هشدار ژنرال دوستم به طالبان!

با سپاه ۲۰ هزار نفری، گلیم طالبان را از افغانستان جمع می‌کنم

ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، در پیام عید فطر خود گفته است، اگر وضعیت امنیتی افغانستان به همین شکل ادامه داشته باشد، پس از مشورت با شخصیت‌های سیاسی، وارد میدان نبرد شده و در برابر گروه طالبان ایستاد­گی خواهد کرد.

آقای دوستم، درپیام عیدش گفته است براساس اطلاعاتی که دارد، یک گروه تازه نفس شورشیان طالب، وارد افغانستان شده و تعدادی از آنان تصمیم دارند به شمال افغانستان بیایند. آقای دوستم به این گروه هشدار داد که آمدن به شمال آسان است، اما دوباره به سلامت بازگشتن مشکل خواهد بود.

آقای دوستم تاکید کرده است که پیام من به تمام سران و رهبران گروه طالبان، به ویژه ملافضل مظلوم، ملاعبدالغنی برادر و مولوی شهاب­الدین و سایر چهره­‌های سیاسی و نظامی‌­شان که درجلسات دیده می‌­شوند، این است که «جنگ درافغانستان راه حل نیست وکوشش نکنند تجربه تلخ سال­‌های گذشته را یک­بار دیگرتکرار کنند». اوهمچنین گفته است که با یک سپاه «بیست هزار» نفری از سربازان آماده خواهند شد تا گلیم طالبان را از افغانستان، جمع کنند.

دوستم، همچنین ازمردم افغانستان خواست برای انتخابات ریاست جمهوری آینده آماد­گی لازم را داشته باشند. آقای دوستم، یکی ازحامیان کلیدی تیم انتخاباتی دکترعبدالله عبدالله است.

سخنان ژنرال دوستم، درحالی ابراز شده که چندی پیش درمیان هواداران‌اش درشمال افغانستان گفته بود: «اگر رهبری حکومت افغانستان اجازه دهد، طالبان را درمدت شش­ ماه، از شمال افغانستان بیرون خواهم کرد». او همچنین اظهار داشت اگر مذاکرات صلح با طالبان نتیجه ندهد، به مقاومت ادامه می‌­دهد و اگر وضعیت خراب­تر شود «بالاپوش ما کفن ما خواهد بود».

چند ماه پیش، زمانی‌که کاروان خودروهای ژنرال دوستم، به طرف شمال افغانستان، درحرکت بود، درمسیرراه بلخ- شبرغان، مورد حمله جنگجویان گروه طالبان قرارگرفت و درنتیجه یک نگهبان ژنرال دوستم کشته و دوتن دیگر مجروح شدند.

واکنش تند معاون اول ریس جمهور در شرایطی ابراز شده که چند ماه است، آقای دوستم، دور از کابل، درشمال افغانستان به سر می­برد و چندی پیش هم، طی یک اعلامیه ازحکومت خواسته بود فرمانده سپاه شاهین در شمال افغانستان، برکنار شود. آقای دوستم گفت، آشکار است که بروز کاستی­‌ها و ناتوانی­ درمیدان جنگ، درحالی‌که از لحاظ اسلحه، تجهیزات و دیگرامکانات نسبت به دشمن برتری دارند، به عدم مدیریت صحیح در مراحل رهبری برمی­‌گردد. دوستم گفته بود: «من بار دیگر تأکید می‌کنم که فرمانده سپاه ۲۰۹ شاهین مسئول این نابسامانی­‌ها است». ژنرال دوستم در دیدار با مردم شهر شبرغان، مرکز استان جوزجان، نیز گفت ناامنی درشمال افغانستان مشکل بزرگی است که مردم با آن دست و پنچه نرم می­‌کنند.

بیشتر از