حمله یک دسته بزرگ پشه موجب مرگ صدها رأس اسب و گاو شد

لوییزیانا اینک به سم‌پاشی‌های گسترده برای مقابله با حمله پشه‌ها روی آورده است

گاو‌های حیران در میانه راه گرفتار شده‌اند - PIXABAY

بخش‌هایی از ایالت لوییزیانا در آمریکا که بر اثر توفان مهیب لورا تخریب شده است، اینک با مشکلی مضاعف دست به گریبان است. حیوانات و دام‌های کشاورزان و دامداران لوییزیانایی اینک قربانی حمله دسته‌های بزرگ پشه هستند.

شمار پشه‌ها چنان زیاد است که نیش آن‌ها خون را از رگ و بدن دام‌ها بیرون می‌کشد، و این نیش‌ها توأمان با خونریزی داخلی و خستگی مفرط دام‌ها ناشی از بالا و پایین جهیدن برای فرار از پشه‌ها، به مرگ آنها منجر می‌شود.

به گفته یکی از دامپزشکان شهر پیل پلت به نام دکتر کرگ فُنتنت، تا امروز حدود ۳۰۰ الی ۴۰۰ رأس گاو به علاوه چند رأس اسب، بر اثر نیش «این خون‌آشامان بدطینت ریزه‌میزه» جان داده‌اند.

Read More

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

سی رأس گوزن یک دام‌دار گوزن نیز جز قربانیان هستند، ولی تا به حال بزها از مرگ ناشی از نیش پشه‌ها در امان بوده‌اند، چرا که آنها را در اصطبل‌های سرپوشیده‌ای نگهداری می‌کنند که مرتب با مواد حشره‌کش  سم‌پاشی می‌شود.

لوییزیانا اینک به سم‌پاشی‌های گسترده برای مقابله با حمله پشه‌ها روی آورده است.

به گزارش یک مأمور اداره کشاورزی شهرستان آکادیا، «سم‌پاشی‌ها شمار پشه‌ها را به طرز چشمگیری پایین آورده است و بحران را تا حدود زیادی مهار کرده است.» اما هنوز در شهرستان‌های دیگر بحران با حدت تمام در جریان است.

افزایش شمار پشه‌ها یکی از آثار طبیعی توفان است، چرا که تخم‌هایی که در سیل‌های قبلی تخم‌گذاری شده بودند، در جریان توفان سر باز می‌کنند. در نتیجه فشار باد، پشه‌های بالغ از بین می‌‌روند، ولی این پشه‌های تازه سر از تخم‌درآورده هستند که با توفان شمارشان زیاد می‌شود.

گرچه رشد انفجاری در شمار پشه‌ها معمولاً به افزایش بیماری واگیر منجر نمی‌شود، اما در سال ۲۰۰۵ بعد از توفان کاترینا برخی از بخش‌های لوییزیانا شاهد افزایش شمار مبتلایان به ویروس نیل غربی بود.

گزارش بیشتر از آسوشیتد پرس

© The Independent

بیشتر از جهان