کشف چهار جسد و ۱۲ تُن زباله در کوه اورست

جمع‌آوری زباله‌ها هفته‌ها طول کشیده است

در یک عملیات پاکسازی در کوه اورست، چهار جسد کشف و بیش از ۱۲ تن زباله جمع‌آوری شده است.

داندوراج غیمری، مدیر سازمان گردشگری نپال گفته است: «نظافتچی‌ها هفته‌ها وقت صرف جمع‌آوری بسته‌بندی‌های مواد غذایی، قوطی‌ها، بطری‌ها و سیلندرهای خالی و خطرناک گاز کرده‌اند».

آقای غیمری همچنین اضافه کرده است که در جریان این عملیات نیز به دنبال ذوب شدن برف‌ها، چهار جسد کشف و به اردوگاه منتقل شدند. این اجساد برای شناسایی به بیمارستانی در شهر کاتماندو منتقل شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که برخی از زباله‌ها نیز به کاتماندو منتقل شده‌اند تا در آنجا به دست مسئولان امور بازیافتی سپرده شوند. مسئولان می‌گویند عملیات جمع‌آوری زباله موفقیت‌آمیز بوده، اما همچنان زباله‌هایی در اورست باقی مانده‌اند.

مقامات مسئول هنوز نتوانسته‌اند میزان دقیق تمامی زباله‌های اورست را برآورد کنند. برخی از این زباله‌ها زیر برف مدفون شده‌اند و باید تا زمانی که دما افزایش یافته و برف‌ها ذوب می‌شوند، منتظر ماند.

بیشتر زباله‌ها در حوالی اردوگاه های دو و سه قرار دارند. کوهنوردان در طول مسیر از اردوگاه پایه تا قله کوه که در ارتفاع ۲۹ هزار و ۳۵ پایی قرار دارد، می‌توانند در این دو اردوگاه استراحت کنند.

قله اورست نخستین بار سال ۱۹۵۳ میلادی فتح شد. از آن زمان تا کنون بیش از ۳۰۰ کوهنورد در راه فتح اورست جان خود را از دست داده‌اند.

تیم‌های کوهنوردی‌ای که در راه بازگشت از قله دچار سانحه می‌شوند، در مواردی قادر به حمل اجساد هم گروهی‌های خود نیستند و به همین دلیل اجساد در کوهستان می‌مانند.

از تعداد اجسادی که اکنون در اورست باقی مانده‌اند، آمار دقیقی در دست نیست.

شمار بالای صعود کنندگان به قله اورست، بارها منجر به ایجاد ترافیکی طولانی و و خطرناک شده است. از ابتدای سال جاری تا کنون ۱۱ نفر در مسیر اورست کشته شده‌اند.

© The Independent

بیشتر از جهان