سکس محافظت نشده در نوجوانان خسته بیشتر است

دکتر تراکسل: «ریسک پذیری جنسی در سن بلوغ مشکلات بهداشتی جدی را در بر دارد.»

یک تحقیق جدید به این نتیجه رسیده است، نوجوانانی که کم خواب هستند تحت تأثیر الکل و مواد مخدر بیش از سایر نوجوانان، سکس محافظت نشده دارند.

به نظر پژوهشگران اکثر نوجوانان توصیه هشت تا ده ساعت خواب در شب را رعایت نمی‌کنند و در نتیجه آنها تند‌خو‌تر هستند و تصمیمات نادرست بیشتری می‌گیرند.

بر اساس مقاله منتشر شده در مجله «بهداشت روانشناسی»، نوجوانانی که به طور مداوم از خواب کافی برخوردار نیستند، دو برابر بیش از آنهایی که در طول آخر هفته سه ساعت و نیم یا بیشتر می‌خوابند، رابطه جنسی محافظت نشده دارند.

«وندی تراکسل» محقق ارشد رفتار‌های اجتماعی در شرکت «رَند»، یک مؤسسه تحقیقاتی غیرانتفاعی و غیر وابسته، گفته است: «خواب ناکافی امکان خطر پذیری جنسی از طریق تصمیم‌گیری نادرست و تحت تأثیر تند‌خویی را افزایش می‌دهد.»

دکتر تراکسل، که پیش از این در مورد اینکه مدارس برای نوجوانان باید زمان دیرتری در روز شروع شود بحث کرده بود، گفته است: «خطر پذیری جنسی در هنگام بلوغ باعث بروز مشکلات جدی در سلامت افراد می‌شود و امکان ابتلا به بیماری‌های مقاربتی عفونی از جمله ایدز را افزایش می‌دهد.»

محققان بر روی ۱۸۵۰ نوجوان و جوان در جنوب کالیفرنیا تحقیق بلند مدتی را انجام دادند. اطلاعات در بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ چهار بار جمع‌آوری شد و شرکت‌کنندگان به طور میانگین در سال ۲۰۱۳ شانزده ساله و در سال ۲۰۱۷ نوزده ساله بودند.

شرکت کنندگان در این مطالعه میزان خواب خود در روز‌های هفته و پایان هفته، در طول چهار هفته قبل از شروع این تحقیق را گزارش دادند. آنها همچنین گزارش دادند که آیا در هنگام فعالیت جنسی و یا درست قبل از آن الکل، ماریجوانا و یا مواد مخدر دیگری مصرف کرده‌اند و همچنین آیا از کاندوم استفاده کرده‌اند یا خیر.

محققین دریافتند که بیشتر نوجوانان به طور میانگین ۷ و نیم ساعت در شب‌هایی که به مدرسه می‌روند می‌خوابند. فقط ۲۶ درصد از نوجوانان را می‌توان به عنوان افرادی که در روز‌های هفته خواب کافی دارند دسته‌ بندی کرد، که به طور متوسط ۸ و نیم ساعت در هر شب می‌خوابند.

بیشتر نوجوانان شرکت کننده در این تحقیق در طول آخر هفته خواب متوسط کمی بیش از نه ساعت داشتند. افرادی که در آخر هفته‌ها طولانی مدت می‌خوابیدند به طور میانگین ۱۰ و نیم ساعت و افرادی که در همین بازه زمانی کم می‌خوابیدند به طور میانگین ۷ و نیم ساعت می‌خوابیدند.

دکتر تراکسل می‌گوید: «نوجوانانی که در روز‌های هفته و پایان هفته کم می‌خوابیدند، در طول روز‌هایی که به مدرسه می‌رفتند خواب کافی نداشتند و در روزهای پایان هفته نیز این کمبود خواب را جبران نمی‌کردند و در نتیجه دچار کمبود خواب مزمن بودند.»

دکتر تراکسل به ایندیپندنت گفت: «ما بر اساس مدارک و مستندات قبلی که کمبود خواب با تصمیم‌گیری نادرست و تند‌خویی همراه است، پیش‌بینی کردیم که نوجوانان کم خواب بیشتر در معرض خطر رفتار‌های جنسی خطرناک هستند. به علاوه، مطالعات عصب ‌شناسی نشان داده‌اند که کمبود خواب می‌تواند منجر به افزایش فعالیت در بخش‌هایی از مغز (آمیگدال) شود که با احساسات و رفتار‌های پاداش طلب همراه است. در همین زمان، مغز کاهش فعالیت در قشر جلویی خود، قسمتی از مغز که مسئولیت تسلط بر رفتارهای خطرناک دارد، را نشان می‌دهد.»

محققان می‌گویند این مطالعه حقایق بیشتری درباره امکان نقش کمبود خواب منظم و رفتارهای ریسک پذیر دوران بلوغ را نشان می‌دهد.

دکتر تراکسل می‌گوید: «از طرف دیگر، ما باید نوجوانان را به داشتن خواب منظم تشویق کنیم چراکه نظم و ترتیب برای داشتن خواب کافی و ریتم منظم در شبانه‌ روز بسیار مهم است. برای اغلب نوجوانان آمریکا، فرصت‌های خواب در روزهای هفته به علت شروع آغاز مدرسه در صبح زود تحت تأثیر قرار می‌گیرد. تداوم بیداری و کم‌خوابی در طول هفته اگر دایمی باشد باعث ایجاد یک الگوی کمبود خواب مزمن می‌شود و ناسالم خواهد بود.»

دکتر تراکسل پیشنهاد راهکارهای عملی برای دریافت خواب مورد نیاز بدن نوجوانان را داده است: «پیشنهاد ما برای والدین و نوجوانان برای یافتن یک راه میانه است، که اجازه می‌دهد در پایان هفته خواب کافی داشته باشند، در حالیکه سطحی از تداوم در الگوهای بیداری از خواب را مراعات می‌کنند.»

وی اضافه کرد: «ما همچنین باید مسئولین مدارس را تشویق کنیم تا زمان شروع به کار مدارس را به تأخیر بیاندازند چون این کار می‌تواند تفاوت فاحشی در کمک به دریافت میزان خواب کافی برای نوجوانان ایجاد کند.» 

© The Independent

بیشتر از جهان