکسن نداشته باشد.»

این شرکت گفت: هنوز نمی‌دانند که آیا داوطلب بیمار واکسن آزمایشی را دریافت کرده یا نه.

آقای مامن گفت: جانسون و جانسون مطابق قراردادهای تحقیقاتی، اطلاعات لازم را در اختیار هیأت مستقل ناظر بر ایمنی بیماران مورد مطالعه قرار داده است.

تحقیقات یک دوز واکسن موسوم به «هم‌نوازان» متشکل از ۶۰ هزار داوطلب از چند کشور مختلف خواهد بود.

جانسون و جانسون گفته است، انتظار دارد ثبت‌نام برای این آزمایش‌ها در عرض دو یا سه ماه به انجام برسد. شرکت از ماهیت این بیماری، که یکشنبه خبردار شد و دوشنبه شب فاش کرد، هیچ اطلاعی منتشر نکرده است.

تعلیق آزمایش‌های در تحقیقات طولانی مدت این چنینی غیرعادی نیست، زیرا که برخی داوطلبان ممکن است در اثر بیماری‌های غیرمرتبط به ناخوشی دچار شوند.

بر خلاف تحقیقاتی که نهادهای قانونی دولت مجبور به توقف می‌کنند، این گونه تعلیق‌های موقتی از طرف حامیان آزمایش دارو اعمال می‌شود و غالبا به سرعت برطرف می‌شوند.

آسوشیتدپرس در این گزارش همکاری کرد

© The Independent

بیشتر از جهان